SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rada Mediów Narodowych wybierze zarząd Polskiej Agencji Prasowej

Członkowie Rady Mediów Narodowych otrzymali informacje o posiedzeniu, które odbędzie się 27 czerwca. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, podczas niego regulator ma wybrać zarząd Polskiej Agencji Prasowej, członków rad nadzorczych Radia Gdańsk i Radia Olsztyn oraz członka rady programowej TVP3 Opole.

Wojciech Surmacz, prezes PAP / fot. materiały prasoweArticle

W skład zarządu PAP, który kończy kadencję wchodzą: Wojciech Surmacz (prezes) i Łukasz Świerżewski (członek zarządu). Kandydatury na zajmowane przez nich stanowiska można przesyłać do przewodniczącego RMN do poniedziałku.

Tyle samo czasu mają kandydaci do rad nadzorczych Radia Gdańsk i Radia Olsztyn. W pierwszej ze stacji ze stanowiska zrezygnowała Krystyna Kmiecik-Baran. Tłumaczyła to objęciem stanowiska wiceprezesa spółki Energa Centrum Usług Wspólnych (Grupa Orlen) i przyczynami osobistymi. Jacek Janusz Mrozek, który zasiadał w radzie nadzorczej Radia Olsztyn został z kolei 12 maja powołany na stanowisko sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Zmiany mają objąć także radę programową TVP3 Opole. Marcina Oszańcę, lidera Polskiego Stronnictwa Ludowego w regionie, ma zastąpić Jarosław Krzywoń. Roszada jest prawdopodobnie związana ze zbliżającą się kampanią parlamentarną.

Szef PAP na stanowisku od ponad 5 lat

Surmacz prezesem PAP został na początku 2018 roku. Wcześniej był m.in. wicedyrektorem radiowej Trójki, szefem redakcji gospodarczej Polskiego Radia. W przeszłości był redaktorem naczelnym  „Gazety Bankowej” i portalu wGospodarce.pl. Pracował także w takich tytułach jak „Newsweek Polska”, „Forbes” i „Puls Biznesu”. Świerżewski trafił do zarządu PAP w październiku 2018 roku. Wcześniej był dyrektorem biura komunikacji i promocji Ministerstwa Finansów.

Jesienią 2021 roku prezesa PAP chcieli odwołać opozycyjni członkowie RMN Juliusz Braun i Robert Kwiatkowski. Poszło o udział w korespondencji m.in. z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, szefa jego kancelarii Mariusza Dworczyka, ujawnionej w tak zwanej „aferze mailowej”.  Wymiana wiadomości dotyczyła uruchomienia anglojęzycznego serwisu i odpowiedzi na pytania „Gazety Wyborczej” dotyczące sprawy GetBack.

- Złożyłem wniosek o ściganie wraz zawiadomieniem o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez anonimowego sprawcę, polegającego m.in. na kierowaniu gróźb karalnych, wywoływania poczucia zagrożenia, podżegania do nienawiści i agresji wobec mnie oraz Polskiej Agencji Prasowej - poinformował prezes PAP. Nie odniósł się jednak do kwestii autentyczności wiadomości.

Rada Mediów Narodowych została powołana głosami  Prawa i Sprawiedliwości w 2016 roku. Do jej obowiązku należy kształtowanie składów osobowych zarządów i rad nadzorczych spółek publicznej radiofonii i telewizji, a także Polskiej Agencji Prasowej, wyrażanie zgody na powołanie dyrektora oddziału terenowego TVP, powoływanie członków rad programowych, zatwierdzanie minimalnego udziału audycji tworzonych przez terenowe oddziały TVP na antenach ogólnopolskich, zmiany w statutach publicznych mediów oraz pozostała działalność uchwałodawcza. W skład RMN wchodzą politycy związani z PiS-em (przewodniczący Krzysztof Czabański, Joanna Lichocka, Piotr Babinetz),  a także związani z opozycją (Robert Kwiatkowski, Marek Rutka).

W 2022 roku  Rada Mediów Narodowych kosztowała podatników 968, 9 tys., czyli o blisko 40 tys. więcej niż w 2021 roku.

Dołącz do dyskusji: Rada Mediów Narodowych wybierze zarząd Polskiej Agencji Prasowej

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
PiSarro
Edukujmy naszych rodaków rozgarniętych inaczej.
https://zrzutka.pl/zhfwat?ref=resetobywatelski.pl
odpowiedź
User
AGA
Przewodniczący Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk Krzysztof Cz🙈banski powinien przenieść siedzibę PAP na Nowogrodzką!
odpowiedź
User
Upolitycznione państwo PiSis
Niekonstytucyjny organ będzie wybierał zarząd Pisowskiej Agencji Prasowej.
odpowiedź