SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polski startup Skuber po żądaniach Ubera zmienia nazwę na Sqter

Startup Skuber, który rusza z usługą przewozów skuterami 21 marca br. zmienia nazwę na Sqter. Jego właściciel, spółka JWA postanowiła zmienić nazwę po żądaniu Uber Poland zaprzestania działalności konkurencyjnej.

Article

W grudniu ub. r. twórcy startupu Skuber ogłosili start platformy, łączącej właścicieli skuterów i mieszkańców polskich miast. Platforma ma ułatwić transport przesyłek oraz poruszanie się po mieście szybko i tanio nawet w godzinach szczytu. 
W styczniu br. startup został kupiony przez polską spółkę JWA, która specjalizuje się w usługach informatycznych i doradczych w zakresie IT.

- Decyzję o zmianie nazwy oraz odcięciu się od skojarzeń z platformą Uber, podjęliśmy po otrzymaniu propozycji współpracy od przedstawicieli Uber Poland,  która po jakimś czasie, ku naszemu zdumieniu zakończyła się pismem przesłanym przez kancelarię prawną obsługującą polski oddział.  Obejmowało ono m.in. zarzuty dotyczące identyczności lub znacznego podobieństwa usług, naruszenia prawa do firmy i znaku towarowego oraz żądanie zmiany nazwy. W piśmie zażądano od nas zaprzestania działalności konkurencyjnej, przeniesienia praw do domeny internetowej oraz zapłatę zryczałtowanego odszkodowania za koszty poniesione w związku z obsługą prawną. Przebieg kontaktów z przedstawicielami Uber Poland, którym nie udało się uzyskać konkretnych informacji na temat naszych pomysłów oraz przyszłego zakresu świadczonych usług jest w naszej ocenie próbą przejęcia know-how od konkurencji i zaproponowanie nowych, innowacyjnych usług jednakże pod szyldem Uber - mówi Anna Nowicka-Bala prezes spółki JWA, która kupiła markę Skuber.

Firma zacznie świadczyć swoje usługi 21 marca br., ale już pod nazwą Sqter.  Na tym etapie w zakresie przewozów osób będą to szybkie usługi kurierskie, przewóz produktów spożywczych, które wymagają  zupełnie innych warunków transportu (w tym celu będą wykorzystywane specjalne lodówki oraz maty grzewcze) oraz rekreacyjne przewozy koleżeńskie. Środkami transportu nie będą samochody osobowe – jak ma to miejsce w przypadku Uber Poland – ale skutery. Pierwotnie miały to być też auta elektryczne.

– Chcemy, aby identyfikacja usługi Sqter nie pozostawiała żadnych wątpliwości, co do jej autentyczności i niepowtarzalności na polskim rynku. Dlatego podjęliśmy decyzję o zmianie nazwy naszej platformy ze Skuber na Sqter, aby nikomu z naszych użytkowników nie przyszło do głowy skojarzenie ze standardami usług świadczonych przez Uber - dodaje Anna Nowicka-Bala.

Sqter startuje już 21 marca w na terenie całej Polski. Aplikacja będzie dostępna w pierwszej kolejności dla systemu Android, a potem także iOS.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polski startup Skuber po żądaniach Ubera zmienia nazwę na Sqter

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl