SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rozpoczyna się 42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

17 filmów w Konkursie Głównym, 7 w Innym Spojrzeniu oraz 26 w Konkursie Filmów Krótkometrażowych. Premierą polsko-brytyjskiej animacji malarskiej "Twój Vincent" rozpoczyna się w Gdyni 42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych.

Article

Wśród 17 tytułów, które będą walczyć o Grand Prix festiwalu - Złote Lwy (i 100 tysięcy złotych dla producenta i reżysera filmu) znalazło się aż ośmiu debiutantów (m.in. Paweł Maślona - "Atak paniki", i Piotr Domalewski - "Cicha noc"). - Takiej sytuacji nie mieliśmy w Gdyni od dziesięciu lat! Myślę, że to, co się pojawia w tak licznym gronie debiutów, jest wielką nadzieją polskiego kina - komentuje dyrektor festiwalu Leszek Kopeć. - Nie mogę teraz oczywiście komentować tego szerzej, jednak zdecydowanie widzę w tym zestawie tytuły, które mogą podbić serca gdyńskiej publiczności. Czeka nas w Gdyni prawdziwy festiwal nowych nazwisk. Od wielu z nich może zależeć forma polskiego kina w najbliższych latach.

Aż osiem filmów z Konkursu Głównego to dzieła reżyserek. - Pamiętam ubiegłoroczną dyskusję o rzekomej nieobecności kobiet w polskim kinie. Od początku teza ta wydawała mi się absurdalna, zważywszy na fakt, że przed rokiem spośród ponad czterdziestu zgłoszonych filmów tylko trzy wyreżyserowały kobiety - do tematu odnosi się Leszek Kopeć. - Nie widzę sensu w tym, by mierzyć procentowo udział kobiet w ogólnej produkcji filmowej. Poza tym warto patrzeć na nią w szerszej perspektywie czasowej niż tylko od festiwalu do festiwalu. Ostatecznie to, co zobaczymy w danym roku, jest wypadkową tego, co przynosi nam życie.

Filmy oceni jury, w skład którego weszli: Jerzy Antczak (przewodniczący), Robert Bolesto, Agnieszka Grochowska, Andrzej Jakimowski, Włodek Pawlik, Paweł Pawlikowski, Witold Stok, Beata Walentowska i Anna Wunderlich.

- Już sama jej nazwa w oczywisty sposób przywołuje konkurs Un Certain Regard, który od blisko czterdziestu lat prezentuje na Festiwalu Filmowym w Cannes filmy oryginalne stylistycznie i formalnie - o kolejnym konkursie Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni mówi Leszek Kopeć. - Nasze Inne Spojrzenie ma znacznie krótszą historię: sekcja istnieje od 2014 roku, a od 2015 ma formę konkursu. Nic więc dziwnego, że ciągle ewoluuje. Szukamy najlepszych proporcji w kryteriach, jakie należy przyjąć, wybierając filmy do Innego Spojrzenia.

W tym konkursie twórcy będą walczyć o Złoty Pazur (i 30 000 zł dla producenta i reżysera filmu). Oceniać będą: Lech Majewski (przewodniczący), Bogdan Dziworski i Agnieszka Smoczyńska.

Twórcy filmów krótkometrażowych rywalizować będą o Nagrodę im. Lucjana Bokińca - laureat Grand Prix otrzyma 12 000 złotych. O wyborze zadecydują Joanna Krauze (przewodnicząca), Kuba Czekaj i Carla Simón.

Nagrodę za całokształt twórczości - Platynowe Lwy - odbierze Jerzy Gruza. W minionych latach to prestiżowe wyróżnienie Komitet Organizacyjny Festiwalu otrzymali m.in. innymi: Andrzej Wajda, Jerzy Antczak, Sylwester Chęciński, Tadeusz Chmielewski, Tadeusz Konwicki, Roman Polański i Witold Sobociński. W 2016 roku nagrodę tę odebrał Janusz Majewski. Przypomnijmy, że Jerzy Gruza jest autorem takich filmów, jak "Wojna domowa", "Dzięcioł", "Pierścień i róża", "40-latek" i wiele innych. - Już dawno należało uhonorować Jerzego Gruzę tymi Lwami. I to z wielu powodów: za filmy, seriale, setki programów TV, spektakle teatralne, za nowatorski język, który wprowadził do polskiej telewizji. Za życzliwy, ale ironiczny, często szyderczy opis naszej rzeczywistości - komentuje Wojciech Marczewski, Przewodniczący Rady Programowej Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. - Każdy może wybrać swój własny powód. Ja również. Moje prywatne Platynowe Lwy przyznaję Jerzemu Gruzie za realizację dwóch Teatrów Telewizji: "Mieszczanina Szlachcicem" z Bogumiłem Kobielą oraz "Rewizora" z Tadeuszem Łomnickim. Oba wybitne i niezapomniane!

Poza sekcjami konkursowymi organizatorzy zapraszają na liczne dodatkowe cykle - retrospektywy, przegląd polskiej klasyki, filmów o Gdyni, kina dla dzieci oraz na pokazy specjalne. Nie zabraknie dyskusji branżowych oraz premier nowych książek o polskim kinie.

Festiwal potrwa do 23 września. Szczegółowe informacje znaleźć można na jego stronie oficjalnej http://www.festiwalgdynia.pl/.

Poniżej prezentujemy listę filmów zakwalifikowanych do konkursów.

KONKURS GŁÓWNY
"Amok", reżyseria: Kasia Adamik
"Atak paniki", reżyseria: Paweł Maślona (debiut, premiera)
"Catalina", reżyseria: Denijal Hasanović (debiut, premiera)
"Cicha noc", reżyseria: Piotr Domalewski (debiut, premiera)
"Człowiek z magicznym pudełkiem", reżyseria: Bodo Kox (drugi film, premiera)
"Czuwaj", reżyseria: Robert Gliński (premiera)
"Najlepszy", reżyseria: Łukasz Palkowski (premiera)
"Pokot", reżyseria: Agnieszka Holland
"Pomiędzy słowami", reżyseria: Urszula Antoniak (premiera)
"Ptaki śpiewają w Kigali", reżyseria: Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze
"Reakcja łańcuchowa", reżyseria: Jakub Pączek (debiut, premiera)
"Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej", reżyseria: Maria Sadowska (drugi film)
"Twój Vincent", reżyseria: Dorota Kobiela (debiut), Hugh Welchman
"Volta", reżyseria: Juliusz Machulski
"Wieża. Jasny dzień", reżyseria: Jagoda Szelc (debiut, premiera)
"Wyklęty", reżyseria: Konrad Łęcki (debiut)
"Zgoda", reżyseria: Maciej Sobieszczański (debiut, premiera)

KONKURS INNE SPOJRZENIE
"Dzikie róże", reżyseria: Anna Jadowska (premiera)
"Niewidzialne", reżyseria: Paweł Sala (drugi film, premiera)
"Photon", reżyseria: Norman Leto (drugi film, premiera)
"Szatan kazał tańczyć", reżyseria: Katarzyna Rosłaniec
"Tarapaty", reżyseria: Marta Karwowska (debiut)
"Theatrum Magicum", reżyseria: Marcin Giżycki (premiera)
"TodMachine", reżyseria: Bogusław Kornaś (debiut, premiera)

KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH
"60 kilo niczego", reżyseria: Piotr Domalewski
"Badylok", reżyseria: Karolina Kłapkowska
"Baraż", reżyseria: Tomasz Gąssowski
"Casting", reżyseria: Katarzyna Iskra
"F63.9", reżyseria: Jarosław Sztandera
"Fusy", reżyseria: Kordian Kądziela
"Heimat", reżyseria: Emi Buchwald
"Ja i mój tata", reżyseria: Aleksander Pietrzak
"Jerry", reżyseria: Roman Przylipiak
"Kamienne chleby", reżyseria: Sandeep Balhara, Klaudiusz Chrostowski, Taras Dron, Nastazja Gonera, Daniel Howlid, Kamil Krukowski, Robin Lipo, Aleksandra Maciejczyk, Justyna Mytnik, Eugeniusz Pankov, Joanna Satanowska, Marcin Strauchold, Maciej Rotowski, Mo Tan
"Koniec widzenia", reżyseria: Grzegorz Mołda
"Krótki dystans", reżyseria: Giovanni Pierangeli
"Lew", reżyseria: Tymur Jaszczenko
"Milczenie polskich owiec", reżyseria: Maciej Stuhr
"Najpiękniejsze fajerwerki ever", reżyseria: Aleksandra Terpińska
"Nazywam się Julita", reżyseria: Filip Dzierżawski
"Nic nowego pod słońcem", reżyseria: Damian Kocur
"Pars pro toto", reżyseria: Katarzyna Łęcka
"Pola", reżyseria: Edyta Rembała
"Pustkowie", reżyseria: Jakub Michnikowski
"Spitsbergen", reżyseria: Michał Szcześniak
"Totalna harmonia", reżyseria: Roman Jarosz
"Sweet Home Czyżewo", reżyseria: Jakub Radej
"W grudniu po południu", reżyseria: Filip Bojarski
"Wyzwolenie", reżyseria: Veronica Andersson
"Żabi król", reżyseria: Arek Biedrzycki.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rozpoczyna się 42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl