SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Popkulturowa Akademia Wszystkiego po raz drugi przyznała MISIE

Popkulturowa Akademia Wszystkiego (PAW) przyznała po raz drugi nagrody MISIE dla najlepszych i najciekawszych produktów i postaci w szeroko pojętej kulturze popularnej.

Article

Gala drugiej edycji nagród MISIE odbyła się 14 września 2018 r. w ramach 29. Międzynarodowego Festiwalu Komiksów i Gier w Łodzi. Tuż po gali wręczenia nagród odbyła się łódzka premiera komedii "Juliusz" z udziałem ekipy i obsady. Większość laureatów pojawiła się i odebrała nagrody osobiście, bądź przysłała swoich przedstawicieli.

Nagrody przyznane zostały są w ośmiu kategoriach: Rozbawiło, Wzruszyło, Wstrząsnęło, Działo Się, Najlepszy Bohater, Najlepsza Bohaterka, Najlepszy Czarny Charakter, Najlepszy Twórca. Pod uwagę brane były utwory, które miały premierę między 1 lipca 2017 r. a 30 czerwca 2018 r.

Cztery nagrody otrzymała "Zimna wojna". Film uhonorowano w kategorii Wzruszyło, "za pełną nostalgii opowieść o kraju, którego już nie ma i który wciąż jest w nas. I historię takiej miłości, jakie uwielbiamy oglądać". Paweł Pawlikowski odebrał wyróżnienie dla Najlepszego Twórcy "za pójście za ciosem i stworzenie kolejnej fascynującej i wcale nie czarno-białej opowieści o naszej przeszłości, która poraża swą polskością i uniwersalnością zarazem".

Joanna Kulig za rolę Zuli dostała nagrodę w kategorii Najlepsza Bohaterka "za ostateczny dowód, że może określenie „femme fatale" wywodzi się z Francji, ale w Polsce ma się jeszcze lepiej niż tam. I za kreację, przed która wszyscy padamy na kolana".  Najlepszym Czarnym Charakterem został Borys Szyc (grający Lecha Kaczmarka), "za idealne odtworzenie niespecjalnie przerażającego zła, jakie towarzyszyło nam w PRL-u dominując naszą kulturę, sztukę czy wręcz całe społeczeństwo".

W kategorii Rozbawiło statuetkę otrzymał animowany film krótkometrażowy "Chrystus Narodu" w reżyserii Ewy Drzewickiej, "za niezwykle trafne przedstawienie aktualnego obrazu naszego kraju, przy wykorzystaniu prostych środków i genialnego poczucia humoru".

Nagrodę w kategorii Wstrząsnęło dostała książka "Księga wyjścia" Mikołaja Grynberga "za oddanie głosu uczestnikom historii i przedstawienie ich osobistych dramatów odzierające z masowej anonimowości wydarzenia marca 68".

Film "Atak paniki" w reżyserii Pawła Maślony otrzymał statuetkę w kategorii Działo Się, "za precyzyjnie nakręcony zegar emocji, którego wskazówki zdają się przyśpieszać w miarę zbliżania się do końca ekranowej historii".

Najlepszym Bohaterem okrzyknięto Pana Żarówkę (z komiksu Pan Żarówka), autorstwa Wojciecha Wawszczyka, "za przejmującą postać, która mimo wszelakich życiowych kłopotów znalazła swoje miejsce w świecie i może być wzorem dla każdego wyśmiewanego dzieciaka".
   
W skład Popkulturowej Akademii Wszystkiego (PAW) wchodzi blisko 200 osób działających zawodowo w obszarze szeroko pojmowanej polskiej kultury. Są to dziennikarze, krytycy, osoby wielu artystycznych zawodów, animatorzy kultury itp.

Dołącz do dyskusji: Popkulturowa Akademia Wszystkiego po raz drugi przyznała MISIE

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl