SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polska traktuje osoby LGBT+ najgorzej w Unii Europejskiej

Polska jest krajem, którego prawodawstwo traktuje osoby LGBT+ najgorzej w całej Unii Europejskiej -  wynika z tegorocznego ogólnoeuropejskiego rankingu ILGA-Europe, mierzącego poziom równouprawnienia osób LGBTI. Polska trzeci raz z rzędu zajmuje niechlubne ostatnie miejsce wśród krajów UE.

Article

13 proc. na 100 możliwych, ostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej i 43 pozycja (ex aequo z Monako) na 49  w Europie – to wynik Polski w tegorocznym rankingu ILGA-Europe – najważniejszym międzynarodowym rankingu mierzącym poziom równouprawnienia osób LGBTI w Europie. W ubiegłym roku Polska zajmowała 43. miejsce na Starym Kontynencie (na 46. sklasyfikowanych krajów).

Gorsze od Polski wyniki notują tylko Białoruś, Rosja, Armenia, Turcja i Azerbejdżan.

- Polska sięgnęła homofobicznego dna przez ostatnie 6 lat obniżając swoją pozycję w rankingu ILGA-Europe. W 2020 roku spadliśmy na ostatnią pozycję wśród krajów UE, którą konsekwentnie utrzymujemy. Polska jest krajem, którego prawodawstwo traktuje osoby LGBT+ najgorzej w całej Unii Europejskiej sytuując nas tuż obok Rosji. Musimy natychmiast zmienić kurs obrany przez władze konsekwentnie wywierając społeczną presję na polski rząd – komentuje Kampania Przeciw Homofobii.

Zobacz: Aktywista LGBT zarzuca rzecznikowi MSZ hipokryzję dot. homoseksualizmu. Wiceminister: ataki z nienawiści i nietolerancji

Polska z najgorszym prawem względem osób LGBT

Przez ostatnie 12 miesięcy, czyli od czasu publikacji zeszłorocznego rankingu ILGA-Europe, Polska nie zmieniła w swoim prawodawstwie nic, by poprawić sytuację obywateli i obywatelek LGBT+ . Nie ma równości małżeńskiej,  kodeks karny nie chronił i nadal nie chroni osób LGBT+ przed homo- i transfobiczną przemocą, pseudoterapie konwersyjne nie zostały zakazane. Osoby transpłciowe niezmiennie muszą pozywać swoich rodziców, aby przejść proces uzgodnienia płci - wylicza KPH.

Zobacz: Rosja karze właściciela Facebooka za "propagandę LGBT"

Katolicka Malta na czele równouprawnienia osób LGBT+

Po raz siódmy pierwsze miejsce w tęczowym rankingu zajęła katolicka Malta z wynikiem 92 proc. Na podium stanęła również Dania (74 proc.) i Belgia (72 proc.).

Ostatnie miejsca zajęły: Azerbejdżan (2 proc.), Turcja (4 proc.) oraz Armenia i Rosja (8 proc).

Największy krok w stronę równouprawnienia, w stosunku do roku 2021, postawiła m.in. Łotwa (17 proc.  w 2021 roku do 22 proc. w 2022), która wprowadziła do Kodeksu karnego orientację seksualną jako przesłankę chronioną.

Zobacz: TVP wymazuje osoby LGBT+ z przestrzeni publicznej. "To ewidentne i karygodne"

Swój wynik w stosunku do zeszłego roku znacząco  poprawiły również Islandia, Francja i Grecja. Zmianę na lepsze widać również w Słowacji (2021: 30 proc., 2022: 34 proc.) i Litwa (2021: 23 proc, 2022: 24 proc.). Pozytywny trend przed wojną można było zaobserwować również w Ukrainie (19 proc.), która przygotowując się do wejścia do Unii Europejskiej podjęła określone działania na rzecz równouprawnienia osób LGBT+, takie jak zniesienie ograniczeń dot. oddawania krwi przez mężczyzn wchodzących w relacje seksualne z innymi mężczyznami - wskazuje KPH.

Zobacz: Fundacja Kai Godek chce zakazać Marszów Równości. Projekt ustawy w Sejmie

Ranking ILGA-Europe powstaje w oparciu o analizę krajowego prawodawstwa oraz praktyki stosowania prawa w sześciu kategoriach: równość i zakaz dyskryminacji, rodzina, przestępstwa z nienawiści i mowa nienawiści, wolności obywatelskie (tj. wolność zgromadzeń, zrzeszania się i ekspresji), uzgadnianie płci i integralność cielesna, prawo do azylu.

Dołącz do dyskusji: Polska traktuje osoby LGBT+ najgorzej w Unii Europejskiej

31 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Zenek
To robota i zasługa Ziobry. Z całych sił swojego urzędu walczy z lgbt
odpowiedź
User
Marek
Skoro panuje u nas skansen POPiS, to nic dziwnego. Nawet Węgry są w lepszej sytuacji, bo choć rządzi Orban, to chociaż względnie normalną opozycję mają, a nie dzbanów jak nasze PO.
odpowiedź
User
w
To robota i zasługa Ziobry. Z całych sił swojego urzędu walczy z lgbt

I bardzo dobrze.
odpowiedź