SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ponad 458 mln zł próbowano wyłudzić z banków w 2010 r.

W 2010 roku udaremniono 7.557 prób wyłudzeń kredytów z banków na łączna kwotę 458,07 mln zł. W samym czwartym kwartale ubiegłego roku liczba udaremnionych prób wyłudzeń wyniosła 1.984, a ich kwota sięgnęła 164,5 mln zł, wynika z „InfoDOK - Raportu o dokumentach", przedstawionego przez Związek Banków Polskich (ZBP).

Ponad 458 mln zł próbowano wyłudzić z banków w 2010 r.

Średnia kwota udaremnionych prób wyłudzeń kredytów w IV kwartale wyniosła 38.323 zł i była wyższa o 36% w skali roku. W całym 2010 roku było to 31.323 zł.

 „W ostatnich trzech miesiącach szczególnie zauważalny jest znaczny wzrost łącznej kwoty prób wyłudzeń, która osiągnęła poziom 163 milionów złotych. To najwyższy poziom w historii niniejszego badania – wzrost o 70% w porównaniu do analogicznego okresu z 2009 roku. Patrząc także na odpowiednie wielkości z dwóch poprzednich kwartałów widać bardzo wyraźny trend wzrostowy" - ocenił Grzegorz Kondek z ZBP.

Przyczyną wystąpienia takiej sytuacji jest podjęcie kilkunastu prób wyłudzeń pojedynczych kredytów opiewających na bardzo wysokie kwoty pośród których znalazł się wniosek kredytowy w wysokości 25 mln zł, kolejne dwa wysokie wnioski opiewały na kwoty 9,88 mln zł oraz 6 mln zł.

Centralna Baza Danych Systemu „Dokumenty Zastrzeżone" zawierała 950.095 dokumentów na koniec 2010 r., a w samym IV kw. wzrosła o 28.777 dokumentów (wzrost o 37% r/r).

W ocenie ZBP jest to wynik coraz większej świadomości Polaków w zakresie przeciwdziałania przestępczości i ochrony własnej tożsamości, która jest pochodną prowadzenia społecznej kampanii informacyjnej systemu „Dokumenty Zastrzeżone", prowadzonej przez ZBP, kilkanaście polskich banków oraz patronów i partnerów akcji, m.in.: MSWiA, Komendy Głównej Policji i Federacji Konsumenta.

„Dokumenty Zastrzeżone" to ogólnopolski system zastrzegania skradzionych i zagubionych dokumentów tożsamości chroniący przed wyłudzeniami z ich użyciem. Informacje z jednego banku, poprzez System DZ, są błyskawicznie przekazywane do wszystkich banków i instytucji korzystających z Systemu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ponad 458 mln zł próbowano wyłudzić z banków w 2010 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl