SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rada Etyki Mediów: "Wiadomości" naruszyły zasady prawdy, obiektywizmu, uczciwości, szacunku i tolerancji

Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich złożył skargę do Rady Etyki Mediów na materiał "Trzaskowski spełni żydowskie żądania?", emitowany w "Wiadomościach" TVP. Teraz REM odpowiedziała, stwierdzając, że doszło do naruszenia zasady prawdy, obiektywizmu, uczciwości oraz szacunku i tolerancji z Karty Etycznej Mediów.

W ubiegłym tygodniu do Rady Etyki Mediów złożono pismo podpisane przez Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich, Naczelnego Rabina RP i American Jewish Committee, w którym zwrócono uwagę, że materiał autorstwa Adriana Boreckiego narusza Kartę Etyczną Mediów.

W piśmie pojawiły się m.in. zarzuty: „Wypowiedzi dziennikarzy i eksperta oraz informacja na pasku towarzysząca komentarzowi redaktora prowadzącego dalece odbiegają od obiektywnego przekazu dziennikarskiego. Wywołują one przekonanie o rzekomo wrogo nastawionych do Polski organizacjach żydowskich, które mogą działać w porozumieniu z historykiem rozpowszechniającym kontrowersyjne tezy na temat wojennych relacji polsko-żydowskich oraz wpływać na przyszła decyzje jednego z kandydatów na prezydenta w wypadku ew. jego zwycięstwa w wyborach”.

Naruszono cztery zasady z Karty Etycznej REM

Po złożeniu skargi do REM, zapoznała się ona z nagraniem i oceniła, że „w publikacji drastycznie naruszono cztery zasady zapisane w Karcie Etycznej Mediów”. Chodzi o zasadę prawdy, obiektywizmu, uczciwości oraz szacunku i tolerancji.

- Zdaniem REM, analiza nie tylko wskazanego w skardze materiału, ale całej zawartości tego programu TVP1 w czasie prezydenckiej kampanii wyborczej, prowadzi do wniosku, że „Wiadomości” zrezygnowały z formuły dziennika informacyjnego i przekształciły się w instrument propagandy jednego z kandydatów w tych wyborach, działając w ramach frontu wsparcia przez partię PiS i rząd swojego prezydenta, ubiegającego się o drugą kadencję. Uzasadnione jest więc określanie TVP mianem telewizji „rządowej”, „państwowej”, „partyjnej”, a nie publicznej - wynika z odpowiedzi na skargę, którą REM przekazała redakcji Wirtualnemedia.pl.

REM zwróciła uwagę, że jedyną instytucją, która może zwrócić uwagę TVP na bezprawność takiego postępowania - ale nie ją ukarać - jest Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

W połowie czerwca br. Rada Etyki Mediów w odpowiedzi na skargę American Jewish Committee oceniła, że pokazane kilka dni temu w „Wiadomościach” materiały sugerujące, że Rafał Trzaskowski może zaspokoić roszczenia żydowskie ws. mienia bezspadkowego, miały charakter antysemicki. - Rozniecanie antysemityzmu, rasizmu i nienawiści wobec mniejszości nie leży w interesie kraju - członka Wspólnoty Europejskiej i NATO - stwierdziła REM.

Według danych Nielsen Audience Measurement w pierwszej połowie br. średnia oglądalność głównego wydania „Wiadomości” wynosiła 3,1 mln widzów.

Czytaj więcej: Wygraj 10 tys. dolarów

Dołącz do dyskusji: Rada Etyki Mediów: "Wiadomości" naruszyły zasady prawdy, obiektywizmu, uczciwości, szacunku i tolerancji

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Rex
Oczywiście. Są okropni..
odpowiedź
User
Gosc
Kolejny szczyt UE powinien postawić kolejny warunek, pieniądze za kontrolę państwowych mediów, które powinny uzyskiwać europejskie koncesje. Odmowa- przekazanie środków innym co się zgodzili.
odpowiedź
User
tralala
Rada Etyki Mediów - przyganiał kocioł garnkowi.
odpowiedź