SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rada Etyki Mediów: TVP naruszyła Kartę Etyczną Mediów publikacjami o Brejzie

Rada Etyki Mediów w odpowiedzi na skargę Borysa Budki stwierdziła, że TVP naruszyła Kartę Etyki Mediów publikacjami na temat senatora Krzysztofa Brejzy, w których pokazywano SMS-y pochodzące z jego telefonu.

Materiały o Krzysztofie Brejzie pojawiły się m.in. w TVP Info (screen: YouTube/TVP Info)Article

Przewodniczący klubu parlamentarnego KO Borys Budka zwrócił się do REM ze skargą na TVP, który w portalu Tvp.info oraz programach TVP 1, TVP 2 i TVP Info publikował wiadomości „powołujące się na treści sfabrykowanej, prywatnej korespondencji senatora Krzyszofa Brejzy”.

Zdaniem Budki, atak na szefa sztabu KO w trakcie kampanii wyborczej w 2019 roku „z pewnością miał wpływ na wynik wyborów i – jak wiele wskazuje – był przeprowadzony wspólnie przez rządowe służby specjalne oraz rządową telewizję”.

REM zgodziła się, że publikacjami na temat Brejzy TVP naruszyła Kartę Etyczną Mediów. „Publikowanie nieprawdziwych, spreparowanych informacji w celu zdyskredytowania polityka w oczach jego wyborców i opinii publicznej niewątpliwie narusza zasady prawdy, obiektywizmu i uczciwości”.

Czytaj też: „Gazeta Polska” ma przeprosić byłego szefa PO za okładkę z tezą „Oni roznieśli zarazę i śmierć”

„Uprawianie propagandy nienawiści”

REM dodaje, że obrona TVP, jakoby działała w „ważnym interesie społecznym”, miałaby rację bytu, gdyby Telewizja Polska stosowała te same kryteria wobec kandydatów wszystkich partii, „a zarzuty były prawdziwe”. Według rady, nawet gdyby TVP otrzymała spreparowane materiały, „informowanie o nich widzów bez próby sprawdzenia informacji u źródła było złamaniem zasady prawdy i obiektywizmu Karty Etycznej Mediów”.

Budka przypomina w skardze, że fałszowanie korespondencji działaczy opozycji praktykowała Służba Bezpieczeństwa w PRL. REM przywołuje natomiast operacje wymierzone w zamordowanego przez SB ks. Jerzego Popiełuszkę. Dziennikarze zarzucili wtedy rządowym mediom „uprawianie propagandy nienawiści”. „I to jest najpoważniejszy zarzut także wobec autorów publikacji sfabrykowanych SMS-ów senatora Krzysztofa Brejzy” - podkreśla w imieniu REM jej członek Andrzej Krajewski.

Dołącz do dyskusji: Rada Etyki Mediów: TVP naruszyła Kartę Etyczną Mediów publikacjami o Brejzie

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kombajn
To już nie przelewki. Wiemy, jak się skończyła sprawa księdza Popiełuszki. Człowiek, który się podpisał pod tym materiałem, powinien odpowiedzieć personalnie.
odpowiedź
User
Jureczek
Ten kanał to same kłamstwa
odpowiedź
User
Brunok
Żenada nie wierze TVP Info nie oglądamy TVP wiadomości
odpowiedź