SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Protest rady programowej TVP przeciwko braku nowych zasad finansowania Telewizji Polskiej

Rada programowa Telewizji Polskiej w specjalnej uchwale wyraziła protest wobec dalszego opóźniania wprowadzenia rozstrzygnięć ustawowych o finansowaniu mediów publicznych. Rada zażądała przedstawienia projektu ustawy w tej sprawie.

- Wpływy z abonamentu radiowo-telewizyjnego, o ściągalności sięgającej zaledwie kilkunastu procent gospodarstw domowych, nie pozwalają na realizację większości postulatów Rady, szczególnie w zakresie programów dla dzieci, edukacyjnych, kulturalnych, poradnikowych, sportowych, ambitnych produkcji filmowych dokumentalnych, animowanych i fabularnych służących popularyzacji tradycji i historii - czytamy w uchwale, podpisanej przez wiceprzewodniczącego rady programowej TVP Krzysztofa Magowskiego.

Rada domaga się przedstawienia przez rząd projektu ustawy o finansowaniu mediów publicznych, co - zdaniem Magowskiego - będzie realizacją obietnic ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz ministra administracji i cyfryzacji. Rada uważa za niedopuszczalne przesuwanie wejścia w życie tych rozstrzygnięć na 2015 rok.

Chodzi o opłatę audiowizualną, która zastąpi abonament radiowo-telewizyjny. Wiadomo jednak, że nie wcześniej niż w styczniu 2015 roku. Przewodniczący KRRiT Jan Dworak mówił Wirtualnemedia.pl, iż proces legislacyjny związany z wprowadzeniem tej opłaty może potrwać dość długo (więcej szczegółów).

Pod koniec marca ub. roku rada programowa TVP (wraz z PAP oraz Polskim Radiem) napisała list do prezydenta Bronisława Komorowskiego, w którym apelowała o pomoc w zabezpieczeniu finansowania mediów publicznych (przeczytaj o tym). W listopadzie ub. roku KRRiT podjęła uchwały uzgadniające plany finansowo-programowe na 2014 roku Telewizji Polskiej oraz rozgłośni regionalnych Polskiego Radia (więcej na ten temat).

Dołącz do dyskusji: Protest rady programowej TVP przeciwko braku nowych zasad finansowania Telewizji Polskiej

95 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
POWODZENIA
Rada programowa TVPartyjnej (co to takiego?) zwraca się z postulatami do twórców TVPartyjnej?
odpowiedź
User
kolejny sowiet
Rada programowa przegrała z programem, więc wzięła się do polityki. Czyby znowu minusik na konciku TVPolitrucików. Trzeba górnie i chmurnie WEZWAĆ wyszystkich do zapłacenia haraczu Tuska na jego pokraczną ekipę?
odpowiedź
User
40 i 4
Drrrrrrryń. Tu minister kulturalny. Miałem świetny projekt, oderżnięty od Niemców. Wpadł mi do kałuży i premier kazał go przepisać. W ministerstwie pod moim świetlistym nadzorem nikt nie umie przepisywać. I po projekcie. Dzwońcie do Dworaka.
odpowiedź