SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ringier Axel Springer kupił 79 proc. akcji MZN Property za 66,1 mln zł

W ramach giełdowego wezwania do sprzedaży Ringier Axel Springer Media AG kupił akcje MZN Property stanowiące 78,99 proc. kapitału spółki. Transakcja, o wartości 66,1 mln zł zostanie sfinalizowana w środę.

Mark Dekan, CEO Ringier Axel Springer Media AG Article

Pośredniczący w wezwaniu Pekao Investment Banking poinformował, że we wtorek zawarto transakcje kupna przez Ringier Axel Springer Media 33 552 302 akcji MZN Property. Stanowią one 78,99 proc. kapitału spółki i dają tyle samo głosów na jej walnym zgromadzeniu.

W wezwaniu Ringier Axel Springer Media zaproponował 1,97 zł za akcję przejmowanej spółki. Oznacza to, że za kupiony pakiet zapłaci 66,1 mln zł. Zapisy do sprzedaży trwały od 23 marca do 24 kwietnia, transakcje zostaną rozliczone w środę.

Poprzednio głównymi akcjonariuszami MZN Property byli TFI Rockbridge (ma 24,01 proc. kapitału), prezes spółki Jarosław Święcicki (18,47 proc.), Tomasz Święcicki (16,64 proc.), Dariusz Piszczatowski wraz z Sui Generis Investments (10,33 proc.), Wondelay Investments Limited (8,13 proc.) i Alterium Holding (7,96 proc.).

Pod koniec lutego br. Ringier Axel Springer Media poinformował, że w ramach wezwania chce kupić 100 proc. akcji MZN Property. Jednocześnie zaznaczono, że Ringier Axel Springer Media uzyskał już od akcjonariuszy MZN Property mających walory stanowiące 64,33 proc. głosów na walnym zgromadzeniu „nieodwołalne zobowiązania, na mocy których akcjonariusze ci zobowiązali się do złożenia zapisów na sprzedaż w wezwaniu”.

Pod koniec marca Pekao Investment Banking, poinformował, że do sprzedaży zapisali się już posiadacze 28,03 mln akcji MZN Property stanowiących ponad 66 proc. kapitału spółki. Warunkiem realizacji wezwania było przekroczenie poziomu właśnie 66 proc. kapitału. Natomiast na początku kwietnia zgodę na transakcję wyraził prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jednocześnie z ogłoszeniem wezwania na akcje MZN Property, Ringier Axel Springer Media kupił od Polska Press Grupy serwis ogłoszeniowy Gratka.pl.

- Już teraz jesteśmy wiodącym dostawcą ogłoszeń na Słowacji, w Serbii, na Węgrzech i w krajach bałtyckich. Uważamy, że połączenie naszego międzynarodowego know-how z doświadczeniem Gratki i Morizona umożliwi nam dalsze wzmacnianie obu marek i zajęcie mocnej drugiej pozycji na polskim rynku ogłoszeń nieruchomościowych - uzasadnił Mark Dekan, CEO Ringier Axel Springer Media.

MZN Property, do 2017 roku działająca pod nazwą Morizon, jest wydawcą serwisów z ogłoszeniami kupna i najmu nieruchomości, m.in. Morizon.pl, Domy.pl, Oferty.net, nPortal.pl, Komercyjne.pl i Noweinwestycje.pl. Ponadto od czterech lat oferuje platformę FinPack z usługami w zakresie kredytów hipotecznych dla doradców finansowych, agencji nieruchomościowych i indywidualnych klientów, a dwa lata temu uruchomiła Lendi.pl  platformę dystrybucyjną dla kredytów hipotecznych i gotówkowych oraz sieć franczyzową stacjonarnych ekspertów kredytowych.

W ub.r. firma osiągnęła wzrost przychodów o 25,4 proc. do 33,18 mln zł oraz zysku netto z 933 tys. zł do 1,74 mln zł. W związku z epidemią koronawirusa obniżyła na trzy miesiące wynagrodzenia pracowników oraz wprowadziła dodatkowe rabaty dla klientów.

Menedżerowie RAS w radzie nadzorczej MZN Property

We wtorek z zasiadania w radzie nadzorczej MZN Property zrezygnowali jej przewodniczący Dariusz Piszczatowski i Michał Pyzik ze skutkiem natychmiastowym oraz wiceprzewodniczący Piotr Boliński, Tomasz Święcicki i Przemysław Sypniewski ze skutkiem na dzień najbliższego walnego zgromadzenia.

W miejsce Piszczatowskiego i Pyzika do rady nadzorczej dokooptowani zostali Mark Dekan i Krzysztof Stopa.

Mark Dekan jest prezesem Ringier Axel Springer Media i Ringier Axel Springer Polska, a Krzysztof Stopa od trzech lat pełni w Ringier Axel Springer Polska funkcje dyrektora finansowego i członka zarządu.

RASP wydaje tytuły prasowe i serwisy internetowe

Ringier Axel Springer Media jest właścicielem Ringier Axel Springer Polska, do którego należy szereg tytułów prasowych (m.in. „Fakt”, „Newsweek”, „Przegląd Sportowy”, „Forbes”, „Komputer Świat”, „Auto Świat”) oraz serwisów internetowych (m.in. Onet.pl, vod.pl, Business Insider Polska, Sympatia i serwisy tytułów prasowych).

W 2018 r. Ringier Axel Springer Polska osiągnął 6 mln zł zysku netto. W ciągu roku firma połączyła się z 10 powiązanymi z nią spółkami. Ze względu na restrukturyzację Ruchu utworzyła 28,7 mln zł rezerwy.

Pod koniec ub.r. firma wprowadziła nową strukturę swojej działalności w internecie opartą na pięciu obszarach strategicznych. Ich dyrektorami zostali Marta Badurek-Pietniczka, Martyna Majchrzak, Tomasz Gaweł, Mateusz Łukianiuk i Jerzy Gulczyński.

Ringer Axel Springer z serią przejęć internetowych

Pod koniec 2017 roku, zapowiadając połączenie polskich spółek należących do Ringer Axel Springer Media, Mark Dekan zapowiadał, że firma jest zainteresowana przejęciami wyłącznie w internecie. - Mamy na oku kilka akwizycji w sektorze cyfrowym. Nie planujemy uruchomienia nowych tytułów prasowych - powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl.

W połowie 2018 roku Ringier Axel Springer Media przejął 44 proc. udziałów spółki No Fluff Jobs zarządzającej serwisem z ogłoszeniami pracy w branży IT. Pod koniec 2016 roku Grupa Onet-RAS Polska (obecnie Ringier Axel Springer Polska) kupiła 69 proc. udziałów właściciela platformy Jakdojade.pl, w połowie 2014 roku - 80 proc. udziałów w porównywarce cenowej Skąpiec.pl i serwisie z recenzjami produktów Opineo.pl, a jesienią 2014 roku - serwis NK.pl.

Natomiast w ub.r. Ringier Axel Springer Polska sprzedał Netii (grupa Cyfrowy Polsat) swoje centrum danych w Krakowie. - Obecnie przenosimy nasze systemy do innego rozwiązania technicznego (rozwiązanie chmurowe), które jest zgodne z rozwojem i strategią naszej firmy - uzasadnił RASP.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ringier Axel Springer kupił 79 proc. akcji MZN Property za 66,1 mln zł

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ale ale kochani
czy to nie ta zgnębiona wirusem firma, która z taaaakim żalem robi zwolnienia grupowe właśnie?
2 0
odpowiedź
User
Marlena
czy to nie ta zgnębiona wirusem firma, która z taaaakim żalem robi zwolnienia grupowe właśnie?
dokładnie ta! na uśmiechniętą gębę tego Dekana patrzeć nie mogę!
0 0
odpowiedź