SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Były zastępca Pereiry członkiem zarządu TVP według RMN

Rada Mediów Narodowych zdecydowała w środę, że do zarządu Telewizji Polskiej dołącza Tomasz Owsiński. To dotychczasowy szef portalu tvp.info, wcześniej zastępca Samuela Pereiry na tym stanowisku. Ostatnio pomógł wejść Dariuszowi Mateckiemu i Robertowi Bąkiewiczowi na nagranie zapowiedzi programu „19.30”. 

Sąd rejestrowy oddalił wniosek o wpisanie Tomasza Syguta jako członka rządu Telewizji Polskiej do Krajowego Rejestru Sądowego. Nie przesądza to o kontroli nad spółką, ponieważ wciąż nie zapadła decyzja KRS o rejestracji na wniosek ministra kultury Daniela Gorgosza jako likwidatora. RMN chce bronić wcześniejszej formuły TVP, Polskiego Radia, rozgłośni regionalnych i Polskiej Agencji Prasowej, dlatego zwołuje często posiedzenia, które mają doprowadzić do odzyskania kontroli nad spółką.

Dodatkowy członek zarządu

W okresie świątecznym RMN wybrała na stanowisko prezesa TVP Michała Adamczyka, wcześniejszego szefa Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. Wraz z byłym szefem TVP Info Samuelem Pereirą pojawia się on w siedzibie TAI i przedstawia jako prawowity prezes Telewizji Polskiej. Równolegle w centrali spółki przy ulicy Woronicza pracują Gorgosz, Sygut (jako dyrektor generalny) i nowe władze TAI z Grzegorzem Sajórem na czele.

Teraz RMN zdecydowała, że Adamczyka wesprze Tomasz Owsiński w roli członka zarządu. W latach 2007-2016 był związany z Polskim Radiem. W październiku 2016 roku zaczął pracę w portalu tvp.info jako wydawca, we wrześniu 2019 roku awansował na zastępcę redaktora naczelnego (był nim Samuel Pereira). Kiedy Pereira został szefem kanału TVP Info, zastąpił go na stanowisku. 

Niedawno Wirtualna Polska pisała, że nowe kierownictwo nie wyobraża sobie m.in. z nim współpracy. Robert Bąkiewicz opublikował na portalu X (dawniej Twitter) nagranie, na którym Owsiński wprowadza go razem z posłem Suwerennej Polski Dariuszem Mateckim do studia, w którym Marek Czyż nagrywa zapowiedź programu „19.30”. Towarzyszą mu Sajór i Paweł Płuska (szef „19.30”). Dochodzi do wymiany zdań. Zasiadająca w RMN Joanna Lichocka stwierdziła w rozmowie z PAP, że Owsiński ma wspierać Adamczyka w przywróceniu ładu korporacyjnego w spółce. 

„To szaleństwo. Oni idą na konfrontację”

W środę RMN przyjęła też uchwalę, w której w związku z postanowieniem referendarza sądowego przypomina, że w skład rady nadzorczej TVP wchodzą: Maciej Łopiński, Przemysław Tejkowski i Radosław Włoszek, powołani w 2021 i 2022 roku, a więc przed zmianami dokonanymi przez nowy rząd Donalda Tuska. Odrzucono wniosek Roberta Kwiatkowskiego, który chciał uzupełniania komunikatu o informację, że likwidatorem w TVP jest Daniel Gorgosz.

- To szaleństwo. Oni idą na konfrontację. Doszli do wniosku, że ta odmowa dokonania wpisu Tomasza Syguta na prezesa to ich broń atomowa. Usiłowałem im zwrócić uwagę, że jest jeszcze postanowienie sądu w Katowicach. Prawnik Rady Mediów Narodowych nie powiedział tego wprost, ale zasugerował, że gdyby sędzia w Katowicach był uczciwy i nie stronniczy, to nie dokonałby tego wpisu – mówi Wirtualnemedia.pl zasiadający w RMN Kwiatkowski. Sąd rejonowy w Katowicach wpisał do KRS likwidatora Polskiego Radia Katowice. – Spodziewam się kolejnych tego typu wpisów. Byłbym zdziwiony, gdyby sąd w Warszawie postąpił inaczej, ale zobaczymy – dodaje Kwiatkowski.

Dlaczego wybrano dodatkowego członka zarządu TVP? – Widać, ze to dobry znajomy pana Michała Adamczyka. Mieliśmy łączenie z panem Adamczykiem. Po przedstawieniu zakresu obowiązków, z którego wynika, że ma się zajmować TVP Info i portalem tvp.info, zapytałem jak chce to realizować, skoro możliwość nadawania z Placu Powstańców nie istnieje i portalu też nie ma. Usłyszałem, że poczekamy, będzie się starał i pewnie za jakiś czas ten dostęp będzie. Odpowiedź żenująca – relacjonuje Marek Rutka, członek RMN z rekomendacji Lewicy. Zauważa, że na rozpatrzenie czeka wniosek ministra Bartłomieja Sienkiewicza o likwidację TVP, dlatego bezzasadne jest wybieranie nowych członków zarządu. 
 

Dołącz do dyskusji: Były zastępca Pereiry członkiem zarządu TVP według RMN

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Iryk
Pereiro do Afryki kopać piłke Lewandowskim mamy dość obazarołka
odpowiedź
User
BabciaJadzia
Oni są gotowi podpalić Polskę, żeby tylko zostać przy korycie. Dobro kraju jest mniej ważne, ważne są ich dobra osobiste. To przykre co zrobili z naszego kraju przez ostanie osiem lat...
odpowiedź
User
Adrian
Nie ma Zarządu, bo spółka jest w stanie likwidacji.
odpowiedź