SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Posłanka PiS broni Polskiego Radia i jego prezes, ta dziękuje za wsparcie

Joanna Lichocka, posłanka PiS i członkini Rady Mediów Narodowych, stwierdziła, że nie zgadza się z krytyczną opinią jej partyjnego kolegi Marka Suskiego o sytuacji w Polskim Radiu. Wyraziła wsparcie dla prezes nadawcy Agnieszka Kamińskiej i zespołu Trójki. Kamińska za to podziękowała.

Joanna Lichocka, foto: Polskie Radio / Wojciech KosińskiArticle

W środę przed południem Joanna Lichocka na Twitterze odniosła się do tego, że rada programowa Polskiego Radia we wtorek odrzuciła sprawozdanie nadawcy z realizacji misji publicznej w ub.r.

Takie stanowisko rady w rozmowie z Wirtualnemedia.pl uzasadnił jej przewodniczący, poseł PiS Marek Suski. - W Polskim Radiu jest od dłuższego czasu kryzys. Jest bardzo duży spadek dochodów z reklam. Jest bardzo zła sytuacja w Trójce, wciąż nie ma dyrektora Programu 3. W ciągu roku trzykrotnie zmieniali się dyrektorzy. W Polskim Radiu nie dzieje się dobrze. Wyrazem jest mniejsza ilość programów. Radio nie radzi sobie ze znalezieniem pomysłu na Trójkę. Mamy katastrofalny spadek słuchalności - wyliczył Suski.

- Pani prezes nie przedstawiła wizji wyjścia z tej sytuacji. Większość członków rady programowej albo się wstrzymała albo była przeciw. Były tylko dwa głosy za przyjęciem tego sprawozdania - dodał.

Lichocka: politycy nie mają wpływu na media publiczne

- Zupełnie nie zgadzam się z opinią Marka Suskiego nt sytuacji w Polskim Radiu. Jest dokładnie odwrotnie od tego co mówi on i co głosi też Postkomuna - stwierdziła Joanna Lichocka.

- Chcę też przypomnieć, że politycy różnych partii i frakcji nie mają wpływu na media publiczne. Ani na politykę kadrową, ani na program - dodała.

Joanna Lichocka od jesieni 2015 roku jest posłanką PiS, a w połowie 2016 roku została powołana przez Sejm jako jeden z trójki przedstawicieli tej partii (pozostali to były poseł Krzysztof Czabański i europosłanka Elżbieta Kruk) do Rady Mediów Narodowych. W Radzie są jeszcze Juliusz Braun (wskazany przez PO) i poseł Lewicy Robert Kwiatkowski.

RMN zajmuje się przede wszystkim powoływaniem i odwoływaniem członków zarządów i rad nadzorczych firm mediów publicznych.

Prezes Polskiego Radia dziękuje Lichockiej

- Pani Prezes PR @AgneseKaminska życzę wytrwałości w pracy - Polskie Radio dobrze wypełnia zadania misji publicznej. Zespołowi @RadiowaTrojka - świetnie radzącemu sobie pod obstrzałem różnych sił - gratulacje za to, jak w ostatnich miesiącach antena się zmieniła i dobrze gra :) - dodała Joanna Lichocka.

Agnieszka Kamińska w odpowiedzi podziękowała za ten wpis „w imieniu swoim i całego zespołu”.

Suski o ramówce Trójki: tak słaba, że nie dało się jej obronić

W połowie kwietnia nowa ramówka Trójki została w głosowaniu odrzucona przez radę programową Polskiego Radia. Przeciw zagłosowało 10 członków, m.in. Marek Suski, a dwie osoby wstrzymały się od głosu.

- Cała rada wyraziła zaniepokojenie sytuacją w Trójce. Ponownie Trójka nie ma dyrektora. Pełniący obecnie obowiązki nie stawił się na posiedzeniu, tłumacząc się przebywaniem na kwarantannie. Chociaż nie słyszałem, żeby wirus covid-19 zakażał przez internet, a ponadto przecież można pracować zdalnie. Ostatecznie ramówkę prezentował zastępca p.o. dyrektora również przez internet - opisał Marek Suski w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

- Ramówka była tak słaba, że nie dało się jej obronić. Przewiduję kolejne specjalne posiedzenie poświęcone Programowi Trzeciemu - dodał. Nowe ramówki pozostałych anten Polskiego Radia zostały przyjęte przez radę programową, część jednogłośnie.

- Rada programowa Polskiego Radia jest ciałem doradczym, którego opinie bierzemy oczywiście pod uwagę. Natomiast nie możemy zgodzić się z tą opinią, ponieważ nie zawiera ona ani jednego słowa uzasadnienia - skomentowała to Agnieszka Kamińska.

Nowy skład rady programowej Polskiego Radia (10 członków wskazują ugrupowania parlamentarne, a pięciu wybiera Rada Mediów Narodowych) został wybrany w lutym br. Podczas pierwszego posiedzenia na przewodniczącego wybrano Marka Suskiego, a na jego zastępczynie: wicemarszałek Sejmu Małgorzatę Gosiewską i Elżbietę Królikowską-Avis. W marcu z członkostwa w radzie zrezygnowała Maria Dłużewska, w jej miejsce powołano Hannę Budzisz.

Michał Narkiewicz-Jodko z funkcji dyrektora radiowej Trójki zrezygnował w połowie marca. Zajmował to stanowisko od sierpnia ub.r. Obowiązki dyrektora Trójki przejął Paweł Kwieciński, który pozostaje dyrektorem biura programowego Polskiego Radia.

Według badania Radio Track w pierwszym kwartale br. Trójka miała 2,1 proc. udziału w rynku słuchalności, wobec 5,3 proc. rok wcześniej. W ub.r. ze stacją pożegnała się duża część najbardziej znanych dziennikarzy, uruchomili dwie rozgłośnie internetowe utrzymujące się z wpłat od słuchaczy.

W ub.r. Polskie Radio osiągnęło wzrost przychodów o 9,45 proc. do 346,99 mln zł. Wpływy marketingowe skurczyły się o 33 proc., za to środki z abonamentu rtv i rekompensaty wzrosły o 27 proc., stanowiąc już 80,5 proc. budżetu nadawcy. Natomiast koszty zwiększyły się o 0,4 proc. do 326,6 mln zł.

Agnieszka Kamińska jest prezesem Polskiego Radia od stycznia ub.r.

Po skardze Joanny Lichockiej TVP zdjęła program Pospieszalskiego

W połowie kwietnia Telewizja Polska wyemitowała odcinek programu „Warto rozmawiać”, poświęcony walce rządu z pandemią. Jan Pospieszalski i jego goście wypowiadali się w podobnym tonie: - W rok po ogłoszeniu pandemii, kolejnych falach zarażeń statystyki pokazują, że szczepienia nie spowodowały oczekiwanego zatrzymania choroby, a polityka lockdownów, w tym także zamknięcie służby zdrowia, przynosi fatalne rezultaty - mówił dziennikarz we wprowadzeniu.

Na treści w programie zareagowała Joanna Lichocka. Skrytykowała „skandaliczny” - jej zdaniem – program na twitterowym koncie. Napisała też, że wymaga on reakcji Rady Mediów Narodowych. Zwróciła się też pisemnie o wyjaśnienia prezesa TVP, Jacka Kurskiego. 

Krytyczną opinię o odcinku programu bardzo szybko wydała Komisja Etyki Telewizji Polskiej, emisję kolejnych odcinków zawieszono. Jan Pospieszalski w drugiej połowie kwietnia mówił nam, że trwają rozmowy na temat rychłego przywrócenia "Warto rozmawiać" na antenę. Jak na razie to nie nastąpiło.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Posłanka PiS broni Polskiego Radia i jego prezes, ta dziękuje za wsparcie

33 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
nareszcie
Jest! Czekałem, aż pani poseł zabierze głos w sprawie PR. I doczekałem się. I parafrazując słynną wypowiedź pani poseł, należy pamiętać iż, cyt. ,, Spadek słuchalności PR-nawet jeśli jest faktem-nie musi być prawdą".
odpowiedź
User
Zyga
Jest! Czekałem, aż pani poseł zabierze głos w sprawie PR. I doczekałem się. I parafrazując słynną wypowiedź pani poseł, należy pamiętać iż, cyt. ,, Spadek słuchalności PR-nawet jeśli jest faktem-nie musi być prawdą".

😂 👍
odpowiedź
User
Dzidka
Pani poseł podziękowała pani prezes, a pani prezes podziękowała pani poseł za to, że pani poseł jej podziękowała, co z kolei zdopingowało panią poseł do podziękowań pani prezes. I tak się obie panie bawią, a tymczasem notowania PR i Pr3 PR pikują w dół.
odpowiedź