SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Protest prawicy przed KRRiT. Jan Dworak: Krajowa Rada nie będzie cenzorem

- Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie będzie pełniła roli cenzora - mówił podczas spotkania z przedstawicielami Prawicy Rzeczypospolitej Jan Dworak, szef KRRiT. Protestowali oni wczoraj przeciwko emisji spotu „Najbliżsi obcy” w TVP i karze dla TV Trwam.

Jan Dworak (fot. I.Sobieszczuk/TVP)Article

Protest środowisk prawicowych odbył się w poniedziałek w popołudniu przed siedzibą Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w Warszawie. Manifestowali oni przeciw emisji w Telewizji Polskiej spotu z kampanii społecznej „Najbliżsi obcy” przygotowanej przez Kampanię przeciw Homofobii (dowiedz się więcej). Zdaniem organizującej protest Prawicy RP, emisja w TVP spotu promującego związki homoseksualne jest pogwałceniem prawa i zaprzeczeniem misji telewizji publicznej. W ustawie o radiofonii i telewizji jest bowiem zapis o propagowaniu wartości rodzinnych i zakorzenionego w chrześcijaństwie uniwersalnego ładu moralnego.

 

- TVP powinna być przykładnie ukarana, dziś prawdziwą telewizją publiczną, która broni wartości, jest Telewizja Trwam - mówił podczas protestu Marian Piłka, wiceprezes Prawicy RP. To właśnie tej stacji dotyczył drugi postulat protestujących. Sprzeciwiają się oni bowiem nałożeniu przez KRRiT kary 50 tys. zł na Fundację Lux Veritatis, nadawcę Telewizję Trwam.

Regulator ukarał stację za to, że w programie relacjonującym ubiegłoroczny marsz niepodległości w Warszawie, komentując fakt podpalenia Tęczy, prowadzący i goście wyrazili swoje opinie “w taki sposób iż można było odnieść wrażenie, że zniszczenie instalacji artystycznej uznają za postępowanie właściwe i społecznie usprawiedliwione, a niszczenie cudzej własności jest właściwą formą wyrażenia dezaprobaty wobec opinii i zachowań odmiennych od własnych” (więcej na ten temat).

Przed protestem członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji spotkali się z przedstawicielami Prawicy Rzeczypospolitej, którą reprezentowali Marek Jurek, Krzysztof Kawęcki oraz Piotr Strzembosz. Na ręce Jana Dworaka złożony został protest przeciwko emisji przez Telewizję Polską spotu „Najbliżsi obcy”.

Przewodniczący KRRiT stwierdził, że adresatem protestu powinna być Telewizja Polska, a jakiekolwiek kroki KRRiT może podjąć po wyemitowaniu spotu przez nadawcę. Zgodnie z polskim prawem nadawcy kształtują program samodzielnie, a wszelkie działania nadawcy Rada może oceniać po emisji audycji. Dodał, że Krajowa Rada nie będzie pełniła roli cenzora.

Odnosząc się do argumentu, że nadawca nie emituje reklam promujących np. ochronę życia poczętego członkowie KRRiT podczas spotkania podkreślali, że zgodnie z rozporządzeniem KRRiT z dnia 29 kwietnia 2011 r. organizacje, które taki spot przygotują, mogą ubiegać się o emisję w mediach publicznych na określonych w tym rozporządzeniu zasadach.

Jan Dworak, podkreślił, że KRRiT uwzględnia w debacie publicznej różne głosy, bo tak widzi swoją rolę w demokratycznym, zróżnicowanym społeczeństwie. W trakcie spotkania przewodniczący KRRiT, Jan Dworak odniósł się do wspomnianej kary, która została nałożona na Fundację Lux Veritatis.

Podczas spotkania szef KRRiT mówił, że szanuje poglądy osób występujących w obronie Telewizji Trwam. Jednocześnie przypomniał, że kara została nałożona na nadawcę za wyrażanie przez osoby występujące w audycji pochwał dla aktu przemocy, jakim było zniszczenie instalacji artystycznej, co nie może być akceptowane. Przypomniał także, że Fundacja Lux Veritatis odwołała się od decyzji przewodniczącego KRRiT do niezawisłego sądu, który ma pełną swobodę w kształtowaniu swoich wyroków.

Dołącz do dyskusji: Protest prawicy przed KRRiT. Jan Dworak: Krajowa Rada nie będzie cenzorem

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
sedr
papież Franciszek apeluje o większe miłosierdzie dla homoseksualistów a polski Kościół piętnuje, że to dewiacja...dlaczego taka ogromna rozbieżność w poglądach?o tym powinien wiedzieć papież Franciszek, to jest niepokojące
odpowiedź
User
Zbee
Miłosierdzie dla grzeszników nie oznacza akceptacji dla ich grzechów.
odpowiedź
User
Maria
Wysokości kar są śmieszne! Karać należy ich za łamanie prawa a jak się nie podoba to odebrać koncesję, nasłać komornika a na koniec wypier... z kraju :)
odpowiedź