SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prezes PAP: to agencje prasowe decydują o tym, co jest w mediach

To agencje prasowe decydują o tym, co jest w mediach. To my jesteśmy źródłem informacji, a także jesteśmy najbardziej odpowiedzialni za jakość informacji - powiedział prezes PAP Wojciech Surmacz podczas otwarcia konferencji "Media Przyszłości".

Wojciech Surmacz, prezes PAP / fot. materiały prasoweArticle

W czwartek w Centrum Prasowym PAP odbywa się V konferencja "Media Przyszłości". Podczas otwarcia konferencji prezes PAP Wojciech Surmacz podkreślił, że "mamy wyjątkowe kompetencje, aby mówić i dyskutować o przyszłości mediów". "Jeszcze tak jest, że tak naprawdę to agencje prasowe decydują o tym, co jest w mediach, to my jesteśmy źródłem informacji. Nasze informacje zasilają cały ekosystem mediów. Jesteśmy chyba najbardziej odpowiedzialni za jakość informacji oraz za to, jak te informacje wyglądają i jak wyglądać powinny" - wskazał.

Wojciech Surmacz zaznaczył, że "jest z tym coraz większy problem, co najmniej od kilku lat - od roku 2014, bo wtedy wybuchła brutalna, bezwzględna i bezlitosna wojna przeciwko Ukrainie, którą wypowiedziała Rosja". "Od tamtej pory - szczególnie w Polsce i na Ukrainie - mamy do czynienia z bardzo dużym wyzwaniem, jakim jest walka z potężną falą nieprawdziwych informacji na temat tego, co się dzieje na Ukrainie i w Polsce. Musimy z tym walczyć i tłumaczyć całemu światu, jacy jesteśmy naprawdę" - podkreślił Wojciech Surmacz.

Zwrócił uwagę na to, że "musimy też tłumaczyć niestety cały czas, dlaczego Ukraina walczy". "A Ukraina walczy dlatego, że nigdy nie należała do Rosji, jest niezależnym i suwerennym państwem. I takim powinna być" - zaznaczył. "Nawet teraz, kiedy do was mówię, na Ukrainie ginie człowiek. Ginie za nas - za to, że możemy dzisiaj rozmawiać, a później możecie o tym, co było na tej konferencji napisać lub nie napisać, ponieważ mamy wolność słowa. Musimy o tym pamiętać i mówić całemu światu" - podkreślił prezes PAP.

Clemens Pig, prezes Europejskiego Stowarzyszenia Agencji Prasowych (EANA) i dyrektor generalny Austriackiej Agencji Prasowej (APA) podkreślił, że "konferencja została poświęcona dezinformacji oraz sztucznej inteligencji". "Są to kluczowe zagadnienia współczesnego świata, szczególnie dla agencji informacyjnych oraz mediów w ogóle" - powiedział. Zaznaczył także, że pandemia koronawirusa oraz wojna na Ukrainie przyniosła w tym zakresie liczne wyzwania.

Clemens Pig przypomniał, że "demokratyczne systemy wskazują na wolność słowa i rządy prawa". "Natomiast w niedemokratycznych systemach media próbują być uciszane i kontrolowane" - dodał. Ocenił, że "każda wojna jest zatem również brutalną wojną informacyjną, a bronią jest propaganda oraz media".

"Poważne media przetrwają tę wojnę za pomocą profesjonalnego i wiarygodnego dziennikarstwa. To wyzwanie pokazuje ważną rolę agencji informacyjnych" - podkreślił prezes EANA i dyrektor generalny APA.

"Sztuczna inteligencja w złych rękach oraz fake newsy stanowią zagrożenie dla demokratycznych społeczeństw. Kluczowym dla nas jest to, że agencje prasowe powinny znaleźć optymalne rozwiązanie we współpracy ze sztuczną inteligencją w konfrontowaniu się z fake newsami" - powiedział. Ocenił także, że europejskie agencje informacyjne powinny koordynować także m.in. działania na rzecz factcheckingu.

Konferencja "Media przyszłości" została podzielona na dwie części. Wojna informacyjna jest głównym tematem pierwszej części. W dyskusji "Europejska ofensywa w walce z dezinformacją" uczestniczyli Vytautas Bruveris, redaktor naczelny ELTA (Litwa), Alexandru Giboi, sekretarz generalnym Europejskiego Stowarzyszenia Agencji Prasowych (EANA), Nataliia Kostina, redaktor naczelna działu zagranicznego Narodowej Agencji Informacyjnej Ukrainy Ukrinform, a także Luigi Silvestri, dyrektor biura cyfrowego i stosunków międzynarodowych, ANSA (Włochy) i Kiril Valchev, dyrektor generalny Bułgarskiej Agencji Prasowej BTA.

Na temat dezinformacji mówiła także Justyna Orłowska, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech - Szef Centrum GovTech, natomiast w dyskusji "Korespondencja wojenna w obliczu dezinformacji" uczestniczyli Jarosław Junko, korespondent PAP w Ukrainie oraz Tomasz Jędruchów, b. korespondent TVP w Ukrainie i Rosji.

Druga część konferencji została poświęcona wpływowi sztucznej inteligencji na media. Na ten temat będą dyskutować ppłk Brett Lea - były oficer ds. Public Affairs z 82. Dywizji Powietrznodesantowej armii amerykańskiej w Fort Bragg w Karolinie Północnej oraz Robert Pszczel, były szef biura informacji NATO w Moskwie, a także Inez Okulska, kierownik Zakładu Inżynierii Lingwistycznej i Analizy Tekstu w NASK i dr Dominika Kaczorowska-Spychalska, dyrektor Centrum Inteligentnych Technologii Wydziału Zarządzania UŁ i lider podgrupy Badań, Innowacyjności i Wdrożeń Grupy Roboczej ds. Sztucznej Inteligencji przy Ministerstwie Cyfryzacji.

Dołącz do dyskusji: Prezes PAP: to agencje prasowe decydują o tym, co jest w mediach

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
hahaha
Partyjny kmiotku, ty o czymś decydujesz? Chyba ci się przyśniło... Buahahahahaha!
odpowiedź
User
KARL
chłopiec na posyłki
odpowiedź
User
wolf
Prezesie, a czasami to nie Tobie coś tak kazano? Sumienie narodu się znalazło....
odpowiedź