SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KER: Crunchips "Ty móc wygrać wyjście z grupa" nie jest reklamą rasistowską

Reklamy loterii Crunchips "Ty móc wygrać wyjście z grupa" przygotowano w poczuciu odpowiedzialności społecznej, nie zawierają treści dyskryminujących ze względu na rasę lub narodowość - orzekła Komisja Etyki Reklamy, oddalając dwie skargi złożone na kampanię.

Article

Skarga dotyczy kampanii loterii promocyjnej marki Crunchips, która trwa od 23 kwietnia do końca wakacji. Aby wziąć w niej udział w promocji, należy kupić produkt Crunchips lub NicNac's i zarejestrować paragon. Do wygrania ponad 500 nagród pieniężnych o wartości 500 złotych. W ramach promocji zabawy, przygotowano kampanię obejmującą wideo, outdoor i działania w internecie. Bohaterem spotu reklamowego jest Kubańczyk, który łamaną polszczyzną zachęca do wzięcia udziału w promocji.

Oskarżenia o rasizm

Komisja Etyki Reklamy rozpatrywała dwie skargi złożone na tę kampanię. Pierwsza odnosiła się do spotu, który zdaniem skarżącego jest rasistowski, ponieważ w stereotypowy sposób odnosi się do osób czarnoskórych, mających problemy z polszczyzną. - Reklama odwołuje się do XIX-wiecznych stereotypów. Postać przemawia językiem Sienkiewiczowskiego Kalego. Producent Crunchips bezwzględnie wykorzystuje aktualną sytuację społeczną, pełną napięć wobec kwestii uchodźców, kierując się niczym więcej jak chęcią pomnożenia zysków - napisano w treści skargi.

Druga skarga odnosiła się do reklamy outdoorowej, na której widać postać z reklamy i napis "Ty móc wygrać wyjście z grupa". W opinii skarżącego plakat "narusza zasady języka polskiego, utrwala stereotypy, jest rasistowski i szkodliwy społecznie".

"Kampania nie jest rasistowska"

Firma Lorenz Bahlsen Snack-World, do której należy marka Crunchips, złożyła przed KER wyjaśnienia i ustosunkowała się do zarzutów wysuniętych w obu skargach. Zdaniem przedstawicieli skarżonego, kampania nie jest rasistowska.

- Z definicji rasizmu wynika bowiem wyznawanie poglądów głoszących istnienie różnic i nierówności pomiędzy ludźmi i wynikająca z nich ideologia wyższości jednych ras nad innymi. Śladów takiego porównania nie odnajdujemy w naszych przekazach reklamowych. Fakt posługiwania się językiem polskim zniekształconym w celu osiągnięcia zamierzonej dwuznaczności językowej (wyjście z grupy mundialowej / wyjście z grupą znajomych) jest popularnym w reklamie zbiegiem stylistycznym stosowanym w reklamach. Jest często wykorzystywany dla podkreślenia, zainteresowania głównego przekazu reklamowego - w naszym przypadku mechanizmu loterii - czytamy w stanowisku Lorenz Bahlsen Snack-World.

Skarżony nie zgodził się też z zarzutem szkodliwości społecznej kampanii Crunchips. Producent podkreślił, że reklama ma humorystyczny wydźwięk, w związku z czym nie można uznać jej za szkodliwą społecznie. - Przeciwnie, mamy poczucie, że to właśnie zbyt restrykcyjne podejście do kwestii poprawności politycznej w obszarach, które jej nie wymagają może powodować niepotrzebne napięcia, także narodowościowe - napisano w uzasadnieniu.

KER oddalił skargi

Do argumentacji Lorenz Bahlsen Snack-World przychyliła się Komisja Etyki Reklamy, która obie skargi na kampanię oddaliła.

KER nie dopatrzył się w reklamie naruszenia norm Kodeksu Etyki Reklamy zarzucanych przez skarżącego Komisja uznała także, że reklamy były prowadzone w poczuciu odpowiedzialności społecznej i nie zawierały treści dyskryminujących ze względu na rasę lub narodowość.

Za koncepcję i kreację kampanii odpowiada agencja Just. Za organizację loterii - G3 Group.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KER: Crunchips "Ty móc wygrać wyjście z grupa" nie jest reklamą rasistowską

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
aZaliż
Byłoby dobrze, gdyby w tekście podano dane podmiotów skarżących.
Niech konsumenci wiedzą, kto w "ich imieniu" pieniaczy.
odpowiedź
User
ania
Byłoby dobrze, gdyby w tekście podano dane podmiotów skarżących.
Niech konsumenci wiedzą, kto w "ich imieniu" pieniaczy.

KER nie podaje takich informacji.
odpowiedź