SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Przychody TPSA w segmencie telefonii stacjonarnej spadły o 10,5 proc.

Przychody Telekomunikacji Polskiej (TPSA) w segmencie stacjonarnym wyniosły 2,31 mld zł w I kwartale 2010 r., co oznacza spadek o 10,5% r/r, wynika z raportu spółki.

Przychody TPSA w segmencie telefonii stacjonarnej spadły o 10,5 proc.

"Usługi telefonii stacjonarnej Grupy TP znajdują się nadal pod silną presją regulacyjną i konkurencji. Przy spadku wartości całego rynku usług telefonii stacjonarnej o 6,6% w 2010 roku, przychody Grupy TP zmniejszyły się o 10,5% rok do roku. Spadek przychodów wynikał przede wszystkim z obniżki cen połączeń z sieci stacjonarnych do sieci komórkowych (wprowadzonej przez Regulatora w listopadzie 2009 roku); szacuje się, że decyzje regulacyjne przyczyniły się w skali roku do zmniejszenia przychodów o 3,6%" - czytamy w raporcie.

TPSA ocenia, że wyłączając wpływ decyzji regulacyjnych, przychody z usług telefonii stacjonarnej zmniejszyły się o ok. 6,5% (rok do roku).

Przychody z usług szerokopasmowych wzrosły w I kwartale o 0,3% r/r do 392 mln zł.

Liczba łączy stacjonarnych TP spadła w I kw. o 6,9% r/r do 8 140 tys. a liczba łączy szerokopasmowych wzrosła o 6,2% do 2 680 tys. Liczba klientów usług TV wyniosła 417 tys. wobec 198 tys. przed rokiem.

"W celu pobudzenia wzrostu przychodów z usług szerokopasmowego dostępu do internetu, TP znacząco obniżyła opłaty za opcje 6Mb/s, 10Mb/s i 20Mb/s, dostosowując ceny do poziomu rynkowego. W połączeniu z rozpoczętym programem inwestycji w dostęp szerokopasmowy (obejmującym 1,2 mln linii w ciągu trzech lat) powinno to przywrócić dynamiczny wzrost tego ważnego strumienia przychodów" - czytamy dalej w raporcie.

Spółka podała, że marża EBITDA w segmencie telefonii stacjonarnej zmniejszyła się o 2,6 punktu procentowego, i wyniosła 39,8%.

"W skali roku, presja na rentowność wynikała przede wszystkim ze spadku przychodów, przy czym wpływ tego czynnika został częściowo zrównoważony dzięki oszczędnościom po stronie kosztów" - wyjaśnia spółka.

TPSA miała 285 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2010 roku wobec 328 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody wyniosły 3873 mln zł wobec 4312 mln zł rok wcześniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Przychody TPSA w segmencie telefonii stacjonarnej spadły o 10,5 proc.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl