SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Po pandemii wielu zatrudnionych chce nadal pracować zdalnie

Wybuch pandemii koronawirusa wymusił zamknięcie wielu biur i miejsc pracy. Dla milionów amerykańskich pracowników oznaczało to przejście na pracę zdalną. Wielu z nich chciałoby kontynuować taką formę zatrudnienia także po pandemii - wynika z badania Pew Research Center.

Fot. PixabayFot. Pixabay

Większość pracowników, których zdaniem ich obowiązki zawodowe można wykonywać głównie w domu, twierdzi, że przed pandemią rzadko lub nigdy nie pracowali zdalnie. Tylko jeden na pięciu respondentów twierdzi, że pracował wyłącznie lub prawie wyłącznie z domu.

Tymczasem obecnie w ten sposób pracuje 71% z nich, a ponad połowa (54 proc.) twierdzi, że gdyby dano im wybór, chcieliby pracować zdalnie także po pandemii.

Dla większości badanych przejście na pracę zdalną było łatwym procesem. Nie mieli oni większych problemów z dostępem do wymaganej technologii i sprzętu, zorganizowaniem sobie odpowiedniego miejsca do pracy, dotrzymywaniem terminów, wykonywaniem obowiązków bez niezbędnych przerw czy motywacją. Choć warte podkreślenia jest, że do problemów z odpowiednimi warunkami do pracy zdalnej oraz motywacją przyznało się odpowiednio 23 proc. i 36 proc. respondentów.

Jednocześnie badanie wykazało, że zdaniem 62 proc. ogółu pracowników ich obowiązków nie da się wykonywać zdalnie. Przeciwnego zdania było 38 proc. badanych, najczęściej mających wyższe zarobki i lepsze wykształcenie.

Badani, którzy pracują zdalnie, pomimo że mogliby pracować tak jak przed pandemią, gdyż ich miejsce pracy pozostaje otwarte, jako główne przyczyny takiego wyboru wskazują na własną preferencję wykonywania obowiązków z domu (60 proc.) oraz obawę przed zakażeniem koronawirusem (57 proc.).

Wśród rodziców często wskazywanym powodem są też obowiązki związane z opieką nad dziećmi. Jednocześnie połowa z nich przyznaje, że ma problem z pracą z domu bez niezbędnych przerw.

 

Zdecydowana większość pracujących zdalnie, aby być w kontakcie ze współpracownikami korzysta z internetowych narzędzi, takich jak serwisy do wideokonferencji czy komunikatory. Wśród nich przeważają osoby, których zdaniem tego typu narzędzia stanowią dobry substytut tradycyjnego, osobistego kontaktu.

Dane pochodzą z badania przeprowadzonego przez Pew Research Center na panelu internetowym w dniach 13-19 października 2020 r. Pod uwagę wzięto odpowiedzi 5858 dorosłych Amerykanów. Próba była reprezentatywna ze względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne i wykształcenie.

Dołącz do dyskusji: Po pandemii wielu zatrudnionych chce nadal pracować zdalnie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl