SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rada Etyki Mediów: TVP naruszyła Kartę Etyczną Mediów publikacjami o Brejzie

Rada Etyki Mediów w odpowiedzi na skargę Borysa Budki stwierdziła, że TVP naruszyła Kartę Etyki Mediów publikacjami na temat senatora Krzysztofa Brejzy, w których pokazywano SMS-y pochodzące z jego telefonu.

Materiały o Krzysztofie Brejzie pojawiły się m.in. w TVP Info (screen: YouTube/TVP Info) Article

Przewodniczący klubu parlamentarnego KO Borys Budka zwrócił się do REM ze skargą na TVP, który w portalu Tvp.info oraz programach TVP 1, TVP 2 i TVP Info publikował wiadomości „powołujące się na treści sfabrykowanej, prywatnej korespondencji senatora Krzyszofa Brejzy”.

Zdaniem Budki, atak na szefa sztabu KO w trakcie kampanii wyborczej w 2019 roku „z pewnością miał wpływ na wynik wyborów i – jak wiele wskazuje – był przeprowadzony wspólnie przez rządowe służby specjalne oraz rządową telewizję”.

REM zgodziła się, że publikacjami na temat Brejzy TVP naruszyła Kartę Etyczną Mediów. „Publikowanie nieprawdziwych, spreparowanych informacji w celu zdyskredytowania polityka w oczach jego wyborców i opinii publicznej niewątpliwie narusza zasady prawdy, obiektywizmu i uczciwości”.

Czytaj też: „Gazeta Polska” ma przeprosić byłego szefa PO za okładkę z tezą „Oni roznieśli zarazę i śmierć”

„Uprawianie propagandy nienawiści”

REM dodaje, że obrona TVP, jakoby działała w „ważnym interesie społecznym”, miałaby rację bytu, gdyby Telewizja Polska stosowała te same kryteria wobec kandydatów wszystkich partii, „a zarzuty były prawdziwe”. Według rady, nawet gdyby TVP otrzymała spreparowane materiały, „informowanie o nich widzów bez próby sprawdzenia informacji u źródła było złamaniem zasady prawdy i obiektywizmu Karty Etycznej Mediów”.

Budka przypomina w skardze, że fałszowanie korespondencji działaczy opozycji praktykowała Służba Bezpieczeństwa w PRL. REM przywołuje natomiast operacje wymierzone w zamordowanego przez SB ks. Jerzego Popiełuszkę. Dziennikarze zarzucili wtedy rządowym mediom „uprawianie propagandy nienawiści”. „I to jest najpoważniejszy zarzut także wobec autorów publikacji sfabrykowanych SMS-ów senatora Krzysztofa Brejzy” - podkreśla w imieniu REM jej członek Andrzej Krajewski.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rada Etyki Mediów: TVP naruszyła Kartę Etyczną Mediów publikacjami o Brejzie

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kombajn
To już nie przelewki. Wiemy, jak się skończyła sprawa księdza Popiełuszki. Człowiek, który się podpisał pod tym materiałem, powinien odpowiedzieć personalnie.
13 1
odpowiedź
User
Jureczek
Ten kanał to same kłamstwa
10 2
odpowiedź
User
Brunok
Żenada nie wierze TVP Info nie oglądamy TVP wiadomości
6 3
odpowiedź