SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Pracownicy "Gazety Wyborczej": tempo pracy się zwiększyło, praca zajmuje czas wolny

Z ankiety przeprowadzonej przez związkowców w Agorze wynika, że według pracowników „Gazety Wyborczej” praca zdalna generuje dodatkowe koszty, czas pracy się wydłużył i zajmuje im również czas wolny.

Siedziba Agory, fot. materiały prasoweSiedziba Agory, fot. materiały prasowe

Ankietę do której wyników dotarliśmy wypełniło w sumie 55 osób zatrudnionych w Agorze. Została ona wysłana członkom związku zawodowego „Inicjatywa Pracownicza” oraz osobom spoza organizacji. Większość z nich to pracownicy „Gazety Wyborczej”.

Formularz, który wypełniali był anonimowy i dotyczył pracy zdalnej, której warunki dział HR oraz zarząd negocjują ze związkiem zawodowym w firmie od kilku tygodni.

Pracownicy wskazywali, że 1/3 z nich w ogóle nie zna zasad pracy zdalnej, wprowadzonych przez Agorę (to dokument, który na początku br. zaprezentowała spółka w związku z faktem, że Kodeks pracy nadal nie reguluje zasad pracy zdalnej). Postulatem zgłaszanym przez dziennikarzy najczęściej jest potrzeba rekompensaty za prąd i internet oraz przestrzeganie ośmiogodzinnego dnia pracy przez przełożonych (jak już informowaliśmy, niektórzy z szefów mają się do tego nie stosować).

Niemal 2/3 pytanych oceniła, że ich czas pracy się wydłużył, ponad połowa stwierdziła, że tempo pracy się zwiększyło, a 2/3 ma problem z przekładaniem pracy na czas wolny. Niemal połowa odpowiedziała natomiast, że praca zdalna generuje dodatkowe koszty.

Związek postuluje dopłatę za prąd

Związek zawodowy „Inicjatywa Pracownicza” w ubiegłym tygodniu spotkał się z przedstawicielami HR, by rozmawiać o swoich postulatach dotyczących pracy zdalnej. W czwartek odbyło się spotkanie z zarządem w tej sprawie.

Związkowcy domagają się rekompensaty za prąd dla wszystkich pracujących zdalnie; zamieszczenia informacji w intranecie (wewnętrznym systemie informatycznym dla pracowników) o możliwości ubiegania się o szybszy internet i wypożyczenia mebli oraz „uczulenia przełożonych na fakt, że praca zdalna nie oznacza pracy 24 godziny na dobę oraz stworzenie i rozpropagowanie jasnej ścieżki składania skarg w przypadku nadgodzin”.

- Prowadzimy obecnie rozmowy  zarządem i działem HR na temat zasad pracy zdalnej. Nasze postulaty spotkały się ze zrozumieniem. Reprezentanci zarządu Agory obiecują uwzględnić nasze uwagi i wprowadzić rozwiązania wychodzące naprzeciw naszym postulatom. Po tych rozmowach jesteśmy dobrej myśli – przekazał nam Bartosz Józefiak z Inicjatywy Pracowniczej.

Z kolei inny związek zawodowy, działający w Agorze - NSZZ Solidarność zapowiedział, że w najbliższym czasie będzie się starał o podwyżki dla najmniej zarabiających.

Grupa Agora pod koniec 2020 roku zatrudniała 2777 osób na umowę o pracę, zatrudnienie etatowe zmniejszyło się jednak o 219 w porównaniu do 2019 roku. Firma zaoszczędziła 28,6 mln zł na wynagrodzeniach i świadczeniach na rzecz pracowników i stałych współpracowników. W najbliższym kwartale nie planuje obniżki wynagrodzeń, ani zwolnień.

Dołącz do dyskusji: Pracownicy "Gazety Wyborczej": tempo pracy się zwiększyło, praca zajmuje czas wolny

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
HerlockSholms
55 osób? A co na to pozostałe 2500?
odpowiedź
User
hmm
55 osób? A co na to pozostałe 2500?


Boją się Michnika i utraty pracy?
odpowiedź
User
wszędzie
nie tylko w agorze
odpowiedź