SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ringier Axel Springer przejmuje Gratka.pl, niebawem kupi wydawcę Morizon.pl, Domy.pl i Oferty.net

Ringier Axel Springer Media podpisał z Polska Press Grupą umowę kupna 100 proc. udziałów serwisu Gratka.pl. Jednocześnie firma zapowiedziała, że ogłosił wezwanie do sprzedaży 100 proc. akcji MZN Property, wydawcy serwisów z ogłoszeniami nieruchomości Morizon.pl, Domy.pl, Oferty.net, nPortal.pl, Komercyjne.pl i Noweinwestycje.pl. RASM wycenił MZN Property na 84 mln zł.

W komunikacie giełdowym MZN Property podano, że cena za akcję spółki zaproponowana przez Ringier Axel Springer Media wyniesie 1,97 zł. To dużo więcej niż kurs z zamknięcia wtorkowej sesji - 97 groszy. Akcjonariusze na sprzedaż akcji będą mogli zapisywać się od 23 marca do 24 kwietnia.

Kapitał MZN Property składa się z 42,48 mln akcji. Przy cenie 1,97 zł za sztukę firma została wyceniona na 83,68 mln zł.

Wezwanie zostanie zrealizowane, jeśli do sprzedaży zapiszą się właściciele akcji stanowiących minimum 66 proc. głosów na walnym zgromadzeniu MZN Property, a bezwarunkową zgodę na przejęcie tych walorów przez Ringier Axel Springer Media wyda UOKiK.

Zaznaczono, że Ringier Axel Springer Media uzyskał już od akcjonariuszy MZN Property mających walory stanowiące 64,33 proc. głosów na walnym zgromadzeniu „nieodwołalne zobowiązania, na mocy których akcjonariusze ci zobowiązali się do złożenia zapisów na sprzedaż w wezwaniu”.

- W spółce Ringier Axel Springer Media AG znaleźliśmy odpowiedzialnego partnera strategicznego, z którym dzielimy tę samą wizję co do dalszego rozwoju i wzmacniania zakresu naszych usług związanych z ogłoszeniami oraz finansowych. Ogłoszone dziś wezwanie potwierdza dobrze wybraną ścieżkę strategiczną, korzystną dla naszych pracowników i akcjonariuszy, dającą naszym inwestorom możliwość uzyskania premii od momentu wejścia na główny parkiet warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych - komentuje Jarosław Święcicki, prezes MZN Property.

MZN Property jest notowane na rynku głównym warszawskiej giełdy. We wtorek na koniec sesji kurs spółki wynosi 97 groszy, ostatni raz ok. 2 zł wynosił od marca do sierpnia 2018 roku. Po informacji z ceną 1,97 zł w wezwaniu ogłoszonym przez Ringier Axel Springer Media w środę rano teoretyczny kurs firmy na otwarciu giełdy rósł o 97 proc. do 1,92 zł.

Zaznaczono, że po przejęciu przez Ringier Axel Springer Media spółka MZN Property będzie nadal zarządzana przez obecne kierownictwo.

Ringier Axel Springer Media kupuje Gratka.pl

W komunikacie poinformowano że Ringier Axel Springer Media prowadził negocjacje w tej sprawie z MZN Property od 12 sierpnia ub.r. Wezwanie ogłoszono w środę, ponieważ jego warunkiem było kupno przez Ringier Axel Springer Media spółki Gratka wydającej serwis ogłoszeniowy Gratka.pl.

Umowa kupna Gratki została zawarta w środę. Poprzednio właścicielem Gratka.pl była Polska Press Grupa, w listopadzie ub.r. wydzieliła witrynę do osobnej spółki Gratka.

- Jesteśmy pewni, że serwis, który z sukcesem prowadziliśmy przez 20 lat, będzie nadal dynamicznie rozwijał się na rynku dzięki stabilnej pozycji Ringier Axel Springer Media AG jak również jej międzynarodowemu doświadczeniu i know-how - mówi Dorota Stanek, prezes Polska Press Grupy.

Nie podano, ile Ringier Axel Springer Media zapłacił za Gratkę.

- Już teraz jesteśmy wiodącym dostawcą ogłoszeń na Słowacji, w Serbii, na Węgrzech i w krajach bałtyckich. Uważamy, że połączenie naszego międzynarodowego know-how z doświadczeniem Gratki i Morizona umożliwi nam dalsze wzmacnianie obu marek i zajęcie mocnej drugiej pozycji na polskim rynku ogłoszeń nieruchomościowych - uzasadnia Mark Dekan, CEO Ringier Axel Springer Media.

23 mln zł wpływów i 856 tys. zł zysku MZN Property

MZN Property, do 2017 roku działająca pod nazwą Morizon, jest wydawcą serwisów z ogłoszeniami kupna i najmu nieruchomości, m.in. Morizon.pl, Domy.pl, Oferty.net, nPortal.pl, Komercyjne.pl i Noweinwestycje.pl. Ponadto od czterech lat oferuje platformę FinPack z usługami w zakresie kredytów hipotecznych dla doradców finansowych, agencji nieruchomościowych i indywidualnych klientów, a dwa lata temu uruchomiła Lendi.pl  platformę dystrybucyjną dla kredytów hipotecznych i gotówkowych oraz sieć franczyzową stacjonarnych ekspertów kredytowych.

Morizon.pl, najpopularniejszy z serwisów firmy, w październiku ub.r. miał 1,08 mln użytkowników i 9,72 mln odsłon (według badania Gemius/PBI).

W pierwszych trzech kwartałach ub.r. grupa MZN Property zanotowała 23,29 mln zł przychodów i 856 tys. zł zysku netto, wobec 19,73 mln zł wpływów i 2,61 mln zł zysku netto rok wcześniej.

Obecnie głównymi akcjonariuszami MZN Property są TFI Rockbridge (ma 24,01 proc. kapitału), Jarosław Święcicki (18,47 proc.), Tomasz Święcicki (16,64 proc.), Dariusz Piszczatowski wraz z Sui Generis Investments (10,33 proc.), Wondelay Investments Limited (8,13 proc.) i Alterium Holding (7,96 proc.).

RASP wydaje tytuły prasowe i serwisy internetowe

Ringier Axel Springer Media jest właścicielem Ringier Axel Springer Polska, do którego należy szereg tytułów prasowych (m.in. „Fakt”, „Newsweek”, „Przegląd Sportowy”, „Forbes”, „Komputer Świat”, „Auto Świat”) oraz serwisów internetowych (m.in. Onet.pl, vod.pl, Business Insider Polska, Sympatia i serwisy tytułów prasowych).

W 2018 r. Ringier Axel Springer Polska osiągnął 6 mln zł zysku netto. W ciągu roku firma połączyła się z 10 powiązanymi z nią spółkami. Ze względu na restrukturyzację Ruchu utworzyła 28,7 mln zł rezerwy.

Pod koniec ub.r. firma wprowadziła nową strukturę swojej działalności w internecie opartą na pięciu obszarach strategicznych. Ich dyrektorami zostali Marta Badurek-Pietniczka, Martyna Majchrzak, Tomasz Gaweł, Mateusz Łukianiuk i Jerzy Gulczyński.

Ringer Axel Springer z serią przejęć internetowych

Pod koniec 2017 roku, zapowiadając połączenie polskich spółek należących do Ringer Axel Springer Media, Mark Dekan zapowiadał, że firma jest zainteresowana przejęciami wyłącznie w internecie. - Mamy na oku kilka akwizycji w sektorze cyfrowym. Nie planujemy uruchomienia nowych tytułów prasowych - powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl.

W połowie 2018 roku Ringier Axel Springer Media przejął 44 proc. udziałów spółki No Fluff Jobs zarządzającej serwisem z ogłoszeniami pracy w branży IT. Pod koniec 2016 roku Grupa Onet-RAS Polska (obecnie Ringier Axel Springer Polska) kupiła 69 proc. udziałów właściciela platformy Jakdojade.pl, w połowie 2014 roku - 80 proc. udziałów w porównywarce cenowej Skąpiec.pl i serwisie z recenzjami produktów Opineo.pl, a jesienią 2014 roku - serwis NK.pl.

Natomiast w ub.r. Ringier Axel Springer Polska sprzedał Netii (grupa Cyfrowy Polsat) swoje centrum danych w Krakowie. - Obecnie przenosimy nasze systemy do innego rozwiązania technicznego (rozwiązanie chmurowe), które jest zgodne z rozwojem i strategią naszej firmy - uzasadnił RASP.

Według badania Gemius/PBI w styczniu br. strony i aplikacje Ringier Axel Springer Polska zanotowały 21,26 mln użytkowników, 2,27 mld odsłon oraz 21 minut i 55 sekund średniego dobowego czasu korzystania, a sam portal Onet.pl - 17,29 mln użytkowników, 1,57 mld odsłon oraz 23 minuty i 41 sekund średniego dobowego czasu korzystania.

Dołącz do dyskusji: Ringier Axel Springer przejmuje Gratka.pl, niebawem kupi wydawcę Morizon.pl, Domy.pl i Oferty.net

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Beti
Koniecznie dajcie to pod skrzydła cioci Aldonie z Wrocławia. Ona sie zna na Digitalu, weźmie tam jakichś swoich protegowanych i reozkreca ten biznes :D
odpowiedź
User
👍
Dobra decyzja. WP robi to od dawna. Niemiecki Axel tez.
odpowiedź
User
nicky
super transakcja PP, sprzedało kukułcze jajo
a RASP zobaczymy czy coś z tego wyniknie za 3-5 lat
odpowiedź