SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Procter & Gamble najlepszą firmą pod względem przywództwa (Top 20)

Po raz drugi z rzędu na szczyt opracowanego przez Hay Group globalnego rankingu firm najlepszych pod względem przywództwa trafił Procter & Gamble, który wyprzedził General Electric, Coca-Colę i IBM.

fot. Shutterstock.comArticle

Z tegorocznego badania wynika, że najlepsze pod względem przywództwa organizacje wykazują się zdeterminowanym i zdyscyplinowanym podejściem do rozwoju pracowników i ich karier. Wśród 20 najlepszych firm 80% tworzy jasne ścieżki rozwoju zawodowego dla swoich pracowników, podczas gdy dla pozostałych firm wskaźnik ten wynosi tylko 48%.

Podobnie 80% firm z Top 20 wyprzedza konkurentów pod względem oferowania najbardziej obiecującym pracownikom możliwości praktycznego sprawdzenia się w określonych rolach, by zagwarantować sobie, że w razie potrzeby będą dysponowały właściwymi ludzi z właściwymi kompetencjami do objęcia kluczowych stanowisk.

Firmy z Top 20 nie tylko zapewniają jasno określone i zróżnicowane ścieżki kreowania liderów, lecz również celowo starają się o różnorodność w ich gronie. Połowa z nich oferuje specjalne programy kształcenia liderów dla kobiet w porównaniu z 13% wśród pozostałych firm, zaś 40% ma programy kierowane do grup niedoreprezentowanych w porównaniu z zaledwie 11% wśród pozostałych firm. Najlepsze firmy zwykle prowadzą również programy kształcenia liderów dostępne na wszystkich poziomach doświadczenia (83% w porównaniu z 57%). W konsekwencji firmy z Top 20 częściej deklarują różnorodność wśród menedżerów wyższego szczebla: 68% spośród nich (przy 53% wśród pozostałych firm) wskazuje, że różnorodność wśród wyższego szczebla liderów odzwierciedla różnorodność wśród pracowników.

Najważniejszym wyzwaniem na następny rok dla liderów w firmach z Top 20 okazała się elastyczność reakcji na zmiany w gospodarce, której towarzyszy umiejętność wykorzystywania możliwości biznesowych na rynkach wschodzących.

Firmy z Top 20 korzystają z metod bazujących na kontakcie z żywym człowiekiem. Tradycyjne szkolenia wciąż są preferowaną metodą firm z pierwszej dwudziestki (74% w porównaniu z 51% pozostałych firm). Wysokim priorytetem cieszy się również mentoring realizowany przez menedżerów wyższego szczebla oraz coaching prowadzony przez wewnętrznych trenerów (odpowiednio 69% i 61% w porównaniu z 41% i 34% pozostałych firm).

W globalnym rankingu firm najlepszych pod względem przywództwa po raz drugi z rzędu zwyciężył Procter & Gamble, wyprzedzając firmy General Electric, Coca-Cola, IBM i Unilever.

W tegorocznej edycji prowadzonego od dziewięciu lat przez firmę doradczą Hay Group badania "Best Companies for Leadership" udział wzięło ponad 17.000 osób z ponad 2.100 organizacji ze 115 krajów.

Dołącz do dyskusji: Procter & Gamble najlepszą firmą pod względem przywództwa (Top 20)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl