SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Allegro nie blokuje już książki Rafała Ziemkiewicza „Cham niezbuntowany”

Z Allegro nie są już usuwane oferty z książką „Cham niezbuntowany” autorstwa Rafała Ziemkiewicza. Początkowo blokowano je w związku z opinią Stowarzyszenia „Nigdy Więcej”, że książka zawiera treści antysemickie.

Rafał Ziemkiewicz, fot. AKPA Article

W piątek wyszukiwarka na Allegro pokazywała ponad 20 ofert z książką „Cham niezbuntowany”, podobnie jest w sobotę. Oferują je m.in. użytkownicy ze statusem Super Sprzedawca, w przypadku niektórych ofert sprzedano ponad 50 egz.

Dlaczego Allegro nie blokuje już takich ofert? W piątek biuro prasowe serwisu nie odpowiedziało na nasze pytania w tej sprawie.

Blokada po zarzucie antysemityzmu

W miniony wtorek niektórzy internauci zwrócili uwagę, że z Allegro znikają oferty z „Chamem niezbuntowanym”. Platforma wyjaśniła, że usuwa je na wniosek współpracującego z nią Stowarzyszenia „Nigdy Więcej”.

- Książka została usunięta na podstawie zgłoszenia Stowarzyszenia „Nigdy Więcej” - partnera programu Współpraca w Ochronie Praw - jako pozycja, która zawiera treści o charakterze antysemickim, niosące znamiona nienawiści do Żydów, a także podające w wątpliwość historyczne fakty dotyczące Zagłady Żydów podczas II wojny światowej - przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl Paweł Klimiuk, rzecznik prasowy serwisu.

Część internautów wytykało Allegro, że dostępne są w nim oferty z „Mein Kampf” Adolfa Hitlera, także wskazywanym przez Stowarzyszenie „Nigdy Więcej” jako antysemickie. - książka Mein Kampf Hitlera zawiera komentarz historyczny, dlatego nie jest zgłaszana przez Stowarzyszenie Nigdy Więcej - tłumaczyło Allegro na Twitterze. - Sama sprzedaż Mein Kampf nie narusza prawa. Treść podlega prawu autorskiemu. Samo posiadanie zabronione nie jest, ale rozpowszechnianie mieści się już w zakresie Art. 256 KK, co może skutkować grzywną, ograniczeniem wolności lub pozbawieniem wolności do lat dwóch - dodało.

Ziemkiewicz zapowiadał pozew

Decyzję Allegro o blokowaniu ofert z „Chamem niezbuntowanym” skrytykowało wielu dziennikarzy aktywnych w mediach społecznościowych. Niektórzy zwrócili uwagę, że sprawa tylko dodatkowo wypromuje książkę.

- Niech Allegro handluje sobie czym chce, choćby papierem toaletowym, nie bardzo mnie to obchodzi. Natomiast warte podkreślenia jest, że formułuje się przy tej okazji kłamliwe opinie na temat tej książki, i to na podstawie opinii ludzi, którzy nie mieli jej w rękach, czego nie ukrywają - stwierdził Rafał Ziemkiewicz w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

Poinformował, że skieruje pozew sądowy przeciw Allegro. - Będę domagał się przeprosin od tego serwisu, a także jakiegoś zadośćuczynienia - poinformował.

W piątek w rozmowie z Radiem Wnet Ziemkiewicz zapewnił, że wbrew tezom Stowarzyszenia „Nigdy Więcej” jego nowa książka nie zawiera żadnych treści antysemickich czy faszystowskich. Podkreślił, że w Polsce zakazana jest cenzura prewencyjna. Zwrócił też uwagę, że jej główny temat jest zupełnie inny.

 

Zastrzeżeń do „Chama niezbuntowanego” nie zgłosił żaden inny znaczący dystrybutor książek ani internetowa platforma sprzedażowa. Książka jest dostępna w Empiku, który w lipcu ub.r. jako pierwsza sieć sprzedażowa odmówił dystrybucji numeru „Gazety Polskiej” z naklejką z napisem „Strefa wolna od LGBT”.

„Cham niezbuntowany” trafił do sprzedaży pod koniec maja. - To traktat publicystyczny Rafała A. Ziemkiewicza. Książka, która ujawnia źródła i tłumaczy nasze narodowe działania, wybory, wewnętrzne konflikty. Tematy niezwykle istotne przedstawione w sposób subiektywny, lecz poparte argumentacją, z którą trudno polemizować. Problemy współczesności mające korzenie w historii, która ciągnie się za nami nieprzepracowana, hamując w nas poczucie wartości i wyjątkowości - czytamy w opisie książki.

Allegro to najpopularniejszy serwis e-commerce w Polsce. Według badania Gemius/PBI w maju zanotowało 18,38 mln realnych użytkowników, 1,76 mld odsłon oraz 16 minut i 33 sekundy średniego dobowego czasu korzystania przez odwiedzającego, a aplikacja mobilna Allegro - 4,83 mln użytkowników.

Firma Allegro.pl w 2018 roku osiągnęła 1,75 mld zł przychodów, 621,5 mln zł zysku operacyjnego i 230,1 mln zł zysku netto.

Dołącz do dyskusji: Allegro nie blokuje już książki Rafała Ziemkiewicza „Cham niezbuntowany”

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
mijo
"Nigdy Więcej" to taka sama bolszewicka jaczejka podczepiona pod nabrzmiały (szeklami od Sorosa) cycuś Fundacji Batorego, podobnie działa niesławny Ośrodek ... z Białegostoku.
48 4
odpowiedź
User
Wuyj
Co na to tow. Kasia Kol-Zal? Są przecież rzeczy, na które nie możemy się zgodzić...
41 4
odpowiedź
User
Pan Adam
"Nigdy Wincyj"? Czy to ci sami, którzy wypromowali kiedyś "antyfaszystę roku" Simona Mola?
49 3
odpowiedź