SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polskie Radio zawiadomiło prokuraturę ws. działań szefa KRRiT

Polskie Radio zawiadomiło prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego. Powodem tego ruchu jest fakt, że nie przesyła on pieniędzy z abonamentu do Polskiego Radia, a trafiły one do depozytu sądowego.

O sprawie poinformował na X Paweł Majcher, likwidator Polskiego Radia. - Dziś składałem zeznania w śledztwie w sprawie niedopełnienia obowiązków przez przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego. Polskie Radio złożyło do Prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Przedmiotem prokuratorskiego postępowania są decyzje przewodniczącego, które powodują, że Polskie Radio nie otrzymuje pieniędzy z abonamentu - napisał Majcher.

Dołączył zdjęcia zawiadomienia. Czytamy w nim, że dotyczy ono tego, że szef KRRiT „od 10 stycznia do chwili obecnej, przekraczając swoje uprawnienia działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, w ten sposób, że nie dokonał wpłaty na rzecz Polskiego Radia SA w likwidacji przeznaczonych dla niego środków z wpływów abonamentowych za styczeń i luty w kwocie 58 000 000 zł". 

KRRiT: środki abonamentowe do depozytu

W lutym br. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła uchwałę, w myśl której środki z opłat abonamentowych przeznaczone dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia do czasu prawomocnego stwierdzenia przez sąd rozpoczęcia likwidacji spółek będą trafiać do depozytu sądowego.

KRRiT wyjaśniła, że spowodowane jest to chaosem prawnym wywołanym „decyzjami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego; w tym z dnia 27 grudnia 2023 r. oraz z dnia 29 grudnia 2023 r., a podjętymi z rażącym naruszeniem prawa, o rozwiązaniu spółek mediów publicznych, postawieniu ich w stan likwidacji, odwołaniu ich organów oraz powołaniu likwidatorów, braku prawomocnego zakończenia postępowań rejestrowych dotyczących likwidacji spółek będącymi jednostkami publicznej radiofonii i telewizji”.

Regulator podkreślił też, że „wobec działania legalnych zarządów tych spółek, działalność równoległa “likwidatorów” potęguje chaos, powoduje dwugłos”.

W poniedziałek Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy wpisał do Krajowego Rejestru Sądowego postawienie spółki Polskie Radio w stan likwidacji. Wpisano też Pawła Majchera jako jej likwidatora.

W poniedziałek do KRS wpisano też likwidację TVP. Wcześniej sądy rejestrowe wpisały już otwarcie likwidacji dla wszystkich 17 regionalnych rozgłośni publicznego radia oraz PAP.

Dołącz do dyskusji: Polskie Radio zawiadomiło prokuraturę ws. działań szefa KRRiT

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Emeryk
Dzień Świra. Chapter 66
odpowiedź
User
Polskie Radio
To co u nas wyprawia Paweł M. z Julkiem K. szczególnie w zakresie łamania Układu Zbiorowego Pracowników naszej Spółki na pewno wymaga szczególnej uwagi Państwowej Inspekcji Pracy, a potem Prokuratury.
odpowiedź
User
Pi
To co u nas wyprawia Paweł M. z Julkiem K. szczególnie w zakresie łamania Układu Zbiorowego Pracowników naszej Spółki na pewno wymaga szczególnej uwagi Państwowej Inspekcji Pracy, a potem Prokuratury.
Spokojnie, pani prezes wkrótce i do pani się dobierze ręka sprawiedliwości i prawa.
odpowiedź