SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Powstał nowy generator pasków TVP. „Parodia tępej propagandy”

W lipcu br. została uruchomiona strona internetowa Pasek-tvp.pl, która umożliwiała wygenerowanie własnej, prześmiewczej wersji paska z głównego wydania „Wiadomości” TVP1. Strona cieszyła się dużym zainteresowaniem internautów, jednak kilka dni po jej uruchomieniu została zamknięta. W sieci pojawił się natomiast nowy generator pasków, dostępny pod adresem Pasek-tvpis.pl.

Article

Domena Pasek-tvp.pl została zarejestrowana 8 lipca na serwerach Nazwa.pl. Na stronie, nazwanej „Generatorem Pasków TVP”, można było wybrać tło z jednym z czterech prowadzących „Wiadomości” TVP1: Danutą Holecką, Michałem Adamczykiem, Krzysztofem Ziemcem i Antonim Trzmielem.

Strona cieszyła się dużym zainteresowaniem internautów, którzy własnymi wersjami paska informacyjnego dzielili się w social mediach. Kilka dni po uruchomieniu witryny przestała jednak działać. Twórca poprzedniego serwisu - Pasek-tvp.pl - Patryk Wolak, podpisujący się jako Limera uważał, że serwis działał jedynie „jako rodzaj edytora graficznego i nie ma na celu obrażania żadnej osoby czy instytucji”. Jego twórca  zachęcał również do przekazywania mu darowizn za pośrednictwem platformy PayPal.

„Parodia tępej propagandy”

Nowa strona, dostępna pod adresem Pasek-tvpis.pl pozwala natomiast wygenerować memy z paskiem i wizerunkiem Krzysztofa Ziemca lub Danuty Holeckiej. Jej twórcy zamieścili komunikat: „Strona nie ma związku z TVP, celem jest parodia ich tępej propagandy”.

Autor nowego generatora (podpisujący się jedynie inicjałami PAS) odpowiedział nam, że strona powstała jako odpowiedź na zamknięcie poprzedniego generatora, a nazwa i wygląd była nim inspirowana.

- Celem generatora jest danie internautom możliwości parodii i krytyki propagandy uprawianej przez „Wiadomości” TVP i inne programy newsowe TVP - odpowiedzieli nam twórcy strony pasek-tvpis.pl.

Dodali, że „nie obawiają się gróźb ze strony TVP, bo nie ma do tego podstaw”.

- Krytyka i parodia są dopuszczalne przez prawo – uważają. – Ponadto, gdyby TVP miała zareagować, to zrobiłaby to już dawno, bo strona działa od ponad miesiąca (wystartowała dzień lub dwa po zamknięciu poprzedniego generatora) – odpowiedzieli Wirtualnemedia.pl.

W odróżnieniu od poprzedniej strony, autorzy nowego generatora nie zbierają też datków od użytkowników, ani nie używają znaku TVP w domenie. - Na stronie jest też wyraźnie zaznaczone, że nie ma ona związku z TVP – podkreślają.

Według nich od początku działania strony wygenerowano niemal 100 tys. pasków, a obecnie statystyki kształtują się na poziomie 1,5 tys. pasków generowanych dziennie.

Poprzednią witryną zajął się dział prawny Telewizji Polskiej

Prawnicy publicznego nadawcy analizowali „Generator Pasków TVP” pod kątem m.in. ochrony dóbr osobistych, wykorzystania logotypu Telewizji Polskiej oraz wykorzystania wizerunku pracowników. Jeszcze nie zdecydowano, czy TVP podejmie kroki prawne wobec twórcy strony. Biuro prasowe Telewizji Polskiej nie odpowiedziało nam, czy wyciągnie konsekwencje wobec twórcy nowego generatora i czy dział prawny TVP również zajmie się tą sprawą.

Z badania Nielsen Audience Measurement wynika, że w lipcu br. średnia oglądalność minutowa TVP Info wynosiła 208 186 widzów, a udział stacji w rynku oglądalności - 3,65 proc. Natomiast główne wydanie „Wiadomości” miały przeciętnie 1,98 mln oglądających, w tym 1,59 mln w TVP1, a 385,7 tys. w TVP Info.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Powstał nowy generator pasków TVP. „Parodia tępej propagandy”

32 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
walter
brawo!!! ;)

z pisbolszewikami tylko tak można walczyć.
odpowiedź
User
jarek k
zaraz Olechowski się odezwie, że wyniki Nielsana i liczy się tylko Netia. ;)
38 23
odpowiedź
User
Pan Boczeg
pasencje ze spiczami Klarenbabacha poprosze
69 18
odpowiedź