SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Radio Maryja broni o. Tadeusza Rydzyka przed mediami. „Chcą doprowadzić do upadku jego dzieł”

Media usiłują przedstawić o. Tadeusza Rydzyka jako człowieka działającego ponad prawem, bardzo bogatego, otrzymującego od państwa wielomilionowe dotacje – pisze w oświadczeniu wicedyrektor Radia Maryja, o. Jan Król. Podkreślając: takie materiały są nierzetelne, a dziennikarze manipulują faktami.

O. Król odnosi się do szeregu doniesień medialnych z ostatnich tygodni. Jak pisaliśmy w styczniu - w latach 2016-2020 Ministerstwo Zdrowia zapłaciło Fundacji Lux Veritatis (nadawcy Telewizji Trwam), 1,5 mln zł za usługi promocyjne w ramach programów dotyczących walki z chorobami nowotworowymi. Tylko w 2020 roku te wydatki wyniosły 421,9 tys. zł.  Na początku lutego z kolei napisaliśmy, że w 2020 roku z dwóch ministerstw: Rodziny i Polityki Społecznej oraz Spraw Zagranicznych –media o. Tadeusza Rydzyka otrzymały 413 zł.  W latach 2016-2020 Fundacja Lux Veritatis otrzymała też 223,9 tys. zł w ramach czterech dotacji od podmiotów nadzorowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  Dodatkowo w ub. roku powiązana z o. Rydzykiem Fundacja Lux Veritatis oraz spółki: Nasz Przyszłość i Bonum uzyskały łącznie 903,2 tys. zł dopłat do wynagrodzeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych We wrześniu 2020 roku media ujawniły też, że Lux Veritatis dostała w ciągu czterech lat ponad 6 mln zł. dotacji z Fundacji PZU.

„Niemożliwe, by odpowiedzieć na każde kłamstwo”

W odpowiedzi na te doniesienia Radio Maryja i Telewizja Trwam wyemitowały ( a także umieściły w internecie) oświadczenie, podpisane przez o. Jana króla, bliskiego współpracownika o. Tadeusza Rydzyka. Czytamy w nim, że przez cały czas swojego istnienia (29 lat) Radio Maryja, ale i o. Rydzyk, zmagają się z atakami. - W ostatnich tygodniach różnego rodzaju media usiłują przedstawić o. Tadeusza Rydzyka CSsR jako człowieka działającego ponad prawem, bardzo bogatego, otrzymującego od państwa Polskiego wielomilionowe dotacje, realizującego jakieś prywatne cele. Jest niemożliwe, aby w oświadczeniu odpowiedzieć na każdą manipulację i kłamstwo prezentowane w ostatnim czasie na forum różnych mediów - napisał o. Król.
 

 

„Radio Maryja utrzymuje się tylko z wpłat słuchaczy”

Ojciec Król oświadcza zatem: działania o. Rydzyka, a także instytucji z nim związanych są zgodne z obowiązującym w Polsce prawem. - O. Dyrektor jako zakonnik nie posiada żadnego osobistego majątku. Radio Maryja utrzymuje się tylko i wyłącznie z ofiar słuchaczy. Dotacje, które otrzymały WSKSiM, Fundacja Lux Veritatis, czy Geotermia były poprzedzone konkursami, w których jako podmioty zarejestrowane w Polsce miały prawo uczestniczyć (startować) i dzięki którym Państwo Polskie realizuje swoje strategiczne cele - czytamy w dokumencie.

W oświadczeniu znalazło się też wyjaśnienie, co stało się z pieniędzmi zbieranymi przez Radio Maryja na Stocznię Gdańską. - Przy Radiu Maryja działał Społeczny Komitet Ratowania Stoczni Gdańskiej i Przemysłu Okrętowego, który został powołany przez wybitnych specjalistów, polskich inżynierów, ludzi związanych z gospodarską morską. To oni pełnili funkcje przewodniczących Komitetu i apelowali do słuchaczy Radia Maryja o wsparcie zagrożonej likwidacją Stoczni, która ostatecznie została sprzedana „Trójmiejskiej Korporacji Stoczniowej”. Cel, na który były zbierane środki, stał się niemożliwy do osiągnięcia, dlatego znaczna ich część została zwrócona darczyńcom, natomiast były również osoby, które wyraziły wolę, by ich darowizny przeznaczyć na działalność i rozwój Radia Maryja.

„Materiały są nierzetelne”

W dalszej części dokumentu o. Jan Król podkreśla, że - jego zdaniem - „wszystkie tego typu materiały medialne są przygotowywane bardzo nierzetelnie, manipulują faktami, a cytowane wypowiedzi są wyrwane z kontekstu”. Ma to za zadanie podważyć zaufanie do o. Tadeusza Rydzyka i jego dzieł. - Co za tym idzie doprowadzić do ich upadku. Odbieramy to jako przejaw walki ideologicznej o polską i katolicką tożsamość, o to jaka jest i będzie Polska w przyszłości – kończy się oświadczenie.

Ze sprawozdania finansowego Fundacji Lux Veritatis wynika, że w roku 2018 zanotowała ona 48 mln zł przychodów i 3,33 mln zł zysku netto, wobec 39,48 mln zł wpływów i 1,58 mln zł zysku rok wcześniej. Przychody z darowizn wzrosły o 14,2 proc. do 34,21 mln zł, z Telewizji Trwam - o 44,7 proc. do 13,55 mln zł, a z książek i płyt - o 55,4 proc. do 242,4 tys. zł.

Dołącz do dyskusji: Radio Maryja broni o. Tadeusza Rydzyka przed mediami. „Chcą doprowadzić do upadku jego dzieł”

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kordeliusz
Tam Rydzyk gdzie brzęk złotych monet. Jego "dzieła" to naciąganie naiwnych i sianie nienawiści o przeróżnym podłożu. Dlatego dobrze dogaduje się z Kaczyńskim.
odpowiedź
User
opiniodawca
himalaje pazerności i nabijania kabzy
odpowiedź
User
Poldek
Ile jeszcze trzeba będzie znosić istnienie tej alternatywnej rzeczywistości, pełnej niedopowiedzeń, klamstw, przeinaczeń.
odpowiedź