SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Przedsiębiorcy boją się zatrudniać nowych pracowników

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), informujący z wyprzedzeniem o zmianach w wielkości bezrobocia, od listopada ubiegłego roku wykazuje nieznaczną tendencją rosnącą, przy czym wzrost wartości wskaźnika w kwietniu br. był nieco wolniejszy niż w marcu.

Przedsiębiorcy boją się zatrudniać nowych pracowników

Zmiany te wynikają głównie z działania czynników krótkookresowych o charakterze sezonowym, jednak nie bez znaczenia dla wzrostu wskaźnika jest fakt, że w ostatnich miesiącach przedsiębiorcy wykazują nieco niższą skłonność do tworzenia nowych miejsc pracy, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie.

"Oddziaływanie niekorzystnych czynników sezonowych będzie w kwietniu znacznie mniejsze, zaś od maja zacznie korzystnie wpływać na stopę bezrobocia. O zmianie nastawienia przedsiębiorców do zwiększania zatrudnienia zdecydują perspektywy rozwojowe gospodarki" - czytamy w raporcie BIEC.

Badania GUS wskazują, iż marzec podobnie jak luty charakteryzował się poprawą ogólnego klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym. Poprawa ta wynika w głównej mierze z bardziej optymistycznych niż przed miesiącem przewidywań dotyczących portfela zamówień i produkcji, jednak mniej optymizmu wykazują przedsiębiorcy jeśli chodzi o kreowanie nowych miejsc pracy.

"Redukcja zatrudnienia w najbliższych miesiącach może być nieco większa od przewidywanej w ubiegłym miesiącu. Zatrudnienie planują ograniczać głównie jednostki małe i średnie. W jednostkach dużych planowany jest niewielki wzrost zatrudnienia" - czytamy dalej.

BIEC zauważa, że marzec br. był kolejnym miesiącem, w którym odnotowano znaczną redukcję napływu nowych bezrobotnych. Jednocześnie spadła nieco liczba bezrobotnych wyrejestrowujących się z tytułu podjęcia zatrudnienia, jednak uznać to można za zjawisko krótkookresowe. Od początku roku obserwujemy bowiem wzrost liczby osób opuszczających bezrobocie i pozyskujących pracę.

"W pierwszych miesiącach 2011 roku o blisko 9% więcej osób przesunęło się z bezrobocia do zatrudnienia niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Stwarza to szanse na dalszy spadek bezrobocia w kolejnych miesiącach roku" - oczekuje BIEC.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Przedsiębiorcy boją się zatrudniać nowych pracowników

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl