SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ponad pół miliarda abonentów 5G do końca 2021 r.

5G jest na dobrej drodze, by stać się najszybciej przyjętą generacją technologii mobilnej w historii. Liczba abonentów rośnie w tempie ok. 1 mln dziennie - szacuje firma Ericsson w najnowszej edycji raportu Ericsson Mobility Report.

Firma Ericsson przewiduje, że liczba mobilnych abonentów 5G przekroczy 580 mln do końca 2021 r., a codziennie będzie ich przybywać ok. 1 mln.

Według prognozy możemy spodziewać się, że 5G stanie się najszybciej przyjętą technologii w historii, do końca roku 2026 osiągając liczbę 3,5 mld abonentów i zasięg obejmujący 60% populacji.

Jednakże tempo przyjmowania technologii znacznie się różni w poszczególnych regionach. W Europie sytuacja w zakresie wdrożenia 5G rozwija się wolniej. Stary Kontynent pozostaje z tyłu za Chinami, USA, Koreą Płd., Japonią i rynkami krajów należących do Rady Współpracy Zatoki Perskiej (GCC).

Zgodnie z przewidywaniami, liczba abonentów 5G przekroczy próg 1 mld dwa lata szybciej niż miało to miejsce w przypadku 4G LTE. Kluczowe czynniki obejmują wczesne zaangażowanie Chin we wdrożenie 5G oraz wcześniejszą dostępność i coraz większą przystępność komercyjnych urządzeń 5G. Ponad 300 modeli smartfonów z 5G zostało już zapowiedzianych lub wprowadzonych na rynek.

Według firmy Ericsson, ta tendencja komercyjna powinna utrzymywać się w nadchodzących latach, wspierana przez zwiększoną rolę łączności jako kluczowego elementu odbudowy gospodarki po pandemii COVID-19.

Zgodnie z oczekiwaniami, Azja Północno-Wschodnia będzie odpowiadać za największy udział abonamentów 5G do roku 2026 - ok. 1,4 mld. Natomiast rynki Ameryki Północnej i GCC będą posiadać największą penetrację 5G - w obszarach tych abonenci korzystający z mobilnych technologii 5G będą stanowić odpowiednio 84% i 73% wszystkich abonentów usług mobilnych w danym regionie.

Transfer danych rośnie z roku na rok. Globalny mobilny transfer danych - z wyłączeniem tego generowanego przez stały dostęp bezprzewodowy (FWA) - na koniec 2020 r. przekroczył 49 EB miesięcznie i zgodnie z przewidywaniami do 2026 r. wzrośnie ok. pięciokrotnie i osiągnie 237 EB miesięcznie. Smartfony, które obsługują ok. 95% tego ruchu, zużywają również więcej danych niż kiedykolwiek. Z globalnego punktu widzenia, średni poziom wykorzystania na smartfon przekracza obecnie 10 GB/mies. i zgodnie z prognozami do końca 2026 r. osiągnie poziom 35 GB/mies.

Pandemia COVID-19 przyspiesza proces cyfryzacji, a także zwiększa znaczenie i zapotrzebowanie na niezawodną, mobilną łączność szerokopasmową o dużej prędkości. Zgodnie z najnowszym raportem firmy Ericsson, niemal 9 z 10 dostawców usług komunikacyjnych, którzy wdrożyli 5G, oferuje również stały dostęp bezprzewodowy (FWA) (4G i/lub 5G), nawet na rynkach o dużej penetracji sieci światłowodowej. Jest to konieczne, aby obsłużyć rosnący transfer FWA, który zgodnie z raportem do 2026 r. wzrośnie siedmiokrotnie i osiągnie 64 EB.

Technologie massive IoT, takie jak NB-IoT i Cat-M, zgodnie z prognozami wzrosną w 2021 r. o prawie 80%, osiągając poziom prawie 330 mln łączy. W 2026 r. technologie te powinny zgodnie z prognozami stanowić 46% wszystkich komórkowych połączeń IoT.

Dołącz do dyskusji: Ponad pół miliarda abonentów 5G do końca 2021 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl