SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Fotoreporterzy dostają przepustki do Sejmu z napisem "obsługa techniczna"

Prezes Press Club Polska w piśmie do marszałków Sejmu i Senatu sprzeciwił się temu, że fotoreporterom w parlamencie zamiast akredytacji dziennikarskich zaczęto wydawać karty dla osób z obsługi technicznej. Organizacja podkreśla, że jest to niezgodne z Prawem prasowym.

PAP / Tomasz Gzell Article

- W ostatnim tygodniu Kancelaria Sejmu rozpoczęła wydawanie nowych Okresowych Kart Wstępu do budynków Sejmu i Senatu. Fotoreporterzy zamiast otrzymać karty reporterskie lub fotoreporterskie, dostali „Okresowe Karty Wstępu Obsługi Technicznej Dziennikarzy - Obsługa Techniczna” - opisał Jarosław Włodarczyk, prezes Press Club Polska, w liście do marszałków Sejmu i Senatu.

W miniony weekend zwrócił na to uwagę Maksylimian Rigamonti. - Nie jesteśmy już dziennikarzami fotografującymi, fotoreporterami. Jesteśmy już tylko obsługą techniczną wydarzeń. Każdej władzy przecież to bardzo na rękę odciąć obrazek od społeczeństwa. Tak się właśnie demoluje demokrację - skomentował na Facebooku.

Prezes Press Club Polska podkreślił, że zgodnie z Prawem prasowym fotoreporterzy są dziennikarzami, a nie obsługą techniczną redakcji lub parlamentu. - Art. 7 ust. 2 pkt 5 ustawy Prawo prasowe stanowi, że dziennikarzem jest osoba zajmująca się redagowaniem, tworzeniem lub przygotowywaniem materiałów prasowych, pozostająca w stosunku pracy z redakcją albo zajmująca się taką działalnością na rzecz i z upoważnienia redakcji, zaś art. 7 ust. 2 pkt 4 mówi, że materiałem prasowym jest każdy opublikowany lub przekazany do opublikowania w prasie tekst albo obraz o charakterze informacyjnym, publicystycznym, dokumentalnym lub innym, niezależnie od środków przekazu, rodzaju, formy, przeznaczenia czy autorstwa - opisał.

- Prosimy o skorygowanie tego błędu i wydanie dziennikarzom fotoreporterom kart dziennikarskich a nie obsługi technicznej - stwierdził prezes Press Club Polska.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Fotoreporterzy dostają przepustki do Sejmu z napisem "obsługa techniczna"

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
id
czy ci co wydają te identyfikatory mają swoje z napisem "obsługa identyfikatorów"?
26 8
odpowiedź
User
Lojza
Ale te identyfikatory paskudne! Podróż w czasie o jakieś 25 lat wstecz.
14 9
odpowiedź
User
YKK
W takim razie dla posłów proponuję legitymację "Obsługa suwerena", a dla co drugiego Tarczyńskiego czy Pięty - "Klakier prezesa".
23 10
odpowiedź
User
prawnik
Fotoreporter nie jest obsługą techniczną Sejmu. Co wynika z ustawy.

Obsługą techniczną jest pracownik podległy organizacyjnie lub wykonujący zadania na rzecz Kancelarii Sejmu, np.: sprzątaczka, informatyk, elektryk.
10 8
odpowiedź
User
Krótko!
Fotoreporter nie jest obsługą techniczną Sejmu. Co wynika z ustawy.

Obsługą techniczną jest pracownik podległy organizacyjnie lub wykonujący zadania na rzecz Kancelarii Sejmu, np.: sprzątaczka, informatyk, elektryk.


A odwracanie znaczeń? Przecież to jedno z zadań Prawa (!) i Sprawiedliwości (!)!
9 9
odpowiedź