SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Robert Lewandowski najbardziej wpływowym influencerem w polskim internecie. W zestawieniu kilkanaście gwiazd YouTube'a

Robert Lewandowski znalazł się na czele listy magazynu „Forbes” najbardziej wpływowych osób w polskim internecie, podium uzupełniło dwóch youtuberów - Friz i Stuu Burton. Łącznie kilkanaście nazwisk z listy to twórcy znani głownie z YouTube'a. - Cieszy mnie, że dziś już nie kwestionuje się faktu, że są twórcami popkultury, autorytetami w swoich dziedzinach, a przede wszystkim - kreatywnymi głowami, z którymi chętnie współpracują również reklamodawcy - komentuje dla Wirtualnemedia.pl Krystian Botko, CEO grupy LTTM.

Robert Lewandowski Article

Ranking influencerów „Forbesa” otwiera gwiazda piłki nożnej Robert Lewandowski. Do pierwszej dziesiątki trafiła także jego żona, trenerka fitness i bizneswoman Anna Lewandowska (miejsce ósme).

Kolejne trzy miejsca należą do influencerów wywodzących się z YouTube'a - Friza, Stuu Burtona oraz Blowka.

Łącznie w rankingu "Forbesa" ujęto kilkunastu aktywnych twórców i twórczyń tworzących treści na YouTube'a. W tym gronie znaleźli się m.in. Sylwia Przybysz (miejsce siódme), Little Monster (miejsce dziewiąte), Rezi (miejsce 10.), Red Lipstick Monster (miejsce 11.) i Krzysztof Gonciarz (na miejscu 24.).

- Aż siedmiu z pierwszej dziesiątki najbardziej wpływowych influencerów, przedstawionych w raporcie Forbesa, to youtuberzy. Dla niektórych wciąż zaskakującą skalę ich rozpoznawalności pokazuje zestawienie z gwiazdą światowego formatu - Robertem Lewandowskim. Tuż za nim w rankingu znajdują się youtuberzy, którzy swoją markę i popularność zbudowali od a do z dzięki organicznej pracy i publikowaniu swojej twórczości wideo na platformie YouTube. Nie stał za nimi żaden wydawca, ani sukces na innym polu. Cieszy mnie, że dziś już nie kwestionuje się faktu, że są twórcami popkultury, autorytetami w swoich dziedzinach, a przede wszystkim - kreatywnymi głowami, z którymi chętnie współpracują również reklamodawcy. Nie tylko dla milionowych zasięgów, ale też oryginalnych scenariuszy oraz, dla coraz ważniejszego dzisiaj, zaufania, jakim darzą ich odbiorcy. Mamy to szczęście, zrzeszając ponad 850 twórców w sieci LTTM, że możemy współpracować ze zdolnymi i profesjonalnymi twórcami. Wielu z nich, w tym Blowek, JDabrowsky, Aga Grzelak czy Stuu, znaleźli się na liście Forbesa - komentuje dla Wirtualnemedia.pl Krystian Botko, CEO grupy LTTM (LifeTube, TalentMedia, Gameset).

W zestawieniu pojawiło się także kilka nazwisk znanych z telewizji. Podróżniczka i dziennikarka Martyna Wojciechowska zajęła miejsce piętnaste, Joanna Krupa ("Top Model") osiemnaste, Magda Gessler ("Kuchenne rewolucje") - dwudzieste drugie.

Ranking "Forbesa": 25 najbardziej wpływowych osób w polskim internecie

1.    Robert Lewandowski
2.    Friz
3.    Stuu Burton
4.    Blowek
5.    Deynn
6.    Fit Lovers
7.    Sylwia Przybysz
8.    Anna Lewandowska
9.    Little Monster
10.    Rezi
11.    Red Lipstick Monster
12.    Julia Wieniawa
13.    Agnieszka Grzelak
14.    Ewa Chodakowska
15.    Martyna Wojciechowska
16.    Ola Nowak
17.    Maffashion
18.    Joanna Krupa
19.    JDabrowsky
20.    Sylwia Lipka
21.    Dawid Kwiatkowski
22.    Magda Gessler
23.    CLEO
24.    Krzysztof Gonciarz

Jak powstawał ranking influencerów

Ranking sporządzono we współpracy z platformą Influtool, która operuje autorskim wskaźnikiem Influencer Score (poziom wpływu influencera - stopień, w jakim angażuje i wpływa na odbiorców).

Na potrzeby rankingu firma InfluTool przygotowała specjalny algorytm, uwzględniający kluczowe z punktu widzenia widoczności w sieci zmienne. Zaliczają się do nich zaangażowanie liczone na poziomie średnich wartości interakcji z pojedynczym postem umieszczanym przez influencera, popularność (mierzona liczbą polubień, komentarzy i udostępnień), liczba obserwujących na kanałach social media i staż twórcy w sieci.

- Paradoksalnie przygotowanie bardzo szerokiego rankingu w oderwaniu od konkretnej marki i celu było więc zadaniem nietypowym i wymagającym zupełnie nowego podejścia. Warunkiem wyjściowym, który postawiliśmy sobie z wydawcą było oparcie rankingu o twarde policzalne dane przy jednoczesnym maksymalnym uwzględnieniu charakterystyki samych twórców, różnych kategorii i grup odbiorców (przykładowo znacznie wyższa skłonność do wchodzenia w interakcje wśród najmłodszych internautów). Uznaliśmy też że ranking będzie obejmował jedynie twórców niezależnych, pełnoletnich, takich którzy mają ustabilizowaną co najmniej kilkuletnią historię obecności w mediach a w skupionej wokół nich społeczność pola przeważają polscy odbiorcy - wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl  Łukasz Zdrodowski, head of business development i co-owner InfuTool.

Ranking „Forbesa” stara się zmierzyć zarówno siłę dotarcia poszczególnych influencerów do konsumentów, jak i ich pozycję rynkową. Pod uwagę brano m.in. łączne zasięgi osób w kanałach społecznościowych (Instagram, Facebook, Twitter, YouTube, TikTok oraz blogi).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Robert Lewandowski najbardziej wpływowym influencerem w polskim internecie. W zestawieniu kilkanaście gwiazd YouTube'a

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
AW
Lewy, zerwij z Chińczykami!!!
3 4
odpowiedź
User
bredny
Korzysta ze sławy jak tylko może. I dobrze! To nasz towar eksportowy za granicą
1 6
odpowiedź
User
gosc
bardzo dziwna para. On ma proporcje budowy ciala kobiece,male dlonie ,stopy,szerokie biodra ,szersze niz lewandowska,ktora z kolei ma silnie zaznaczone meskie proporcje ciala. Do tego spojrzenie.lewy ma spojrzenie lagodne,kobiece,zadnej agresji,zaa to lewandowska to jest wzrok stalowy,swidrujacy,z duza dawka arogancji, dziwna pare,,moze inwerty?
3 3
odpowiedź