SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rusza Polskie Radio Kierowców. Szefową projektu Edyta Poźniak

W piątek, 16 października ruszy Polskie Radio Kierowców. Ma działać całodobowo, podawać najnowsze informacje drogowe i pogodowe w kilku językach, dzielić się poradami dla kierowców i nadawać wiadomości dla fanów motoryzacji. Będzie można go słuchać w systemie DAB+, przez aplikację i w internecie. Szefową projektu została Edyta Poźniak.

Article

Polskie Radio Kierowców ma być pierwszym w Polsce całodobowym, interaktywnym programem przygotowanym dla kierowców, rowerzystów, motocyklistów czy użytkowników innych pojazdów. Serwisy informacyjne mają być nadawane co godzinę w języku polskim, angielskim, niemieckim i ukraińskim, a także informacje drogowe i pogodowe. O tym, że ma się pojawić pisaliśmy jako pierwsi już wiosną br.

- Korzystanie z bezpłatnej aplikacji Polskiego Radia Kierowców daje możliwość kontrolowania na bieżąco sytuacji drogowej w promieniu 100 kilometrów od miejsca pobytu, zgłaszania wskazówek cennych dla innych kierowców, ostrzeżeń o utrudnieniach czy wypadkach oraz przekazania pozdrowień z trasy - komentuje start rozgłośni Agnieszka Kamińska, prezes Polskiego Radia.

Szefową projektu Polskie Radio Kierowców została Edyta Poźniak, a wydawcą nowej anteny Mariusz Dąbrowski, który od lat jest związany z „Radiem Kierowców” w Programie 1 Polskiego Radia.

- Wywiady, porady, znakomici goście, atrakcyjna muzyka. Codziennie od godz. 5.00 do godz. 23.00 program prowadzony będzie na żywo (od godz. 23.00 do godz. 5.00 – powtórki najciekawszych rozmów i dużo muzyki). Dzięki takiemu układowi programu będziemy z naszymi słuchaczami od świtu w Rozruszniku, przez Wysokie Obroty w ciągu dnia, a wieczorem wrzucimy na Luz. A przez cały ten czas będziemy w kontakcie z naszymi słuchaczami - tłumaczy Poźniak.

Ramówka z serwisami, pogodą i nowinkami motoryzacyjnymi

W nowej stacji mają znaleźć się także porady i wskazówki dla kierowców m.in. dotyczące stylu jazdy, nowych przepisów, nowinek technologicznych, ekologicznej jazdy czy bezpieczeństwa na drodze. Omówione zostaną także najciekawsze publikacje motoryzacyjne z mediów polskich i zagranicznych. - Decyzja o powołaniu nowej stacji jest odpowiedzią na zainteresowanie serwisami „Radia Kierowców”, które od niemal pół wieku przygotowywane są w radiowej Jedynce - dodaje Kamińska.

Ramówka została podzielona na kilkugodzinne pasma. Codziennie od godz. 5.00 do godz. 11.00 nadawany będzie „Rozrusznik”, czyli aktualizowane co kilka minut informacje drogowe i pogodowe, najważniejsze przypomnienia na dany dzień, newsy istotne dla ruszających w drogę.

Od godz. 11.00 do godz. 17.00 emitowany będzie program „Wysokie obroty”, czyli ciekawi goście, aktualności, aktualna sytuacja na drogach, pogoda i zalecenia co do bezpiecznej jazdy oraz felieton motoryzacyjny.

Następnie na antenie zagości „Na luzie” od godz. 17.00 do godz. 23.00, gdzie serwowane będą najświeższe informacje, ostrzeżenia pogodowe i ciekawostki motoryzacyjne.

Od godz. 23.00 do świtu słuchacze będą mogli włączyć pasmo „Automat” - powtórki najciekawszych wywiadów, materiałów reporterskich i felietonów oraz muzyki. W ciągu dnia przez 40 minut w każdej godzinie będzie też nadawana „muzyka drogi”.

Radio zostało stworzone w systemie cyfrowym DAB+ (Digital Audio Broadcasting+). Przepisy Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej (EECC) nakładają obowiązek montowania we wszystkich nowych samochodach radioodbiorników umożliwiających odbiór naziemnego sygnału cyfrowej radiofonii. Państwa członkowskie Unii Europejskiej zobowiązane są do wprowadzenia stosownego ustawodawstwa najpóźniej do grudnia 2020 roku.

Obecnie Polskie Radio rozwija swoją sieć nadawczą, uruchamiane są kolejne nadajniki w technologii DAB+. Do 2022 roku Polskie Radio planuje pokrycie sygnałem co najmniej 62 proc. powierzchni kraju i zapewnienie dostępu do cyfrowego radia dla co najmniej 30 mln słuchaczy.

Polskie Radio w 2019 roku osiągnęło 10,44 mln zł straty netto w porównaniu do 15,3 mln zysku netto w roku poprzednim. Kadra kierownicza wyższego szczebla zarabiała średnio miesięcznie 15,9 tys. zł brutto, a dziennikarze - 10,3 tys. zł brutto.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rusza Polskie Radio Kierowców. Szefową projektu Edyta Poźniak

34 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Wanda
67% ma dostęp do DAB+? Co Wy za głupoty piszecie?
odpowiedź
User
Pleyel
90 procent odbiorników samochodowych odbiera tylko naziemny FM. Potrzebna jest zatem mocna sieć UKF. Może wykorzystać do tego nadajniki Programu III Pr?
odpowiedź
User
Gość X
Przecież Poźniak jest kierownikiem Aktualności.
Szefem projektu powinien być Jarosław Kawecki.
Bez Mariusza Gzyla i Marzenny Lipińskiej to już nie to samo.
Najbardziej nie lubię Anny Jabłońskiej.
Moim ulubionym dziennikarzem z tej grupki jest bez wątpienia Patryk Bedliński, on też mógłby zostać szefem, jednak ma też dodatkowe fuchy.
odpowiedź