SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii daje startupom do 250 tys. zł finansowania z programu ScaleUp

Resort przedsiębiorczości i technologii chce zapewnić wsparcie finansowe dla 400 startupów w ramach programu ScaleUp, będącego częścią Start in Poland. Początkujący przedsiębiorcy mogą otrzymać do 250 tys. złotych wsparcia z akceleratorów, na które rozpisano właśnie konkurs.

Jadwiga EmilewiczArticle

Budżet na program ScaleUp to 120 mln złotych. Szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz zapewnia, że pieniądze trafią do innowacyjnych startupów, których działalność ma pobudzić wzrost gospodarczy w naszym kraju.

Pilotaż programu ScaleUp trwał 15 miesięcy od początku 2017 r. do kwietnia 2018 r. Teraz ministerstwo ogłosiło konkurs dla akceleratorów, które we współpracy z sektorem MŚP zajmą się rozwojem produktów stworzonych w 400 startupach wyłonionych w programie. Każdy z akceleratorów ma otrzymać od 10 do 15 mln. Programy akceleracyjne będą działały nawet do połowy 2021 roku. 

Jakie startupy do ScaleUp?

Obowiązkowo w każdym akceleratorze będą musiały znaleźć się startupy z obszarów: fintech, biotechnologia farmaceutyczna, biogospodarka, cyberbezpieczeństwo, inteligentne miasto, internet przemysłowy, mikroelektronika, inteligentne tworzywa, sztuczna inteligencja i technologie kosmiczne.

- W Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii opracowaliśmy listę obszarów, w których chcemy znaleźć nowe rozwiązania. Minimum 25 proc. startupów uczestniczących w każdym programie akceleracyjnym będzie musiało pochodzić z 10 obszarów wybranych jako najbardziej perspektywiczne. W ten sposób bezpośrednio wskazujemy, rozwój których obszarów uważamy za szczególnie ważny i pożądany dla gospodarki, pozwalając jednak akceleratorom na zachowanie elastyczności w doborze startupów - mówi minister Jadwiga Emilewicz. 

Efekty programu

Startupy zakwalifikowane do finansowania, pomoc otrzymają w dwóch ratach. Pierwsza to grant w maksymalnej wysokości 200 tys. zł. Druga transza pieniędzy ma pójść na opłacenie usług ekspertów technologicznych i mentorów biznesowych.

Podstawowym celem akceleratorów jest doprowadzenie startupów do pilotażowych wdrożeń, czyli przetestowania każdego rozwiązania lub jego kluczowych funkcjonalności w środowisku zbliżonym do rzeczywistości gospodarczej dużych spółek. Pozytywny wynik takich testów powinien skutkować zawarciem umów dotyczących kontynuacji współpracy nad rozwiązaniem po akceleracji

Dołącz do dyskusji: Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii daje startupom do 250 tys. zł finansowania z programu ScaleUp

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl