SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

CMWP krytykuje wyrok ws. wpisu Ziemkiewicza o Dryjańskiej. „Sankcje są nieadekwatne do czynu, wywołają autocenzurę”

Centrum Monitoringu Wolności Prasy zaprotestowało przeciwko ukaraniu Rafała Ziemkiewicza przez Sąd Apelacyjny za twitterową wypowiedź na temat Anny Dryjańskiej. -Zastosowane w tym przypadku sankcje są nieadekwatne do popełnionego czynu - ocenia organizacja.

Rafał Ziemkiewicz Article

W październiku 2016 roku Rafał Ziemkiewicz skomentował aktywność Dryjańskiej, protestującej pod domem Jarosława Kaczyńskiego przeciwko jego słowo o ograniczeniu aborcji. „Właśnie widziałem w TVP Annę Dryjańską. To wyjątkowa czelność, że pyskuje pod domem Jaro, sama jest zdeformowana, a jednak ją mama urodziła”- napisał na Twitterze.

Anna Dryjańska wniosła pozew o ochronę dóbr osobistych. Domagała się przeprosin i 100 tys. zł zadośćuczynienia na cel charytatywny. W grudniu 2017 roku Sąd Okręgowy w Warszawie w całości odrzucił jej powództwo. Ten wyrok zmienił w zeszłym tygodniu Sąd Apelacyjny - nakazał Ziemkiewiczowi przeproszenie Dryjańskiej na stronie głównej portalu Onet.pl.

- Sąd Apelacyjny w Warszawie postanowił mnie właśnie złupić na rzecz koncernu Ringer Axel Springer  - skomentował publicysta na Facebooku.

Przeciwko wyrokowi zaprotestowało Centrum Monitoringu Wolności Prasy, działające przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich, w stanowisku wydanym w sobotę. - Wyrok budzi zdecydowany sprzeciw, ponieważ zastosowane w tym przypadku sankcje są nieadekwatne do popełnionego czynu i nie uwzględniają specyfiki publicznych wypowiedzi w medium społecznościowym, jakim jest Twitter. Charakterystyczna dla Twittera ograniczona do minimum objętość tekstu wymusza na użytkownikach formułowanie prostych i jednoznacznych przekazów, które mają często umowny, ironiczny charakter - czytamy w oświadczeniu.

Zdaniem CMWP „szczególnie bulwersujące” jest to, że przeprosiny mają być zamieszczone na portalu Onet.pl, który w żaden sposób nie jest związany z wpisem Ziemkiewicza o Dryjańskiej. - Koszty przeprosin na łamach tego medium są bardzo wysokie, a konieczność ich poniesienia wraz z orzeczoną przez sąd sankcją dodatkową w postaci zapłaty kosztów procesu stają się niezwykle dokuczliwą karą dla każdego dziennikarza - oceniła organizacja.

W oświadczeniu podkreśliła też, że sąd zignorował kontekst społeczny zaskarżonej wypowiedzi - czyli spór o aborcję. - Był to spór niezwykle emocjonalny i w takim też duchy wypowiedział się Rafał Ziemkiewicz - uważa CMWP.

-  W ocenie CMWP SDP wyrok ten narusza fundamentalną dla ustroju demokratycznego zasadę wolności słowa i prowadzi do uruchomienia i upowszechnienia wśród osób publikujących w środkach masowego komunikowania mechanizmu autocenzury, czyli samoograniczania się także innych publicystów, którzy z obawy przed wysokimi karami pieniężnymi nie będą podejmować trudnych kontrowersyjnych tematów społecznych. W oczywisty sposób niszczy to zasadę wolności słowa i prowadzi do ograniczenia swobód obywatelskich - skomentowano w oświadczeniu.

 

Rafał Ziemkiewicz zapowiedział, że złoży skargę kasacyjną na ten wyrok. - Nie chcę tego komentować. Pragnę tylko poinformować o tym łamiącym elementarne zasady przyzwoitości wyroku szeroką publiczność i zapowiedzieć ze swej strony dalszą walkę - stwierdził.

Profil twitterowy Ziemkiewicza ma obecnie 176,8 tys. obserwujących.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: CMWP krytykuje wyrok ws. wpisu Ziemkiewicza o Dryjańskiej. „Sankcje są nieadekwatne do czynu, wywołają autocenzurę”

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ktos
„W ocenie CMWP SDP wyrok ten narusza fundamentalną dla ustroju demokratycznego zasadę wolności słowa” - To w ramach wolnosci slowa mozemy publicznie robic wycieczki ad persona??? Jesli p.Ziemkiewicz nie potrafi korzystac z krotkiej formy wypowiedzi na twitterze to niech przestanie z niego korzystac. To nie jest usprawiedliwienie dla obrazania ludzi. Jego wpis nie mial charakteru merytorycznej wypowiedzi
30 32
odpowiedź
User
Król Absurdu
Wniosek prosty, monopol na obrażanie mają lewicowcy.
Prawicowcom nie wolno, inaczej pod sąd !
44 29
odpowiedź
User
borek
To jedna z najlepszych wiadomości ostatnich tygodni :)))
nic mnie nie cieszy bardzij, gdy takie elementy jak Ziemkiewicz dostaja z liscia od zycia na swoja wlasna prosbe :)))
27 52
odpowiedź