SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polska w obiektywie National Geographic

Współczesna Polska w ponad 250 odsłonach najlepszych mistrzów obiektywu to kraj piękny, o niezwykle bogatej tradycji i z impetem wkraczający w XXI wiek

Wydany w polsko-angielskiej wersji językowej i w całości poświęcony Polsce i Polakom album fotograficzny "Polska w obiektywie National Geographic" właśnie trafił na nasz rynek. Jego przedpremierowa prezentacja z udziałem fotografów: Tomasza Tomaszewskiego, Jarka Kreta i Darka Raczko odbyła się 19 mmaja 2005 roku w PKiN podczas 50. Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie.

Strony albumu wypełniają zdjęcia fotografów współpracujących z National Geographic, w tym z polską edycją słynnego magazynu, oraz innych znakomitych mistrzów obiektywu, którzy zgodzili się wziąć udział w tak imponującym projekcie. Wśród licznego grona autorów zdjęć warto wymienić Tomasza Tomaszewskiego, Marka Arcimowicza, Macieja Biernackiego, Ryszarda Czerwińskiego, Jacentego Dędka, Krzysztofa Hejke, Jarka Jaworskiego, Jarka Kreta oraz Piotra Skórnickiego.

Wykonane przez nich zdjęcia przedstawiają barwny obraz współczesnej Polski i jej mieszkańców, podkreślają urok swojskiego pejzażu, rodzimej przyrody, tętniących życiem wielkich miast i miasteczek leżących z dala od głównych szlaków turystycznych, śledzą polskie drogi, symbole narodowe i pielęgnowane od pokoleń zwyczaje. Przede wszystkim jednak zaskakują świeżością, prowokują do przemyśleń, zachwycają i poruszają nawet wtedy, gdy oglądamy doskonale znane Mazury, krakowskie rynek czy Jasną Górę. Album National Geographic daje szansę spojrzenia na współczesną Polskę przez pryzmat codziennego życia, natury, kultury i wciąż żywej tradycji, która obecna w zachowaniach, obyczajach i symbolach, wędruje z ludźmi wszędzie tam, gdzie się osiedlają.

Nie jest łatwo zmierzyć się ze stereotypami, które powstawały w zbiorowej świadomości Polaków przez lata, z wyobrażeniami pielęgnowanymi dla turystów, z rodzimymi symbolami, ale Polskę sprzed lat zastąpiła inna Polska. Jak zauważa we wstępie albumu Darek Raczko, wieloletni redaktor naczelny polskiej edycji magazynu National Geographic i jednocześnie fotograf - "Polska to kraj trudny do fotografowania, podobnie jak trudną miał historię. Jednak to właśnie zawirowania naszych dziejów stają się atutem i siłą współczesnej Polski widzianej przez obiektyw aparatu fotograficznego."

Trzon albumu stanowią fotografie mistrzów obiektywu, a cennym komentarzem do nich są eseje Zbigniewa Religi, Tomasza Tomaszewskiego, Hanny i Antoniego Gucwińskich, Olgierda Budrewicza, Jana Witolda Suligi i Ryszarda Badowskiego. Dla każdej z zaproszonych osobistości - największych niewątpliwie w swych dziedzinach autorytetów - obraz Polski jest inny, podobnie jak dla każdego z nas. A jak wygląda Polska widziana oczami wybitnych fotografów? Oceńcie Państwo sami...

"Polska w obiektywie National Geographic" to kolejna - po bestsellerowych albumach "Świat w obiektywie National Geographic" oraz "Ludzie w obiektywie National Geographic" - publikacja, która sięga do imponującego fotograficznego archiwum słynnego na całym świecie magazynu.

Album "Polska w obiektywie National Geographic" to także swoiste podsumowanie sześciu lat działalności National Geographic w Polsce. Wydawana od 1999 roku polska edycja słynnego magazynu oceniana jest jako jedna z najbardziej kreatywnych pod względem udziału lokalnych autorów tekstów i fotografii. Oprócz dużych tematów reportażowych identycznych z publikowanymi przez edycję amerykańską i inne edycje lokalne, zawiera rubryki, w których najwybitniejsi polscy fotografowie i autorzy tekstów prezentują najciekawsze zakątki Polski i dokonania Polaków na świecie. Coraz częściej autorami książek sygnowanych logo National Geographic są polscy podróżnicy i odkrywcy: Beata Pawlikowska, Olgierd Budrewicz, Ryszard Czajkowski, Anna Czerwińska, Iwa Momatiuk, Marek Kamiński, Piotr Chmieliński, Stanisław Szwarc-Bronikowski oraz wielu innych.

Polska w obiektywie National Geographic. - Wyd. 1. - Warszawa: Wydawnictwo G+J RBA, 2005. - 250 fot. - cena 109 zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polska w obiektywie National Geographic

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl