SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

3/4 Polaków pracuje w nadgodzinach i po godzinach

74 proc. pracujących Polaków przyznało, że zdarza im się wykonywać obowiązki ponad standardowy etat lub w nietypowych godzinach. Przyczyną nie zawsze jest zbyt duża liczba obowiązków, ale także dodatkowe wynagrodzenie czy korzystanie z zalet elastycznego grafiku zatrudnienia - wynika z badania Pracuj.pl.

Fot. PixabayFot. Pixabay

Najbardziej szeroką grupę pracujących Polaków stanowi odpowiednik klasycznych ”etatowców”, czyli osoby deklarujące pracę przez średnio 8 godz. dziennie – to blisko połowa respondentów (46%).

Odpowiedzi pozostałych respondentów rozkładają się stosunkowo proporcjonalnie. 28% poświęca na wykonywanie obowiązków 9 godz. lub więcej, natomiast 26% pracuje maksymalnie 7 godz.

Szczególnie duże różnice zaobserwować można w odniesieniu do reprezentantów różnych płci. Na pracę w rozszerzonym wymiarze pracy decydują się zdecydowanie częściej mężczyźni – deklaruje ją co trzeci z nich (34%), w porównaniu do niecałej 1/4 kobiet (23%).

Blisko 3/4 badanych Polaków zdarza się wykonywać zadania zawodowe w ramach nadgodzin lub o nietypowej porze (74%). Do tego grona zaliczają się zarówno osoby np. sporadycznie niewyrabiające się z zadaniami w standardowym czasie, jak i lubiące wykonywać zadania o nietypowych porach.


Praca w ramach nadgodzin czy po godzinach najczęściej bywa elementem życia zawodowego, a nie jego jedyną formą. Jedynie 12% badanych Polaków, którzy przyznali się do realizacji zadań w jednym z tych modeli, robi to codziennie.

Najczęściej wskazywaną okolicznością jest praca w ramach nadgodzin lub po godzinach przynajmniej raz w tygodniu (39%) lub przynajmniej raz w miesiącu (32%).

Dlaczego Polacy decydują się na podjęcie pracy w nadgodzinach i pozostawanie dłużej w pracy? W wielu wypadkach przyczyną są osobiste decyzje, wynikające z chęci uzyskania wyższego wynagrodzenia czy też z zarobkowania w kilku miejscach jednocześnie. Dodatkowe wynagrodzenie za nadgodziny to przyczyna wskazywana przez 45% respondentów deklarujących pracę w dodatkowym wymiarze. Dodatkowe 17% przyznało, że posiada kilka źródeł zarobku, które wymagają poświęcenia więcej czasu niż "standardowe" 8 godz.

Druga najczęstsza grupa badanych realizujących zadania w nadgodzinach przyznaje, że robią to ze względu na oczekiwania panujące w ich pracy (27%). Dodatkowe 7% respondentów przyznaje wprost, że obawiają się utraty zatrudnienia, jeśli będą wykonywać obowiązki krócej od reszty zespołu. 18% respondentów pracujących w nadgodzinach przyznaje, że mają trudności z realizacją zadań w standardowym czasie.

Podobnie jak w przypadku nadgodzin, praca w elastycznych, nietypowych godzinach również może być motywowana czynnikami wewnętrznymi lub zewnętrznymi. Praca wieczorami czy o wczesnych godzinach porannych może być bowiem wynikiem osobistej decyzji pracownika, a nawet traktowana jako benefit zawodowy.

Blisko połowa respondentów wykonujących zadania w nietypowych godzinach (49%) przyznaje, że decyduje się na to, by mieć czas na prywatne sprawy w "standardowych" godzinach. Z kolei blisko co czwarty badany (24%) przyznaje, że o takich porach wykonuje pracę bardziej efektywnie.

19% respondentów jako przyczynę pracy wieczorami czy rankami wskazuje kilka źródeł zarobku, wymagających dodatkowego zaangażowania. Kolejne 16% badanych przyznaje, że realizują zadania w nietypowych godzinach, bo nie wyrabiają się z nimi w standardowym czasie.

Badanie Pracuj.pl "Polacy w nowym środowisku pracy" zostało przeprowadzone w okresie wrzesień-październik 2021 r., na reprezentatywnej grupie pracujących Polaków, n=1820.

Dołącz do dyskusji: 3/4 Polaków pracuje w nadgodzinach i po godzinach

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl