SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prezes UKE odwołuje aukcję na pasma 800 MHz i 2,6 GHz

Magdalena Gaj, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, odwołała aukcję na częstotliwości 800 MHz i 2,6 GHz. Oficjalny powód to „troska o zapewnienie stabilności i pewności obrotu prawnego i wyeliminowanie jakichkolwiek wątpliwości formalno-prawnych”.

Magdalena GajArticle

Aukcja dotycząca częstotliwości 800 MHz i 2,6 GHz, służących do internetu mobilnego LTE, została ogłoszona przez prezes UKE pod koniec ub.r., a termin składania wstępnych ofert ustalono na 13 lutego (zobacz szczegóły).

We wtorek wieczorem prezes Urzędu w oficjalnym komunikacie poinformowała o odwołaniu procedury.

- Sam proces aukcyjny, jak i towarzysząca mu dokumentacja przygotowane zostały prawidłowo i zgodnie z przepisami prawa. Jako organ regulacyjny,  mam obowiązek zapewnienia wszystkim podmiotom obecnym na rynku możliwości prowadzenia działalności w stabilnym i pewnym otoczeniu. Najmniej pożądanym bowiem byłby fakt, gdyby ze względu na problemy techniczne w dostępie do załączników zawierających wyjaśnienia treści dokumentacji aukcyjnej przez 2,5 godziny w porze nocnej, podmioty uczestniczące w procesie aukcyjnym były narażone na podważanie decyzji rezerwacyjnych zapadłych po przeprowadzeniu aukcji - wyjaśnia Magdalena Gaj cytowana w komunikacie.

6 lutego na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu została opublikowana dokumentacja aukcyjna, jednak ze względu na problemy techniczne przez ok. 2,5 godziny nie była dostępna. W konsekwencji termin składania wstępnych ofert został wydłużony do 14 lutego do godz. 15.00.

- Mając na uwadze reakcje potencjalnych uczestników postępowania na decyzję o wydłużeniu terminu składania ofert wstępnych, ale przede wszystkim kierując się obowiązkiem zapewnienia uczestnikom stabilnego, przejrzystego i przewidywalnego otoczenia, w którym nie ma miejsca na najmniejsze nawet wątpliwości prawne, Prezes UKE zdecydował o odwołaniu aukcji - czytamy w komunikacie.

Ta decyzja oznacza, że proces aukcyjny ruszy od nowa. UKE rozpoczął już prace nad nowym harmonogramem postępowania, a ogłoszenie dokumentacji aukcyjnej do konsultacji z zainteresowanymi podmiotami zostanie opublikowane w ciągu kilku najbliższych dni.

W ostatnich tygodniach zarzuty wobec aukcji wysuwały Polkomtel i P4, deklarując, że nie mogą nie wziąć w niej udziału. Operator Plusa krytykował całą procedurę i zapisy w dokumentach aukcyjnych, a operator Play - warunki współdzielenia częstotliwości.

Decyzję o anulowaniu aukcji pochwalił rzecznik Orange Polska Wojciech Jabczyński. - Wprawdzie nam najbardziej zależało na możliwie szybkim rozstrzygnięciu, ale paradoksalnie jednak jej przesuniecie o kilka miesięcy, powinno spowodować, że będzie mniej kontrowersji i pola do popisów dla prawników szukających haczyków, by opóźnić rozdysponowanie częstotliwości lub wręcz je zablokować - napisał na blogu sieci.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Prezes UKE odwołuje aukcję na pasma 800 MHz i 2,6 GHz

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
siupakabra
W internecie można znaleźć kilka ciekawych informacji na ten temat. Monopoliści skoncentrowali się na wyeliminowaniu jednej z firm biorących udział w przetargu. Sprawę zbada CBA.
odpowiedź