SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ministerstwo zdrowia apeluje o zdalną pracę. Redakcje i tak to robią

Minister zdrowia zaapelował do pracodawców o powrót do pracy zdalnej w obliczu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem. Redakcje polskich mediów zaznaczają, że cały czas funkcjonują w tym modelu, a z gośćmi łączą się przeważnie online.

Redakcje w większości funkcjonują w modelu pracy zdalnej (fot. Pixabay)Article

Minister zdrowia Adam Niedzielski w środę zapowiedział wprowadzenie pracy zdalnej w administracji publicznej. Zaapelował do wszystkich pracodawców w kraju, by „praca zdalna stała się w miarę możliwości standardem”. Wszystko w związku z kolejną falą pandemii koronawirusa. Jak mówił Niedzielski, obecnie notowanych jest ponad 30 tys. zakażeń na dobę, w przyszłym tygodniu ta liczba może przekroczyć 50 tys.

Spytaliśmy redakcje polskich mediów, czy w związku z tym apelem wprowadzają zmiany w systemie pracy. A także o to, jak wygląda obecnie sytuacja, jeżeli chodzi o testy na obecność wirusa wśród pracowników.

- Stawiamy przede wszystkim na bezpieczeństwo naszych pracowników, dlatego przedłużyliśmy w naszej firmie możliwość pracy zdalnej - mówi Agnieszka Skrzypek-Makowska, kierowniczka komunikacji zewnętrznej Ringier Axel Springer Polska. - Nie wymagamy obecnie od pracowników okazania certyfikatu szczepienia, jednak podejmujemy szerokie działania mające na celu zapewnienie naszym pracownikom bezpieczeństwa i każdy pracownik jest zobligowany do poddania się testowi na obecność koronawirusa przed planowaną pracą w biurze - dodaje.

Rzecznik Wirtualnej Polski Michał Siegieda podkreśla, że WP od początku pandemii stosuje zalecenia sanitarne dotyczące noszenia maseczek, dezynfekcji i zachowania dystansu. - Ogromna większość pracowników - powyżej 80 procent - wykonuje swoje obowiązki zdalnie, ewentualnie hybrydowo. W biurach pracują osoby, które chcą korzystać z przygotowanych przestrzeni bądź ich praca stacjonarna jest niezbędna (na przykład ekipy realizacji i emisji telewizyjnej, administracja, część zespołów back office). Pracownicy Grupy WP do szczepień podeszli bardzo odpowiedzialnie. W anonimowych ankietach zdecydowana większość deklarowała, że jest zaszczepiona, około 200 osób skorzystało ze szczepień przygotowanych przez pracodawcę - zaznacza Siegieda.

- Wydawnictwo Bauer niezależnie od apeli już od marca 2020 roku pracuje w większości zdalnie - mówi natomiast Maciej Brzozowski, dyrektor PR Wydawnictwa Bauer. - Wszystkie osoby przebywające na terenie biura - obecnie około kilkudziesięciu - są testowane na koszt pracodawcy (testy organizujemy w biurze dwa razy w tygodniu). Gości prosimy o okazanie aktualnego wyniku testu. Ale sytuację analizujemy na bieżąco i nasz zarząd nie wyklucza modyfikacji procedur w najbliższym czasie - zastrzega Brzozowski. I tak się stało we wtorek. - Sytuacja epidemiczna gwałtownie się pogarsza. Zarząd zdecydował więc, że biura pozostaną otwarte tylko dla tych, którzy muszą w nich bywać. Dla nich organizowane będą obowiązkowe testy dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i czwartki. Standardem dla nas jest praca zdalna do końca marca - dodaje dyrektor PR Bauera.

Model pracy zdalnej (tam, gdzie to możliwe) cały czas obowiązuje również w Agorze. - W okresie zwiększonej liczby zachorowań na COVID-19 prowadzimy w Agorze szerszą akcję testów w gronie pracowników - w ciągu tygodnia testujemy nawet kilkaset osób. W komunikacji wewnętrznej zachęcamy pracowników i współpracowników do szczepień. Zaopatrujemy również zespół w środki bezpieczeństwa – podkreśla Agata Staniszewska, rzeczniczka spółki.

- Od weekendu wprowadzamy procedury zbliżone do tych obowiązujących w poprzednich falach zakażeń - informuje Kamila Pitucha z biura prasowego Gremi Media.

Goście zdalnie, ograniczone kontakty między pracownikami

Monika Kuś, rzeczniczka prasowa Polskiego Radia podkreśla, że nadawca od początku pandemii wprowadził system pracy zdalnej i rotacyjnej. - Dotyczy to również dziennikarzy. Mając na względzie zdrowie i bezpieczeństwo pracowników, współpracowników oraz gości, stosujemy się do wszystkich zaleceń władz centralnych i sanitarnych. W związku z tym liczba osób przebywających w obiektach publicznego nadawcy, została ograniczona do niezbędnego minimum. Rozmowy z gośćmi audycji Polskiego Radia są prowadzone za pomocą komunikatorów internetowych lub telefonicznie - podsumowuje.

Czytaj też: Pandemia zmieniła podejście do pracy. Preferowany tryb hybrydowy

Krzysztof Głowiński, rzecznik Grupy RMF, zaznacza, że „decyzje o wysyłaniu dziennikarzy na pracę zdalną zostały podjęte w Grupie RMF już dwa tygodnie temu”. - W przypadku gości naszych programów publicystycznych, cały czas stosujemy rygorystyczne zasady sanitarne dla osób zapraszanych. Rozważamy również wprowadzenie rozmów przez komunikatory - dodaje.

Na komunikatory stawia także Telewizja Polska. „Redakcjom Telewizyjnej Agencji Informacyjnej oraz oddziałów terenowych zalecono do odwołania, aby w miarę możliwości goście programów informacyjnych i publicystycznych łączyli się z prowadzącymi programy za pośrednictwem video komunikatorów” - przekazało nam Centrum Informacji TVP.

„Praca w redakcjach newsowych z racji specyfiki odbywa się co do zasady stacjonarnie. Praca zdalna dotyczy głównie pracowników administracyjnych i biurowych. Pracownicy i współpracownicy, którzy z racji charakteru pracy wykonują swoje obowiązki stacjonarnie, zachowują dystans społeczny oraz mają dostęp do niezbędnych środków higieny takich jak rękawiczki, maseczki, żele antybakteryjne” - dodaje Centrum Informacji.

Jak zaznaczono, przestrzenie, w których odbywa się praca, są regularnie dezynfekowane i ozonowane. „W przypadku pracowników redakcji, których profil pracy umożliwia pracę zdalną, wprowadzone zostały grafiki, które pozwalają zaplanować pracę w taki sposób, aby jak najmniej pracowników musiało się ze sobą kontaktować” - podkreśla Centrum Informacji TVP.

Biuro prasowe TVN informuje zaś, że „TVN24 dostosowuje się do wszystkich rekomendacji i wytycznych pandemicznych oraz przestrzega zasad bezpieczeństwa. Pracownicy stacji respektują zasady społecznego dystansu i stosują środki zapobiegawcze (maseczki ochronne, dezynfekcja) oraz są testowani na obecność wirusa. W przypadku zapraszanych gości, rozmowy i spotkania realizujemy obecnie wyłącznie online”.

Dołącz do dyskusji: Ministerstwo zdrowia apeluje o zdalną pracę. Redakcje i tak to robią

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
piekarz
Przechodzę na pracę zdalna, życzę Panom Redachtórom smacznego chleba! :)
odpowiedź
User
Upsss
"Monika Kuś, rzeczniczka prasowa Polskiego Radia podkreśla, że nadawca od początku pandemii wprowadził system pracy zdalnej i rotacyjnej. - Dotyczy to również dziennikarzy. Mając na względzie zdrowie i bezpieczeństwo pracowników, współpracowników oraz gości..." No chyba nie do końca dba, skoro na świątecznym koncercie pijany pan C. latał wśród publiczności, pijąc wódę, bez maseczki.
odpowiedź
User
Elo
No raczej przez maseczkę się nie da 🤣 a poważnie to była gruba libacja i teraz kamisia ma problem.
odpowiedź