SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Hanna Gronkiewicz-Waltz: wniosek o postawienie prezesa NBP przed TS jest uzasadniony

Wniosek o postawienie prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunał Stanu jest uzasadniony – powiedziała PAP była prezes NBP Hanna Gronkiewicz-Waltz. W jej ocenie doszło do złamania konstytucji, zgodnie z którą prezes NBP nie może być m.in. członkiem partii politycznej.

fot. materiały prasowe fot. materiały prasowe

Złożenie wniosku zapowiedział w ubiegłym tygodniu premier Donald Tusk. Z treści wniosku, do którego dotarł TVN24 wynika, że zarzuty pod adresem Glapińskiego dotyczą m.in. pośredniego finansowania deficytu budżetowego przez skup obligacji, interwencji na rynku walutowym bez należytego upoważnienia od zarządu NBP oraz uchybienia innych obowiązków, w tym upolitycznienia banku.

„Wniosek o postawienie prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunał Stanu jest uzasadniony” – powiedziała PAP była prezes NBP, była wiceprezes EBOiR i była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. „W mojej ocenie doszło do złamania konstytucji, która w art. 227 mówi m.in., że prezes NBP nie może być członkiem partii politycznej. Tutaj nie chodzi o sprawy czysto formalne, bo przecież można formalnie się z partii wypisać, ale nadal ją wspierać” – dodała.

Jej zdaniem właśnie do takiej sytuacji doszło w przypadku obecnego prezesa NBP.

„Nie był formalnie członkiem PiS, ale to nie znaczy, że był niezależny, sprzyjał tej partii, bywał w jej siedzibie, podczas gdy z przedstawicielami innych klubów poselskich się nie spotykał. Ja, kiedy byłam prezesem NBP, spotykałam się z wszystkimi klubami, i tymi, które mnie wspierały, i tymi, które tego nie robiły” – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz. „Nie był niezależny, sprzyjał rządowi, czego dowodem może być obniżka stóp we wrześniu ubiegłego roku, kiedy stopy zostały obniżone o 75 pkt. proc. Teraz inflacja jest niższa a prezes nie sugeruje ich obniżenia” – dodała.

Według Gronkiewicz-Waltz Adam Glapiński „utracił przymiot niezależności”.

„W konstytucji jest mowa, że prezes NBP nie może prowadzić działalności naruszającej godność jego urzędu. Moim zdaniem ta godność urzędu została naruszona przez obecnego prezesa sposobem jego działania - m.in. żenująca była rozmowa na molo w Sopocie i zapewnienie o jeszcze jednej podwyżce stop procentowych - oraz wchodzeniem w kompetencje innych organów. Prezes NBP nie ma nic do tego, czy w Polsce będzie euro, czy nie, bo polityka walutowa jest wyłącznie kompetencją rządu” – powiedziała Gronkiewicz-Waltz.

Podkreśliła jednak, że najważniejszym zarzutem wobec obecnego prezesa jest ten o braku niezależności. Dodała, że „miał być niezależny, tymczasem sprzyjał partii rządzącej”.

„Prezes NBP jest organem konstytucyjnym i jako taki podlega kontroli TS” – stwierdziła. „Reszta zarzutów jest drugorzędna. Trzeba pamiętać, że fakt, że ktoś pełni swoją funkcję kadencyjnie nie oznacza, że jest on nieusuwalny. W statucie EBC również jest zapis, że poważne uchybienie pozwala odwołać prezesa” – dodała Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Poseł PO Janusz Cichoń, przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych zapowiedział w ostatni piątek w rozmowie z agencją Bloomberg, że wniosek o postawienie prezesa NBP przed Trybunałem Stanu zostanie złożony w Sejmie we wtorek. 

  • Więcej informacji:
  • NBP

Dołącz do dyskusji: Hanna Gronkiewicz-Waltz: wniosek o postawienie prezesa NBP przed TS jest uzasadniony

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
abo
A był członkiem partii? Formalnie nie, tak jak poprzedni prezesi.
0 0
odpowiedź