SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Radio Poznań przynajmniej do września bez nowego prezesa

Radio Poznań, którym obecnie tymczasowo kieruje prokurent rozgłośni Witold Gładkij, będzie miało nowego szefa prawdopodobnie dopiero we wrześniu - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Wcześniej funkcję prezesa pełnił Filip Rdesiński, który został prezesem zarządu Polskiej Fundacji Narodowej.

Article

Po odejściu dotychczasowego prezesa Radia Poznań, Filipa Rdesińskiego nie wybrano nowego szefa rozgłośni. Tymczasowo tę funkcję pełni prokurent poznańskiego oddziału Polskiego Radia – Witold Gładkij.

Jak wynika z naszych informacji, w najbliższym czasie nie można się spodziewać nowej osoby na tym stanowisku - Rada Mediów Narodowych, która m.in. powołuje władze spółek mediów publicznych zajmie się sprawą zapewne na najbliższym posiedzeniu. To planowane jest jednak dopiero na wrzesień.

- Jeszcze nie było spotkania Rady poświęconego tym kwestiom. Myślę, że nie odbędzie się ono wcześniej, niż we wrześniu - powiedział Wirtualnemedia.pl Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych.

Kierowanie spółką mediów publicznych przez osobę tymczasowo delegowaną na to stanowisko nie będzie jednak sytuacją wyjątkową - wystarczy przypomnieć choćby ubiegłoroczne problemy z powołaniem prezesa Polskiej Agencji Prasowej, która de facto od czasu rezygnacji ze stanowiska Artura Dmochowskiego w październiku 2017 roku, była zarządzana przez oddelegowanego do sprawowania tej funkcji - członka rady nadzorczej PAP, Tomasza Gizińskiego. Oficjalnie nowego prezesa PAP miała dopiero od stycznia br. - decyzją RMN został nim Wojciech Surmacz.

Konkurs na stanowisko prezesa

Przy okazji przyszłego wyboru prezesa Radia Poznań, Juliusz Braun członek Rady Mediów Narodowych i były prezes TVP postanowił przypomnieć członkom Rady, że procedura wyłonienia szefa rozgłośni powinna przebiegać w drodze konkursu.

„W niedawnym liście związanym z sytuacją w Instytucie Teatralnym, minister kultury, wicepremier Piotr Gliński stwierdził, iż konkurs "jest to najlepsza forma wyłaniania kandydata na dyrektora publicznej instytucji, rekomendowana w państwie prawa". Zwracam na to uwagę w nadziei, że pan przewodniczący Krzysztof Czabański weźmie pod uwagę stanowisko prof. Piotra Glińskiego, który pełni również funkcję Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy w spółkach medialnych, ustalając procedurę powołania prezesa zarządu Radia Poznań, a także przy kolejnych decyzjach personalnych Rady Mediów Narodowych” - wynika z apelu Brauna, wysłanego do członków RMN, do którego treści dotarliśmy.

- Przypominam, że zarówno p. Grzegorz Podżorny, jak i niżej podpisany (Juliusz Braun - przyp.red.), niezmiennie wnioskują o powoływanie członków organów spółek mediów publicznych w trybie otwartego konkursu - dodał były prezes TVP.
 
Potencjalni kandydaci na szefa Polskiego Radia Poznań

Według poznańskiej „Wyborczej” na giełdzie nazwisk do prezesury w poznańskim oddziale publicznej rozgłośni jest pięć osób. Pierwsza z nich to Witold Gładkij – prokurent radia i obecnie p.o. prezesa. Miał nawet złożyć już aplikację na szefa stacji do Rady Mediów Narodowych. Ponadto na liście kandydatów ma być także Piotr Bernatowicz - obecnie publicysta Radia Poznań oraz lokalnej TVP, Przemysław Terlecki - szef firmy PR-owej, a niegdyś dziennikarz Radia Merkury i szef programu informacyjnego TVP „Teleskop”, a także Jolanta Hajdasz - wicenaczelna „Przewodnika Katolickiego”, była dyrektor TVP (typowana również na prezesa PAP po rezygnacji ze stanowiska Artura Dmochowskiego, ostatecznie zrezygnowała jednak z kandydatury). Ostatnim, potencjalnym kandydatem, wskazywanym na stojącego w kolejce do prezesury ma być Maciej Mazurek – były dziennikarz TVP Poznań.

Według ostatniego badania Radio Track Millward Brown słuchalność Polskiego Radia Poznań w okresie od stycznia do czerwca 2018 r. wyniosła 3,4 proc. (co stanowi spadek z 6,2 proc.).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Radio Poznań przynajmniej do września bez nowego prezesa

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mirecki
Wszystko jedno kto przyjdzie. W gorszej sytuacji Merkury nie był nigdy, trudno będzie coś popsuć.
13 8
odpowiedź
User
iza
Hajdasz? Zabawne...
11 9
odpowiedź