SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polski rynek wyposażenia wnętrz wzrośnie w br. o 1,8 proc.

Rynek wyposażenia wnętrz jako rynek produktów, które nie są artykułami pierwszej potrzeby, wciąż podlega falom spadku konsumpcji, choć prognozy zarówno dla 2014 roku, jak i dla lat następnych są optymistyczne - wynika z raportu PMR.

Article

Główne czynniki, które negatywnie wpływały na rozwój rynku wyposażenia wnętrz w 2013 roku i latach poprzednich, to spadek sprzedaży mieszkań, przesunięcie w czasie decyzji dotyczących rozpoczęcia remontu, zmniejszenie dostępności kredytów dla konsumentów oraz uczucie niepewności co do przyszłej kondycji finansowej gospodarstw domowych.

Klienci skrupulatnie planują zakupy, analizują oferty sklepów, samą transakcję odkładając w czasie. Coraz mniej osób dokonuje zakupów impulsowych, a także zmniejsza się średnia kwota transakcji, co jest związane z poszukiwaniem tanich rozwiązań, a także przyzwyczajaniem się do akcji promocyjnych i rabatowych. Przekłada się to bezpośrednio na sytuację w części segmentów rynku, które notują wzrost pod względem ilościowym, co nie wpływa jednak na zwiększenie ich wartości.

Bieżący rok jest jednak lepszy niż poprzedni, a głównymi pozytywnymi zjawiskami są poprawiająca się sytuacja gospodarcza i wzrost konsumpcji. Jednak wciąż konserwatywne podejście do zakupów powoduje, że sam wzrost wartości rynku ma znaleźć się zaledwie powyżej poziomu stagnacji.

Pozytywną sytuacją na rynku jest wzrost zakupu nowych mieszkań, co już wpływa bezpośrednio na poprawę wyników części segmentów rynku. Trend ten powinien pozytywnie oddziaływać na rynek także w latach następnych.

Dodatkowym impulsem dla rynku jest wzrost zainteresowania planowanymi remontami. Badanie PMR pokazuje, że 1/3 respondentów przewiduje dokonanie remontu w najbliższym roku.

Ponadto z raportu wynika, że handel detaliczny na polskim rynku meblowym radzi sobie znacznie gorzej niż hurtowy przeznaczony na eksport. Słaba wartość złotówki jest korzystna dla eksportu i w związku z tym zarówno poprzedni, jak i obecny rok, są okresem bardzo dobrym dla producentów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polski rynek wyposażenia wnętrz wzrośnie w br. o 1,8 proc.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl