SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Raport: są szanse na spadek inflacji

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem ruchy cen towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2011 spadł o 0.7 punkta i był to jego drugi znaczący spadek w ciągu ostatniego półrocza. Stwarza to pewną szansę na nieco wolniejszy wzrost cen w drugiej połowie br. roku, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie.

Raport: są szanse na spadek inflacji

"Należy jednak podkreślić warunki dużej niepewności zarówno w otoczeniu gospodarki jak i w niej samej. Niestabilna sytuacja na światowych rynkach surowcowych, nasilająca się kampania żądań podwyżek płac oraz niepewność co do tegorocznych zbiorów, to czynniki największego ryzyka dla kształtowania przyszłej inflacji" - czytamy w raporcie BIEC.

Spośród dziewięciu składowych Wskaźnika Przyszłej inflacji w tym miesiącu trzy działały w kierunku przyspieszonego wzrostu cen, zaś sześć w kierunku ograniczenia inflacji.

"Zdecydowanemu osłabieniu w stosunku do ubiegłego miesiąca uległy oczekiwania przedsiębiorców co do kształtowania się cen na produkowane przez nich wyroby w najbliższej przyszłości. Dotychczasowy wzrost cen artykułów zaspakajających podstawowe potrzeby (w tym zwłaszcza żywności), zagraża popytowi na pozostałe dobra. Stąd prawdopodobnie większa ostrożność przedstawicieli przemysłu w formułowaniu oczekiwań na temat przyszłych cen" - czytamy dalej.

Biuro ocenia, że na razie spadek oczekiwań co do wzrostu przyszłych cen jest niewielki i jednorazowy. Szereg branż w dalszym ciągu oczekuje wzrostu cen. Należą do nich przede wszystkim producenci energii, branży przetwórstwa ropy naftowej, producenci żywności, odzieży i wyrobów z papieru. Redukcję cen na swe wyroby zapowiadają przedstawiciele branży chemicznej, farmaceutycznej, producenci komputerów i urządzeń elektronicznych oraz samochodów.

"Na razie spadek oczekiwań co do wzrostu przyszłych cen jest niewielki i jednorazowy. Szereg branż w dalszym ciągu oczekuje wzrostu cen. Należą do nich przede wszystkim producenci energii, branży przetwórstwa ropy naftowej, producenci żywności, odzieży i wyrobów z papieru. Redukcję cen na swe wyroby zapowiadają przedstawiciele branży chemicznej, farmaceutycznej, producenci komputerów i urządzeń elektronicznych oraz samochodów" - głosi raport.

Według BIEC, trzeci miesiąc z rzędu spadają jednostkowe koszty pracy głównie za sprawą nieco wolniej rosnących wynagrodzeń. Mniejszy w ostatnim czasie był również wzrost liczby pracujących, zaś oczekiwania co do zatrudniania nowych pracowników w firmach są mniej optymistyczne niż przed miesiącem.

"Dane te wskazują, że przedsiębiorstwa starają się ograniczać pracowniczą część kosztów. Ceny surowców na światowych rynkach nie rosną już tak szybko jak kilka miesięcy temu, co również stabilizuje koszty" - napisano w raporcie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Raport: są szanse na spadek inflacji

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl