SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rosja planuje "ogromny wzrost" wydatków na cele wojskowe w 2024 r. O prawie 70 proc.

Władze Rosji planują zwiększenie wydatków na cele wojskowe o blisko 70 proc. do 10,8 bln rubli (ok. 112 mld dol.) - podał Bloomberg, powołując się na projekt budżetu. Oficjalne wydatki na obronę mają stanowić rekordowe 6 proc. PKB; oprócz tego wzrosną wydatki tajne.

Władimir Putin w czasie orędzia dot. UkrainyArticle

Rosja planuje ogromny wzrost wydatków na obronę w związku przeciągającą się wojną” – pisze Bloomberg.

„Według projektu, który był przedmiotem obrad rządu w piątek, wydatki obronne miałyby w 2024 r. wzrosnąć do 10,8 bln rubli (112 mld dol.) z 6,4 bln rubli w roku obecnym- podaje agencja Bloomberg, wskazując, że jest to trzykrotnie większa suma niż wydatki na obronę w roku 2021, poprzedzającym pełnoskalową inwazję na Ukrainę.

Wydatki obronne w 2024 r. według projektu będą stanowić 6 proc. PKB. W 2023 r. było to 3,9 proc., a w 2021 r. – 2,7 proc.

Wydatki tajne mają się według prognozy niemal podwoić, co zdaniem Bloomberga oznacza, że Kreml w dalszym ciągu próbuje uniknąć ujawnienia kosztów wojny.

Z informacji Bloomberga wynika, że tajne wydatki wzrosną do 11,1 bln rubli z 6,5 bln w 2023 r.

Według agencji zmiany w strukturze rosyjskiego budżetu pokazują, jak zmieniają się priorytety rządu na tle wojny, która pochłania ogromne koszty i której końca nie widać. Wydatki na obronę przewyższą wydatki na cele socjalne, chociaż Kreml przygotowuje się do wyborów prezydenckich w marcu, a gospodarka znajduje się pod presją z powodu bezprecedensowych sankcji.

Rząd Rosji liczy przy tym na wzrost dochodów o 22 proc. w porównaniu z 2023 r. i zmniejszenie deficytu budżetowego o połowę – do 0,9 PKB. Projekt przewiduje również wzrost dochodów ze sprzedaży ropy i gazu o niemal 25 proc. - do 11,5 bln rubli.

Dołącz do dyskusji: Rosja planuje "ogromny wzrost" wydatków na cele wojskowe w 2024 r. O prawie 70 proc.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl