SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Przychody z prywatyzacji tylko 622 mln zł

Przychody brutto z prywatyzacji w 2006 roku wyniosły 622 mln zł, czyli 11,3% planu budżetowego.

Wynika z informacji Ministerstwa Skarbu Państwa (MSP) podanej w środę. Nie udało się także wypracować ostatnio zakładanego "roboczo" 1 mld zł.

MSP podało, że przychody netto, które zasiliły budżet w roku, wyniosły 456 mln zł (10,7% planu budżetowego na cały rok).

Fiasko poniosła prywatyzacja pośrednia – MSP uzyskało z niej zaledwie 268 mln zł, czyli 5,1% poziomu założonego w budżecie. Resortowi udało się natomiast zrealizować 175% założonych w budżecie wpływów z prywatyzacji bezpośredniej. Z tego tytułu do kasy SP trafiło 350 mln zł wobec 200 mln zł planu.

„Uzyskane wpływy są niższe od zakładanych ze względu na zmianę programu rządowego dotyczącego elektroenergetyki. Rząd zdecydował odstąpić od sprzedaży pojedynczych spółek sektora, dokonać konsolidacji firm i przeprowadzić prywatyzację poprzez giełdę papierów wartościowych”- wyjaśnia MSP w komunikacie.

Resort podał, że w przypadku sprzedaży gotowych do prywatyzacji Zakładów Energetycznych Dolna Odra i Elektrowni Kozienice zakładane wpływy zostałyby uzyskane w 2006 roku, co utrudniłoby uzyskanie premii za konsolidację przez Skarb Państwa w przyszłości.

„Premia ta zostałaby uzyskana przez sektor prywatny który dokonałby konsolidacji, po sprzedaży przez Skarb kolejnych firm sektora”- czytamy.

MSP tłumaczy, że ze względu na wyższe od zakładanych wpływy podatkowe do budżetu i dostępność pieniądza do finansowania deficytu, nie występowała w 2006 roku presja na uzyskanie wpływów z prywatyzacji.

„Krótkoterminowa motywacja finansowa tj. konieczność uzyskania wpływów do budżetu, była w przeszłości powodem dokonania szeregu nietrafnych prywatyzacji. Racjonalne gospodarowanie mieniem Skarbu Państwa przemawia za przeniesieniem transakcji w czasie oraz negocjowaniem optymalnych cen. Aktywa Skarbu można sprzedać tylko raz" - tłumaczy MSP.

Na 2006 rok rząd zaplanował w ustawie budżetowej uzyskanie 5,5 mld zł przychodów brutto z prywatyzacji, z czego 4,26 mld zł miało trafić do budżetu. Skarb Państwa planował uzyskać także dochody z dywidend w kwocie 2,4 mld zł.

Przedstawiciele (MSP) zapowiadali wielokrotnie, że w tym roku przychody z prywatyzacji wyniosą jednak faktycznie ok. 1,0 mld zł, natomiast dochody budżetu z tytułu dywidend ponad 3,0 mld zł.

Przychody brutto z prywatyzacji w całym 2005 roku wyniosły ostatecznie 3.848 mln zł. Było to o ponad 250 mln zł mniej niż zakładał skorygowany na początku grudnia 2005 roku plan. Do budżetu trafiło natomiast 2.772 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Przychody z prywatyzacji tylko 622 mln zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl