SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Raport: TVN24 goni za sensacją, wiedzę czerpiemy z telewizji i internetu - gazety daleko w tyle

Siedmiu na dziesięciu Polaków uważa, że ważne jest, aby istniała telewizja publiczna - wynika z badania TNS Polska. 60 procent respondentów twierdzi, że Telewizja Polska obecnie dobrze sprawdza się w tej roli.

<!-- 1.2644s -->

W badaniu wykonanym na zlecenie TVP respondentów pytano nie tylko o misję telewizji publicznej, lecz również o ocenę propozycji programowych i wiarygodności wszystkich wiodących stacji telewizyjnych.

Z badania wynika, że głównym źródłem codziennych informacji dla badanych są Wiadomości w TVP1 (22 proc.) i Fakty w TVN (20 proc.). Oba programy od 2005 r. straciły publiczność. Wiadomości mają o 11 punktów proc. mniejszą oglądalność niż osiem lat wcześniej; serwis informacyjny TVN - 4 punkty proc.

Poza telewizją Polacy czerpią wiedzę o świecie najczęściej z internetu (18 proc.). Na gazety codzienne jako źródło informacji każdego dnia wskazało 6 proc. respondentów. Z serwisów informacyjnych Polskiego Radia korzysta 4 proc. badanych, dla 3 proc. badanych źródłem wiadomości z kraju i świata są rozgłośnie komercyjne lub lokalne.

Badani oceniali cztery programy informacyjne: TVP Info, TVP Regionalna, TVN24 i Polsat News. 67 proc. widzów TVN24 uznało, że stacja ta goni za sensacją. Podobnie o Polsat News myśli 60 proc. jego odbiorców, a o TVP Info - 55 proc.

Respondenci byli też pytani o to, która ze stacji nadaje najlepiej w zależności od gatunku programu. 32 proc. uważa, że najlepsze programy informacyjne są w TVP1 (29 proc.). W programach i relacjach sportowych przodują Polsat Sport (18 proc.) i TVP1 (14 proc.). Większość widzów (71 proc.) uznała, że wiadomości regionalne warto oglądać w programach telewizji publicznej.

Aby obejrzeć dobry film dokumentalny, co czwarty widz włącza TVP1. Także co czwarty widz najchętniej ogląda programy publicystyczne w TVP2. 27 proc. widzów uważa, że najlepsze polskie filmy fabularne nadaje TVP1. TVN nadaje najlepsze zagraniczne filmy (22 proc.) i seriale (19 proc.).

Telewizyjna Dwójka przoduje w sondażu pod względem telenowel (20 proc.) i polskich seriali (26 proc.) oraz programów rozrywkowych (27 proc.), kabaretów (46 proc.) i teleturniejów (36 proc.). Najlepszych programów o sztuce i muzyce poważnej widzowie szukają w telewizji publicznej (łącznie 44 proc. wskazało na Jedynkę, Dwójkę i TVP Kulturę).

Siedmiu na dziesięciu badanych zgodziło się ze zdaniem, że ważne jest, aby w Polsce istniała telewizja publiczna. Zdaniem 60 proc. respondentów Telewizja Polska obecnie dobrze sprawdza się w tej roli. W telewizji publicznej Polakom najbardziej doskwierają reklamy - 58 proc. uznało, że jest ich za dużo. Zdaniem respondentów w TVP 30 proc. brakuje programów popularnonaukowych i przyrodniczych.

Badanie przeprowadzono w listopadzie na grupie 1000 mieszkańców Polski powyżej 15. roku życia.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Raport: TVN24 goni za sensacją, wiedzę czerpiemy z telewizji i internetu - gazety daleko w tyle

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
WartyNurt
Uważam że w TVP zbyt dużo jest audycji o tematyce religijnej i prawicowej.Nie przedstawia się poglądów lewicowych,ateistycznych,nie ma opinii o rzeczywistym życiu w PRL.Czasy te uważa się za czarną dziurę.Wg programów w telewizji nie ma ludzi,którzy żyli w PRL, odbudowywali kraj ze zniszczeń,budowali przemysł,domy,szkoły,likwidowali analfabetyzm i byli rodzicami tego co jest dzisiaj lecz bez dzisiejszej zachłanności i braku poszanowania rodziców.Taki brak szacunku zemści się bo kiedyś dzisiejsza młodzież będzie dziadkami,rodzicami i co powiedzą dzieciom?Co zbudowali za pieniądze wypracowane w kraju,ile miliardów muszą spłacać za zaciągnięte długi.Po nas zostały do sprzedania fabryki , które pokryły z nawiązką zaciągnięte długi mimo,że sprzedawano je za bezcen, to część z nich przynosi dochody jeszcze dziś.
16 20
odpowiedź
User
el_libre@op.pl
tvn24 to takie medialne szambo jak "fakt" czy "se" - próżność, pustka intelektualna, głupota, niedomówienia albo wprost oszczerstwa powtarzane za innymi... to całe tvn24 - DNO
24 12
odpowiedź
User
ehh
TVN24 goni za sensacją, ale nie w stosunku do partii rządzącej...
17 12
odpowiedź
User
marco
"60 procent respondentów twierdzi, że Telewizja Polska obecnie dobrze sprawdza się w tej roli."
To może niech te 60% ludzi płaci abonament RTV, a reszcie ludzi niech dadzą spokój.
19 13
odpowiedź