SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Członkowie Rady Programowej TVP chcą przyjąć uchwałę w sprawie Mikołaja Filiksa

Podczas środowego posiedzenia Rady Programowej Telewizji Polskiej, jej opozycyjni członkowie po raz drugi podejmą próbę przyjęcia uchwały w sprawie Mikołaja Filiksa. Nastolatek popełnił samobójstwo. Wcześniej m.in. Radio Szczecin i TVP Info podały informacje o pedofilu, które mogły doprowadzić do namierzenia jego ofiar.

Pod koniec 2022 roku Tomasz Duklanowski, redaktor naczelny Radia Szczecin opisał sprawę Krzysztofa F., byłego współpracownika polityków PO ze Szczecina, który został skazany m.in. za czyny pedofilskie wobec dwójki nastolatków. Podano, że matką jest posłanka. Informacje szybko podchwyciły liczne media, w tym portal TVP Info i programy informacyjne Telewizji Polski. Internauci szybko zidentyfikowali, o którą parlamentarzystkę chodzi. 15-letni Mikołaj Filiks (syn posłanki PO Magdaleny Filiks) popełnił samobójstwo.

Już pod koniec stycznia, a więc przed samobójstwem syna posłanki, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski zdecydował, że Radio Szczecin i TVP Info zostaną ukarane za publikacje, które mogły pozwolić na identyfikację ofiary pedofila. Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański przed tygodniem poprosił Telewizję Polską, Polskie Radio i Polską Agencję Prasową o „dokumentowanie przypadków kierowania gróźb pod adresem spółek mediów publicznych i ich pracowników”. Podczas ostatniego posiedzenia RMN przyjęto natomiast stanowisko „agresji wobec mediów publicznych”.  - Tak kłamliwego stanowiska w historii RMN jeszcze nie było - mówił Wirtualnemedia.pl Robert Kwiatkowski, zasiadający w Radzie Mediów Narodowych.

Kolejna próba przyjęcia uchwały

Podczas poprzedniego posiedzenia Rady Programowej TVP, opozycyjni członkowie chcieli przyjęcia uchwały w sprawie Mikołaja. - Poprzednie posiedzenie, w trakcie którego odrzucony został projekt uchwały w sprawie ujawnienia przez TVP danych umożliwiających identyfikację dzieci ofiar pedofila ze Szczecina, odbyło się 23 lutego, jeszcze przed informacją o śmierci Mikołaja Filiksa. Dzień po ujawnieniu tej tragicznej informacji zwróciłem się do Przewodniczącego Rady o pilne zwołanie posiedzenia. Zostaje one zwołane dopiero prawie po miesiącu i w programie posiedzenia nie jest przewidziany punkt dotyczący tej sprawy - informuje Wirtualnemedia.pl Krzysztof Luft, zasiadający w Radzie Programowej TVP.

Teraz związani z opozycją członkowie gremium podejmą kolejną próbę przyjęcia uchwały. - W imieniu własnym oraz Iwony Śledzińskiej-Katarasinskiej, Joanny Scheuring-Wielgus oraz Janusza Daszczyńskiego zgłosiłem kolejny projekt uchwały, w sprawie ujawnienia danych umożliwiających identyfikacje tożsamości Mikołaja Filiksa przez TVP i rozpatrzenie jej w ramach „spraw różnych” – zapowiada Luft, który w latach 2010-2016 zasiadał w KRRiT.

Rada Programowa Radia Szczecin krytycznie o materiale rozgłośni

W połowie marca Rada Programowa Radia Szczecin przyjęła uchwałę, w której solidaryzuje się z posłanką Magdaleną Filiks, a także krytycznie ocenia „sposób i czas” przygotowania głośnego materiału przez Tomasza Duklanowskiego. W trakcie posiedzenia odrzucono dwie inne uchwały, m.in. wzywającą do odwołania Duklanowskiego ze stanowiska redaktora naczelnego rozgłośni.

W uchwale możemy przeczytać m.in., że rada programowa „krytycznie ocenia sposób i czas przygotowania materiału przez Redaktora Naczelnego Tomasza Duklanowskiego” (chodzi o materiał z końca grudnia ub. roku).  – Ujawnienie informacji umożliwiających identyfikację dzieci ofiar przemocy seksualnej to nieodpowiedzialność, która nie powinna mieć miejsca – czytamy w dokumencie (pisownia oryginalna).

Dołącz do dyskusji: Członkowie Rady Programowej TVP chcą przyjąć uchwałę w sprawie Mikołaja Filiksa

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
WściekłyChopin
Przestańcie łgać.
Nie TVP Info, a polityk PO podał namiary. I każdy to wie. Ręce precz od TVP
0 0
odpowiedź
User
Aaa
Najszczersze wyrazy współczucia dla Rodziny.
7 6
odpowiedź
User
Corozon
Informacje o ofierze podał Borys w programie u ogórkowej pomimo ostrzeżenia o nie publikacji danych, kłamczuchy i manipulatorzy.

7 5
odpowiedź