SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Radio Wnet dostało 143 tys. zł od PiS. Skowroński: nie mam sobie nic do zarzucenia

W ub.r. PiS z dotacji budżetowych przekazał 143 tys. zł Radiu Wnet, a 20 tys. zł - fundacji Lux Veritatis, właścicielowi TV Trwam. - Nie mam sobie, ani nic do zarzucenia, ani nic do ukrycia - deklaruje Krzysztof Skowroński, dyrektor Radia Wnet i zarazem prezes SDP.

Radio Wnet dostało 143 tys. zł od PiS. Skowroński: nie mam sobie nic do zarzucenia

W wykazie Państwowej Komisji Wyborczej, który opublikowała „Gazeta Wyborcza”, środkom przekazanym przez PiS fundacji Lux Veritatis i Radiu Wnet nie towarzyszą informacje, za jakie usługi zapłaciła w ten sposób partia.

Zarówno PiS, jak i PO pokaźnymi kwotami wsparły również kilka organizacji pozarządowych. I tak partia Jarosława Kaczyńskiego przekazała 1,17 mln zł Instytutowi Sobieskiego, 600 tys. zł - Instytutowi Studiów Podatkowych, a 540 tys. zł - fundacji Nowy Kierunek. Natomiast ugrupowanie Donalda Tuska przekazało 420 tys. zł fundacji Świat Ma Sens, a 350 tys. zł - fundacji Za Wolność Naszą i Waszą. Wszystkie te środki pochodzą z budżetu państwa, z którego PiS dostał w ub.r. 17 mln zł dotacji, a PO - 18 mln zł.

Zapytany przez „Gazetę Wyborczą” Krzysztof Skowroński stwierdził, że nie pamięta, za co Radio Wnet dostało pieniądze od PiS. W środę po południu Skowroński zamieścił na stronach rozgłośni oraz Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (którego jest prezesem) swoje oświadczenie . „Radio Wnet jest firmą komercyjną, medium prywatnym świadczącym rozmaite usługi na rzecz różnych podmiotów. Budujemy media niezależne, wolne, oparte na wartościach, do których odwołujemy się w naszych dokumentach. Te wartości to wolność, otwartość i solidarność. Deklarujemy też miłość do Polski” - podkreślił Skowroński. „Z każdym kto podziela nasz system wartości możemy współpracować; każdego do takiej współpracy zachęcamy. Wartości - w tym dla medium bardzo ważnej – niezależności nie wystawiamy na sprzedaż. To jest fundament, na którym tworzy się wolne media. Efekt naszej pracy można obserwować na stronie internetowej Radia Wnet” - zadeklarował.

Skowroński dodał, że „SDP jest niezależnym stowarzyszeniem działającym na rzecz środowiska wolnych mediów w Polsce, a pieniądze, które zarabia Radio Wnet wydajemy na urzeczywistnienie prawa obywateli do ich rzetelnego informowania, jawności życia publicznego oraz kontroli i krytyki społecznej”. Jak to wygląda w praktyce? „W czasie mojej prezesury w SDP udaje się zbudować instytucje i program, które efektywnie mają wspierać niezależne media i dziennikarzy. Pozyskaliśmy pieniądze ze szwajcarskiego projektu i ręczę, że przez ten fakt ani ja ani Stowarzyszenie nie stało się szwajcarskie" - opisał. Jednocześnie zapewnił: „Jestem przygotowany i zapraszam do debaty o finansowaniu źródłach finansowania i genezie powstania mediów prywatnych w Polsce. Nie mam sobie, ani nic do zarzucenia, ani nic do ukrycia”.

Przypomnijmy, że w październiku ub.r. Krzysztof Skowroński poprowadził odbywającą się w budynku SDP konferencję PiS, podczas której jako kandydata na premiera zaprezentowano prof. Piotra Glińskiego. - Zgoda na prowadzenie konferencji nie wiązała się z żadną partyjną transakcją - podkreślał wtedy Skowroński (przeczytaj szczegóły). Jednak ok. 30 członków SDP wezwało go do ustąpienia ze stanowiska w organizacji z powodu „zejścia z drogi niezależnego dziennikarstwa” (więcej na ten temat).

Krzysztof Skowroński nie odpowiedział na nasze pytania dotyczące środków przekazanych przez PiS.

Wątpliwości w środowisku dziennikarskim wzbudziło też fakt, że 40 tys. zł od partii Jarosława Kaczyńskiego dostał w ub.r. Stanisław Janecki za usługi public relations. Janecki od lutego br. jest publicystą tygodnia „Sieci”, a wcześniej przez wiele lat był redaktorem naczelnym „Wprost”.

Na zarzuty pojawiające się na Twitterze Stanisław Janecki odpowiedział jednoznacznie: nie łączył roli PR-owca i dziennikarza, ponieważ od początku 2011 roku do początku 2013 nie pracował w mediach. „Każdego, kto będzie mi wyrzucał, że nie pracując w dziennikarstwie zarabiałem na leczenie ciężko chorej córki nazwę sukinsynem i gnidą” - stwierdził. „Bardzo dziękuję tym w PiS, którzy pomogli mi w krytycznej sytuacji, gdy nikt inny nie chciał mi pomóc. Nigdy Wam tego nie zapomnę” - dodał.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Radio Wnet dostało 143 tys. zł od PiS. Skowroński: nie mam sobie nic do zarzucenia

32 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
lolek
SKowronski odpowiada za piekna akcje ratuj rolnika, co tydzien w Warszawie.
47 5
odpowiedź
User
masakra
Gdzie ja zyje? czasem przecieram oczy z niedowierzania... boze uchron ten kraj przed psychopatami. wyzwol umysly Polakow z oblakania. unicestwij pis!
odpowiedź
User
morlok
A może Wyborcza napisze kto ją finansuje, tak jak Newsweeka? Przedstawi czytelnikom dokładnie. Ile milionów kosztują rocznie reklamy i ogłoszenia rządowe w tych pismach? Bo to są miliony, które idą do wybranych mediów.
O tym nikt nie napisze?
odpowiedź
User
hhj
Bo to jest taka podwójna moralność ci co biorą od PO są be a ci co od PiS Cacy...
45 80
odpowiedź
User
kamil
niezależność ? hmm... panie Skowroński ! można smród gówna nazwać pięknym zapachem ale dalej śmierdzi na odległość... wydaj pan nowe oświadczenie, że to kasa na niezależność poszła :D żałosne :(
47 89
odpowiedź