SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ponad 2,5 tysiąca publikacji o "robakach Trzaskowskiego" w mediach, większość negatywna

Temat raportu C40 Cities o przyszłości miast, z których część mediów wyciągnęło wniosek, że prezydent Warszawy "każde jeść robaki i wprowadzi zakaz mięsa" wygenerowała 2543 publikacji medialnych. Ponad połowa (56 proc.) miała wydźwięk negatywny - wynika z analizy PSMM Monitoring & More dla Wirtualnemedia.pl.

fot. Facebook/TVP3 SzczecinArticle

Raport C40 Cities pochodzi z 2019 roku i zawiera szereg propozycji rozwiązań, które mogą wpłynąć na zmniejszenie emisyjności CO2 w miastach. Sami autorzy podkreślają w nim, że scenariusze radykalne - całkowita rezygnacja mieszkańców z jedzenia mięsa, jazdy samochodem czy kupowania nowych ubrań, jest awykonalna. Tym niemniej, warto zastanawiać, się, jakie konkretne rozwiązania mogą odpowiedzieć na wyzwanie, przed którym stajemy wszyscy - walki z coraz dotkliwszymi konsekwencjami katastrofy klimatycznej.

Sprawdziliśmy z pomocą danych z PSMM Monitoring & More, jak ta narracja kształtowała się w mediach w okresie, gdy o temacie było najbardziej głośno  - od 14 lutego do 10 marca. Z udostępnionych nam przez firmę danych wynika, że w badanych okresie na temat raportu C40 Cities i "robaków Trzaskowskiego"  ukazały się w mediach tradycyjnych 2543 publikacje. Pik popularności temat zaliczył 20 lutego, kiedy szeroko komentowane było oświadczenie rzecznika rządu o C40 Cities.

Najbardziej medialny pod względem częstotliwości publikacji był tydzień 27.02-05.03, ukazało się w nim 734 materiałów.

56 proc. publikacji miało wydźwięk negatywny. Pozostałe są głównie neutralne - to takie materiały, które wyjaśniały przeważnie treść raportu i kontekst pojawienia się w nim Warszawy.

"Udział wydźwięku negatywnego jest bardzo zbliżony do udziału mediów prawicowych/rządowych w przekazie. Patrząc na ich dotarcie, to wygenerowały aż 61 proc. przekazu. Potwierdza to lista mediów najaktywniejszych w tym temacie" - podaje PSMM Monitoring & More.

Źródło: PSMM Monitoring & More dla Wirtualnemedia.pl

- Warto zauważyć, że w analizowanym okresie aż 35 proc. wszystkich informacji w mediach tradycyjnych (prasa, www, radio, TV) na temat Rafała Trzaskowskiego dotyczyło insynuacji, że zabroni Polakom jedzenia mięsa. Warto przypomnieć, że w badanym okresie do Polski przyjechał prezydent USA Joe Biden, który spotkał się m.in. z Rafałem Trzaskowskim. Niezależnie od tego ile czasu ta rozmowa trwała (są różne wersje), to Trzaskowski w kontekście spotkania z Bidenem pojawił się 10 razy rzadziej niż w kontekście raportu C40 Cities - komentuje dla Wirtualnemedia.pl Tomasz Lubieniecki, kierownik działu raportów medialnych PSMM Monitoring & More.

W social mediach powstało na temat raportu C40 Cities i "robaków Trzaskowskiego"  powstało 52530 postów/wideo i komentarzy. Najwięcej na Facebooku (27789), YouTube (18151) i Twitterze (5905).

Hitem na Twitterze był wpis Rafała Trzaskowskiego, w której oświadczył,  że "nie wprowadzamy w Warszawie żadnych ograniczeń w jedzeniu mięsa".

Z kolei na Facebooku topowym materiałem było wideo TVP Szczecin pod tytułem "Robaki zamiast mięsa, 3 sztuki odzieży rocznie. Przyszłość w „zielonych” barwach".

-  W mediach społecznościowych aż 19 proc. wpisów zawierało frazę "robak" w różnych odmianach. Praktycznie cała dyskusja w sieci odnośnie raportu z 2019 roku skupia się na ograniczaniu jedzenia mięsa. Trzy na cztery wpisy poruszają tę kwestię - mówi nam Tomasz Lubieniecki - kierownik działu raportów medialnych PSMM Monitoring & More.

Dołącz do dyskusji: Ponad 2,5 tysiąca publikacji o "robakach Trzaskowskiego" w mediach, większość negatywna

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
m.
Ciekawe czy TVP przed wyborami nie zmieni sobie obiektu drwin na Szymka, żeby jego ambitny projekt, który topnnieje z tygodnia na tydzień otrzymał 7.9% , spadł pod próg i zagwarantował wiekszość PiS, z Konfederacją pewnie już powoli na granicy konstytucyjnej. No ale Hołownia to mocny jest co najwyżej z religii, nie z matematyki.
odpowiedź
User
bis
Brawo opozycja widać , że ciężko pracujecie na trzecią kadencję PISU
odpowiedź
User
fgh
"nie wprowadzamy w Warszawie żadnych ograniczeń w jedzeniu mięsa" - nie podwyższamy podatków, nie podwyższamy wieku emerytalnego, nie zwężamy ulic, nie palimy mostu, nie zabieramy pieniędzy z OFE... Myślę że ktoś może dopisać czego PO obiecała nie robić.
odpowiedź