SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rada nadzorcza TVP ostatecznie odrzuciła Odorowicz, Wekslera i Kozaka z konkursu na nowy zarząd

Wczoraj członkowie rady nadzorczej Telewizji Polskiej na nadzwyczajnym posiedzeniu decydowali o powrocie do konkursu na nowy zarząd TVP Agnieszki Odorowicz, Jacka Wekslera i Roberta Kozaka. Wszystkie kandydatury ostatecznie odrzucono, a po zebraniu rada rozpoczęła przesłuchania pozostałych kandydatów.

siedziba Telewizji Polskiej, fot. TVPArticle

Odorowicz, Weksler i Kozak odpadli z konkursu na członków zarządu TVP w ubiegłym tygodniu. Po decyzji rady nadzorczej zaapelowali na konferencji prasowej o poddanie szczególnej kontroli procesu wyłaniania zarządów spółek mediów publicznych. - Media publiczne są naszym wspólnym obywatelskim dobrem. Uważamy, że czas skończyć z ich upolitycznieniem. Sposób wyłaniania kolejnych zarządów zgodnie z partyjnymi parytetami stał się niestety złą praktyką tolerowaną od lat - napisali w apelu (więcej na ten temat).

Wystąpienie odrzuconych kandydatów wywołane było m.in. reakcją prezydenta Bronisława Komorowskiego, który wyraził zaniepokojenie tym, że do trzeciego etapu konkursu ma zarząd Telewizji Polskiej nie przeszli ludzie związani ze światem kultury (dowiedz się więcej).

Wniosek o ponowne rozpatrzenie kandydatur i głosowanie nad nimi złożyli dwaj członkowie rady nadzorczej TVP - wiczeprzewodniczący Leszek Rowicki i Tadeusz Kowalski. W poniedziałek rano organ analizował aplikacje wyeliminowanej trójki kandydatów oraz rozważał przywrócenie ich udziału w konkursie. Finalnie zdecydowano jednak, że Agnieszka Odorowicz (szefowa Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej), Jacek Weksler (twórca TVP Kultura i były wiceminister kultury) oraz Robert Kozak (były szef oddziału polskiego BBC i „Wiadomości” TVP1) nie przejdą do trzeciego etapu postępowania.

Wczoraj rada nadzorcza rozpoczęła przesłuchania dwunastu kandydatów, którzy nadal walczą w konkursie. O funkcję prezesa Telewizji Polskiej ubiegają się: obecny prezes Juliusz Braun, była dyrektor TVP1 Iwona Schymalla, były członek zarządu TVP oraz były szef TVP Gdańsk Janusz Daszczyński. Aplikacje na obie funkcje (prezesa i członka zarządu) złożyli: Piotr Gaweł (były członek zarządu TVP), Jarosław Pachowski (członek rady nadzorczej PMPG Polskie Media oraz były członek zarządów Polkomtelu i TVP) i Urszula Rzepczak (wieloletnia włoska korespondentka Telewizji Polskiej).

Z kolei rozmowę kwalifikacyjną tylko na stanowisko członka zarządu Telewizji Polskiej w nowej kadencji rada nadzorcza przeprowadzi z: Bogusławem Piwowarem i Marianem Zalewskim (obydwaj pełnią obecnie funkcje członków zarządu), dyrektorem TVP Gdańsk Zbigniewem Jasiewiczem, Wiesławem Rolą, który jest członkiem rady nadzorczej Radia Katowice, Stanisławem Wójcikiem, byłym członkiem rad nadzorczych i zarządów Polskiego Radia i TVP, a także ze Sławomirem Zielińskim, który pracuje w TVP jako dyrektor biura koordynacji programowej, a wcześniej był szefem TVP1.

Pierwszego dnia przesłuchań przed radą nadzorczą stawiło się siedmioro kandydatów: Janusz Daszczyński, Piotr Gaweł, Zbigniew Jasiewicz, Jarosław Pachowski, Wiesław Rola, Urszula Rzepczak oraz Iwona Schymalla. Każda z rozmów trwała godzinę, podczas której uczestnicy konkursu mieli czas na zaprezentowanie swojego doświadczenia i pomysłów zmian w telewizji publicznej. Później kandydaci odpowiadali na pytania członków rady, które dotyczyły m.in. roli ośrodków regionalnych w przyszłości TVP, propozycji zmian w ramówce celem zwiększenia oglądalności, struktury i podziału zadań w zarządzie, sposobu radzenia sobie z niewielkimi dochodami z abonamentu oraz ogólnej wiedzy o otoczeniu prawnym działania TVP.

Przesłuchania pozostałych pięciu kandydatów - w tym przedstawicieli obecnego zarządu - odbędą się we wtorek i środę. Decyzję o składzie nowego zarządu rada nadzorcza podejmie we wtorek 2 czerwca. Wybrani w drodze konkursu kandydaci zostaną zarekomendowani Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji.

Dołącz do dyskusji: Rada nadzorcza TVP ostatecznie odrzuciła Odorowicz, Wekslera i Kozaka z konkursu na nowy zarząd

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
olo
Kadencja KRRiT konczy sie chyba w rzyszłym roku. Wiec i tak przyjdzie PiS i pozamiata.
odpowiedź
User
Jagna
No tak, znów jakiegso ludowca kretyna lub po prostu komisrza ludowego do zarządu wcisną, żeby wiochę promował gdzie sie tylko da. :-(
odpowiedź
User
giwera
Ciągle ci sami i tacy sami
odpowiedź