SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ruszył proces patoyoutubera

Proces patoyoutubera Łukasza W. "Kamerzysty" i dwóch innych osób oskarżonych o znęcanie się nad osobą z niepełnosprawnością rozpoczął się w piątek w Sądzie Rejonowym Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie. Sąd wyłączył jawność rozprawy.

fot. Shutterstock.com Article

Na ławie oskarżonych zasiedli w piątek Łukasz W. (został doprowadzony z aresztu), a także Adrian S. i Wioletta K. Wszyscy usłyszeli zarzut znęcania się nad osobą nieporadną ze względu na stan psychiczny, działając wspólnie i w porozumieniu.

Zarzut związany jest z nagraniem, które 9 kwietnia br. zostało zamieszczone w serwisie Youtube. Jak wskazali śledczy, podejrzani "znęcali się nad pokrzywdzonym poprzez nakłonienie go do wykonania poniżających i upokarzających go czynności", a następnie zarejestrowali to i udostępnili na kanale prowadzonym przez jednego z nich.

Wyłączeniu jawności całości rozprawy nie sprzeciwiali się prokurator i pełnomocniczka pokrzywdzonego młodego mężczyzny (wskazała, że chciała wnioskować o wyłączenie jawności jego zeznań). Oponowali natomiast obrońcy trojga oskarżonych. Adwokat Łukasza W. mec. Marek Mikołajczyk zaznaczył, że sprawa miała już "szeroki wydźwięk społeczny", ujawniony został też "szereg okoliczności z nią związanych".

Sędzia Magdalena Ledworowska wskazała jednak, że jawność rozprawy "może naruszyć w sposób istotny ważny interes prywatny osoby pokrzywdzonej", dodała też, że "wszystkim osobom przesłuchiwanym należy zapewnić swobodę wypowiedzi, nieskrępowaną obecnością osób postronnych".

Jak informowała prokuratura, przesłuchani w charakterze podejrzanych nie przyznali się do popełnienia zarzucanego im czynu i złożyli wyjaśnienia. Wioletta K. była już karana sądownie. Jest pod dozorem policji połączonym z zakazem kontaktowania się z określonymi osobami i zbliżania do nich na odległość mniejszą niż 50 m. Ma zakaz opuszczania kraju.

Oskarżonym grozi od 6 miesięcy do 8 lat więzienia.

Kontrowersyjne wideo usunięte z YouTube'a

Youtuber Kamuś (wcześniej znany jako Kamerzysta) opublikował 9 kwietnia nagranie, na którym płaci młodemu chłopakowi za wykonywanie różnych uwłaczających godności "zadań" - jak rozbijanie cegieł na głowie, jedzenie garści ziemi czy skakanie do śmietnika z balkonu. Kontrowersyjny materiał zniknął z YouTube'a zniknął dopiero po czterech dniach.

Internautka Agnieszka Chułek rozpoznała chłopaka, który podjął „wyzwania” i poinformowała, że jest to były wychowanek ośrodka, w którym pracuje. Okazało się, że jest to chłopak z niepełnosprawnością intelektualną.

Kamuś już wcześniej publikował filmy, które były krytycznie oceniane przez odbiorców m.in. upozorował samobójstwo czy dodawał włosy łonowe do posiłków w restauracji. W przeszłości współpracował na YouTube z innym kontrowersyjnym twórcą znanym jako Lord Kruszwil.

Kanał Kamusia subskrybowało ponad 1 milion użytkowników. W weekend kanał nie był już dostępny na YouTubie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ruszył proces patoyoutubera

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
mar
Wyłączenie jawności? Powinno być wszystko transmitowane od a do z na jego kanale.
17 2
odpowiedź
User
Max
Oby wyrok był surowy!
14 1
odpowiedź
User
W
Czy jego kanał został skasowany przez YouTube? Jeśli nie, to powinien!
12 0
odpowiedź