SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Prawie co drugi urlopowicz odbiera służbowe telefony (infografika)

Praca zawodowa wraz z telefonami oraz mailami służbowymi często przekracza "wakacyjne granice" - wynika z badania IQS.

Article

Na pytanie "Czy zdarza Ci się odbierać służbowe telefony w trakcie urlopu” 44% badanych odpowiedziało twierdząco, w tym bardzo często - 9%, czasami - 16%, a okazjonalnie - 20%.

Większy problem mają przy tym mężczyźni. 29% panów przyznało, że odbiera służbowe telefony w trakcie urlopu bardzo często i czasami, w porównaniu do 21% kobiet.

Służbowe rozmowy telefoniczne są jednocześnie ściśle skorelowane z wiekiem – w przypadku najmłodszych respondentów w wieku 18-24 jedynie 13% przyznało, że zdarza się im często lub czasami odbierać telefony "z pracy". Dla grupy wiekowej 35-50 lat jest to już 30%.

Pod względem wykształcenia telefony służbowe (bardzo często i czasami) odbierają zazwyczaj osoby z wykształceniem wyższym (41%). Wyraźną różnicę widać również pod względem statusu zawodowego. Ponad połowa prywatnych przedsiębiorców (58%) deklaruje, że odbiera telefony służbowe bardzo często i czasami. Stosunkowo często dotyczy to również pracowników umysłowych wyższego szczebla (45%). Dla porównania, w przypadku pracowników fizycznych lub rolników, jest to 22% badanych. Telefony służbowe odbierają zazwyczaj osoby z najwyższym dochodem na głowę: 45% - 2–3 tys. zł, 40% - ponad 3 tys. zł.

Na  pytanie o telefony służbowe negatywnej odpowiedzi udzieliło 31% respondentów (34% kobiet i 29% mężczyzn), a trudno powiedzieć, różnie bywa – 9% badanych. Jednocześnie 15% stwierdziło, że nie ma urlopów.

W trakcie sondażu pytano również o odbiór służbowych wiadomości mailowych. Na pytanie "Czy w trakcie urlopów zdarza Ci się odbierać służbowe e-maile?", twierdzącej odpowiedzi udzieliło 32% badanych, w tym bardzo często - 6%, czasami - 13%, a okazjonalnie - 13%. Bardzo często i czasami robi to 25% mężczyzn i tylko 12% kobiet. Najczęściej dotyczy to osób w wieku średnim 35–50 lat (21%, dla porównania 18-24 lata - 14%), z wykształceniem wyższym (28%).

Podobnie jak w przypadku służbowych telefonów, e-maile odbierają głównie prywatni przedsiębiorcy (44%) oraz pracownicy umysłowi wyższego szczebla (34%). Kwestia ta dotyczy też przede wszystkim osób z wysokimi dochodami na głowę (powyżej 3 tys. zł) – 38%.

Negatywnie na to pytanie odpowiedziało 61% respondentów - 66% kobiet i 56% mężczyzn (trudno powiedzieć, różnie bywa – 7%).

Najmniej respondentów deklaruje pisanie e-maili w trakcie urlopu. W sumie jest to 24%, w tym bardzo często - tylko 3%, czasami - 7%, a okazjonalnie - 14%. Również w tym przypadku widać różnicę pomiędzy kobietami i mężczyznami, których dotyczy to częściej (12% dla mężczyzn i 9% dla kobiet). Pisanie służbowych e-maili podczas urlopu nie jest obce również osobom z wykształceniem wyższym (16%), a także prywatnym przedsiębiorcom – 33% robi to bardzo często lub czasami. Negatywnej odpowiedzi na ostatnie pytanie udzieliło 56% badanych (trudno powiedzieć, różnie bywa – 17%).

Badanie zostało przeprowadzone przez IQS w dniach 29-30 lipca 2015 r. w ramach IQS96 (omnibus online) techniką CAWI (Computer Assisted Web Interview), metodą RTS. W badaniu ogółem wzięło udział N=800 Polaków w wieku 18-50 lat.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Prawie co drugi urlopowicz odbiera służbowe telefony (infografika)

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
pavv
Mam kilkunastu znajomych, ale żaden z nich nie odbiera telefonu będąc na długim urlopie. Nie wiem jakie było pytanie, ale zapewne tendencyjne!
8 9
odpowiedź
User
P
"Wysokie dochody" pow. 3000...kto ustala te progi ? - Przecież to mniej niż średnia krajowa.
8 8
odpowiedź