SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Radio Nowy Świat ma już niemal 31 tys. patronów. "Zła atmosfera nie służy radiu"

Wydaje się, że niedawny kryzys wizerunkowy, zakończony odejściem prezesa Piotra Jedlińskiego, nie wpłynął negatywnie na finansowanie Radia Nowy Świat. Nowe medium miesięcznie dostaje od patronów ponad 735 tys. zł. - Ważne jest postawienie przede wszystkim na etykę i budowanie radia z uwzględnieniem wartości, z powodu których zostało ono powołane - mówi Wirtualnemedia.pl prof. Dariusz Tworzydło z Uniwersytetu Warszawskiego.

Article

Tydzień temu Piotr Jedliński zrezygnował ze stanowiska prezesa spółki zarządzającej internetowym Radiem Nowy Świat. W niedzielę był krytykowany, bo początkowo sprzeciwił się określaniu w rodzaju żeńskim aktywistki LGBT Margot, która według dokumentów nazywa się Michała Sz., ale identyfikuje się jako osoba niebinarna.

Po kilku godzinach Piotr Jedliński skasował poprzedni wpis i zamieścił kolejny, w którym wyjaśnił: - Miałem na celu obronę niezależności naszego radia także przed naciskami opinii publicznej. Jednak dalsze działania władzy wobec Margot, zwłaszcza osadzenie jej w areszcie dla mężczyzn, ze skandalicznym komentarzem jednego z polityków, istotnie zmieniło w moich oczach kontekst całej sprawy. Nie zamierzałem i nie zamierzam bronić prześladowania mniejszości przez władze. Nie zamierzałem dołączać do prześladujących - zapewnił.

Własne oświadczenie w sprawie określania Margot jako mężczyznę, wydało szefostwo i udziałowcy Radia Nowy Świat, w którym odcięło się od Jedlińskiego. Podpisali je: Magda Jethon, Anna Krakowska, Patrycja Macjon, Jan Chojnacki, Krzysztof Łuszczewski, Wojciech Mann i Jerzy Sosnowski. - Zastosowana przez nas forma męskoosobowa („aktywista”) w odniesieniu do Margot była nieintencjonalnym błędem, który w żadnej mierze nie definiuje stanowiska Radia Nowy Świat wobec wspomnianych osób i wydarzeń. Pragniemy podkreślić, że wpis Piotra Jedlińskiego jest jego prywatną opinią. Robimy wszystko, by tworzeniu Radia Nowy Świat przyświecała idea obiektywizmu i neutralności - napisali.

W poniedziałek o rezygnacji prezesa poinformowano w krótkim komunikacie podpisanym przez Jedlińskiego oraz Annę Krakowską i Krzysztofa Łuszczewskiego, pozostałych członków zarządu spółki Ratujmy Trójkę zarządzającej Radiem Nowy Świat. Nie podano powodów rezygnacji, sam zainteresowany sprawy nie chciał komentować.

"Zła atmosfera nie służy radiu"

Wszystko wskazuje na to, że kryzys związany ze sprawą Margot, nie zaszkodził radiu. Nowy Świat ma już 30 629 patronów, którzy finansują stację sumą ponad 735 tys. zł miesięcznie i ogółem zebrano już prawie 2,749 mln zł (tydzień temu było 2,6 mln zł).

- Jakiekolwiek negatywne działania, atmosfera czy zły klimat wokół nowego bytu, jakim jest Radio Nowy Świat, nie służy utrzymywaniu jego dobrej pozycji, szczególnie dlatego, że ona dopiero się buduje. Działania, uznawane przez niektórych za afery, od których odżegnywały się osoby wychodzące z Trójki, będą utwierdzały patronów i słuchaczy w tym, że tak naprawdę jest duża różnica pomiędzy tym co zakładano, a rzeczywistością. Dlatego tak ważne jest postawienie przede wszystkim na etykę i budowanie radia z uwzględnieniem wartości, z powodu których zostało ono powołane - mówi Wirtualnemedia.pl prof. Dariusz Tworzydło, kierownik Katedry Komunikacji Społecznej i Public Relations na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Zdaniem profesora, "po jednym, chociaż istotnym zamieszaniu, nie nastąpi odpływ słuchaczy, ale będzie to miało wpływ na ocenę i odbiór radia". Jeszcze mniej obaw ma medioznawca medioznawca Maciej Myśliwiec.

- Trochę obawiałem się kryzysu wizerunkowego po rezygnacji Piotra Jedlińskiego. Można było się spodziewać, że część dawnych słuchaczy Trójki oburzy ta sytuacja i będą chcieli odejść. Ale jak widzimy, nie zaszkodziło to radiu i myślę, że odejście prezesa było słusznym ruchem. Poczekajmy jednak, co będzie dalej, bo były prezes twierdzi, że mechanizmy z Trójki przeszły na nowe radio. Moze być tak, że troszkę im zaszkodzi, natomiast ja bym się tego nie obawiał. Słuchacz Radia Nowy Świat to w skrócie były słuchacz Trójki, któremu obecna Trójka się nie podoba. Jakość Nowego Świata jest przywróceniem jakości dawnej Trójki, dlatego słuchacze będą wspierać ten projekt jako otwarty, bardziej tolerancyjny, mniej upolityczniony. Od początku wróżyłem im sukces i cieszę się, ze miałem rację - mówi Wirtualnemedia.pl Maciej Myśliwiec, właściciel agencji Social Sky.

"Wymusili na mnie dymisję"

Chodzi o wpis, który zamieścił Piotr Jedliński na Facebooku w ubiegły czwartek. Był odpowiedzią na tekst autorstwa Wojciecha Czuchnowskiego zamieszczony tego dnia w „Gazecie Wyborczej”. Dziennikarz przytoczył wypowiedź Magdy Jethon, redaktor naczelnej Radia Nowy Świat, która miała powiedzieć, że były prezes "nie był zmuszany do dymisji".

"Dosyć. Ta wypowiedź, to bezczelne kłamstwo, mające najwyraźniej zdjąć jakąkolwiek odpowiedzialność z osób, które wymusiły na mnie dymisję" - stwierdził. Zacytował też fragment maila, który dostał w niedzielę od Jerzego Sosnowskiego - udziałowca, członka kierownictwa radia. - Ale dla wizerunku RNŚ, dla ucięcia wątpliwości patronów i dla zamknięcia ust nieżyczliwym krytykom byłoby wg mnie optymalne, żebyś, Piotrze, nie obrażając się na nas, tylko rozumiejąc delikatną sytuację całego przedsięwzięcia, podał się do dymisji... - napisał Sosnowski.

Jedliński ocenił też obecną sytuację w Radiu Nowy Świat, pisząc, że z medium jakim miało być - niezależnym, obiektywnym, prezentującym różnorodny obraz świata i otaczającej rzeczywistości - stało się „skrzywionym ideologicznie medium, którego udziałowcy, zamiast sikać pod wiatr, robią pod siebie”.

- Wydawało mi się, że w ciągu dwóch dni, po wichurze emocji, udało się porozumieć. Ustąpiłem z funkcji prezesa, usunąłem się w cień, w imię dobra radia. Zgodziłem się, mimo ogromnych wątpliwości, na dalszą współpracę, pomoc, działanie, byle to nasze dziecko, radio wszystkich słuchaczy, istniało, rozwijało się.

O kierującej rozgłośnią Magdzie Jethon Piotr Jedliński napisał, że przeniosła do nowej stacji „wszystkie najgorsze wzorce Trójki”. - Ufna w swoją umiejętność mataczenia, które do tej pory było tolerowane, wiedząc, jak bardzo mi zależy na Radiu Nowy Świat, była pewna, że nawet widząc tak bezczelne kłamstwo, obciążające mnie w pełni za sytuację, "zamknę pysk" – podsumowuje.

Jedliński jest jednym z założycieli Radia Nowy Świat i pozostaje największym udziałowcem Ratujmy Trójkę, ma 30 proc. kapitału firmy. Rozgłośnia jest emitowana w internecie od 7 lipca, kilka dni temu poinformowała, że jej aplikację pobrało już 200 tys. osób. Z kolei w Open FM i WP Pilot stacja ma już łącznie prawie milion unikalnych użytkowników. Stację bezpłatnie udostępnia Open FM oraz WP Pilot. Można jej słuchać także przez aplikacje mobilne w Android i iOS, a w WP Pilot - w Windows i Xbox oraz z wykorzystaniem Chromecast i Airplay.

Dołącz do dyskusji: Radio Nowy Świat ma już niemal 31 tys. patronów. "Zła atmosfera nie służy radiu"

42 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kot
"dlatego słuchacze będą wspierać ten projekt jako otwarty, bardziej tolerancyjny, mniej upolityczniony". Tolerancyjny pod warunkiem że wyznajesz nasze poglądy?;)) po dymisja prezesa widac jak rządzi tam sekciarskie myślenie..
odpowiedź
User
Adrian
Potraktowanie Jedlińskiego i to za co został tak potraktowany nadaje się na marsz KOD-u.
odpowiedź
User
zenada
Mam w nosie rozróbę Jedlińskiego i Jethon, bo prawda jest, zapewne jak zwykle, gdzieś po środku. Mamy fajne radio i to jest najważniejsze.
odpowiedź