SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Protest Centrum Monitoringu Wolności Prasy przeciwko rezolucji niemieckich dziennikarzy, zarzucającej Polsce łamanie wolności prasy

Centrum Monitoringu Wolności Prasy przy SDP zaprotestowało przeciwko rezolucji Niemieckiego Związku Dziennikarzy, w której krytycznie oceniono sytuację prasy w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce. - Media w Polsce funkcjonują według demokratycznie stanowionego prawa - pisze w proteście Jolanta Hajdasz, szefowa CMWP.

siedziba Telewizji Polskiej, fot. TVP Article

Niemiecka rozgłośnia radiowa Deutsche Welle wyemitowała wywiad z Frankiem Ueberallem szefem Niemieckiego Związku Dziennikarzy. Informuje on o rezolucji przyjętej przez związek na swoim kongresie. - Jesteśmy zaniepokojeni stanem wolności prasy, wolności wyrażania opinii w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Ważne jest dla nas nagłośnienie tej sprawy. Prosimy Komisję Europejską, aby akurat w przypadku państw aspirujących do UE, a także tych, które są już krajami członkowskimi, wyraźnie podkreślała konieczność przestrzegania tego prawa podstawowego - mówi.

Frank Ueberall: Dziennikarze zwalniani są z pracy, nie możemy milczeć
Dziennikarz DW podkreśla, że w czołówce krytykowanych państw jest Polska. - To, że te prawa podstawowe są deptane, że dziennikarze nie mogą niezależnie pracować, że się ich zwalnia z pracy, niszczy materialną sferę egzystencji - to rzeczywiście jest coś zupełnie nowego. Nie możemy nie reagować na to, co dzieje się oficjalnie ze strony rządu. Musimy się przed tym bronić, okazywać solidarność z koleżankami i kolegami. I tą rezolucją przynajmniej podjęliśmy próbę takiego działania - podsumowuje Ueberall.

Rozmówca “Deutsche Welle” odnosi się także do sytuacji w mediach publicznych. - Funkcja kontrolna mediów, niezależna informacja i niezależny przekaz oraz możliwość przeprowadzania dziennikarskiego śledztwa – to wszystko jest niemożliwe, jeśli media są sterowane przez państwo. I to obecnie dzieje się w Polsce. Dziennikarze są zwalniani z pracy i nie mają możliwości tworzenia opinii publicznej dla wymiany krytycznych poglądów. I to jest jednoznaczne naruszenie podstawowej zasady wolności mediów – mówi.

CMWP: Media w Polsce funkcjonują na podstawie prawa
Centrum Monitoringu Wolności Prasy zdecydowanie zaprotestowało zarówno przeciwko rezolucji niemieckich dziennikarzy i rozpowszechnianiu jej tez przez Ueberalla. - Polska przedstawiona jest jako państwo, w którym łamane są podstawowe prawa człowieka, w tym prawo do wolności prasy i wolności do wyrażania opinii.  Jako argumenty przemawiające za tą tezą służą subiektywne opinie o przebudowie struktury mediów w Polsce, szczególnej presji na media z udziałem podmiotów zagranicznych, naciskach ekonomicznych, nękaniu dziennikarzy i podporządkowywaniu polskich mediów jednej partii.  Tymczasem w rzeczywistości nic takiego nie ma miejsca - czytamy w oficjalnym piśmie, sygnowanym przez szefową Centrum, Jolantę Hajdasz.

Dalej czytamy o tym, że media w Polsce „funkcjonują na podstawie prawa stanowionego w demokratyczny sposób, a obowiązujące w polskim systemie prasowym przepisy respektują wszystkie zasady wolnych i niezależnych mediów”. - Dotyczy to także sektora mediów publicznych - podkreśla Jolanta Hajdasz.

Szczególnie bulwersujące - zdaniem CMWP - jest „porównanie przez p. Uberalla obecnej sytuacji w Polsce do rodzącej się dyktatury w Niemczech w latach 30. ubiegłego wieku”. - Jego autor nie przedstawia na uzasadnienie tak radykalnego zdania żadnych dowodów. Jego opinia jest krzywdząca zarówno dla ogółu polskich dziennikarzy, jak i dla właścicieli mediów funkcjonujących na terenie naszego kraju. Formułowanie tak radykalnych opinii oraz ich powielanie na forum międzynarodowym przez organizacje dziennikarskie i ich kierownictwo jest nadużyciem, które psuje wzajemne relacje między naszymi krajami.

CMWP zaapelowało na koniec do organizacji i instytucji medialnych o przeciwstawianie się rozpowszechnianiu „nieprawdziwych opinii na temat sytuacji mediów w Polsce oraz rzetelne przedstawianie ich sytuacji zarówno na forum krajowym, jak i międzynarodowym”.

-
-
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Protest Centrum Monitoringu Wolności Prasy przeciwko rezolucji niemieckich dziennikarzy, zarzucającej Polsce łamanie wolności prasy

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jarek
PiS w następnych wyborach będzie miał większość konstytucyjna. Jeszcze kilka takich popisowych numerów europejskiej " elity " i PiS będzie miał 110 % 😀😅😹😂 poparcia
11 8
odpowiedź
User
Krasawica
Nie żeby mi jakoś po drodze z najlepszą ze zmian, ale... ale żeby polską prasę upominali dziennikarze, którzy na zlecenie rządu Niemiec milczeli o gwałtach na Niemkach w sylwestra w Kolonii i okolicach kilka lat temu? Na moje oko - skandal, gdyby nie to, że to wiadomość z kraju o historycznie rozbudowanych tradycjach demokratycznych, jak wiemy... pt. Niemcy (niestety). Ein Volk, ein coś tam, ein Stimme.
11 10
odpowiedź
User
Pankracy
"Szczególnie bulwersujące - zdaniem CMWP - jest „porównanie przez p. Uberalla obecnej sytuacji w Polsce do rodzącej się dyktatury w Niemczech w latach 30. ubiegłego wieku”.

Jakie nazwisko, takie skojarzenia: Deutschland, Deutschland "überall"es
Wstydu nie mają.
10 8
odpowiedź